Ako si vybrať zrkadlovku?
Fotoaparáty nás lákali vždy. Už od nepamäti sa snažili ľudia uchovávať si spomienky a v dnešnej dobe, keď sú kvalitné fotoaparáty bližšie ako na dosah ruky je to prístupné pre každého. Jediné čo treba obetovať je, správnu peňažnú čiastku a vsadiť na dobrý výber a teda kvalitný fotoaparát. V tomto článku si predstavíme aké zrkadlovky budú pre vás tie pravé a nenechajte sa zmiasť len reklamnými lákadlami ako sú napríklad nízka cena. Po svojej kúpe to môžete veľmi rýchlo oľutovať.
Základné parametre
Týka sa to takmer každého technologického výrobku a ani v tomto nezaostávame. Je to vôbec potrebné? Napríklad taká váha? Povedzme si úprimne. Bavilo by vás ťahať za sebou, alebo vláčiť na dovolenke pár kilový fotoaparát? Nie.
Vyberáte zrkadlovku? – Pozrite si náš katalóg
Čo v katalógu nájdete:
Váha, veľkosť
Je to naozaj dôležité uvedomiť si na čo budeme používať daný fotoaparát. Prečo? Ako sme spomenuli ten nešťastný prípad z dovolenky, medzi ďalšie môžeme zaradiť napríklad aj adrenalínových nadšencov, ktorí by mali svoje zážitky radi nafotené. Veľkosť a váha je naozaj rozhodujúca samozrejme rovnako ako možnosť variácie objektívov, ktoré naozaj nie je príjemné ťahať všade so sebou. Voľte preto zrkadlovku vhodnú do vašej ruky. Ani nie veľká ani nie malá. V obchode si ju vyskúšajte, taktiež odporúčame chvíľkové podržanie si ju v ruke aby ste mali predstavu aká je jej reálna váha. Po nejakom čase to človek zistí.
Čo chcete fotiť?
Je to úzko späté s váhou a veľkosťou. Máte v pláne fotiť rodinné oslavy, výlety? Alebo si vychutnáte fotenie hlbokých portrétov či si potrpíte na nezameniteľnú ostrosť počas večernej prechádzky? Musíte počítať s tým že zrkadlovka nie je úplne kompaktný fotoaparát, teda k zrkadlovke je potreba niekoľko objektívov. Meníte ich v závislosti od vzdialenosti, ostrosti a svetla. Existujú začiatočnícke zrkadlovky, ktorých objektív sa mení len zriedka a tieto sú práve vhodné pre rodinné oslavy či výlety. Majú k dispozícií jeden či dva objektívy.
Režimy
Čo je to manuál a čo je automatický režim? Čo je vhodné pre začiatočníkov? Začiatočníci najčastejšie siahajú po automatickom režime. Možný je aj manuál avšak ten si vyžaduje profesionálnejšie nastavenie inak budete fotiť na báze pokus – omyl.
Delenie zrkadloviek
Profesionálne zrkadlovky – Ako z názvu vyplýva sú určené pre profesionálnych fotografov a sú teda omnoho cenovo náročnejšie. Okrem toho že majú neporovnateľnú rýchlosť snímok za sekundu, snímací čip. Označujú sa ako Full Frame, veľkosť políčka je viac ako 35mm. Sú úplne manuálne. To znamená, že musíte byť ozajstný profík, aby ste ich nastavili a využili všetky nastavenia ktoré ponúka.
Elektronické zrkadlovky – Ich hlavnou charakteristikou je že nemajú vymeniteľné objektívy. Taktiež patria do najprístupnejšej cenovej kategórie. Sú veľmi základné a objektívy sú veľmi základné taktiež majú manuálne nastavenia. Veľmi jednoduché zrkadlovky, o to ťažšie na prívetivé nastavenie.
Základná trieda zrkadloviek – Je to jedna z najžiadanejších podkategórií a sú azda najobľúbenejšie, najvyužívanejšie. Majú rozdiel najmä v snímacom čipe, ktorý je menší ako pri profesionálnych.
Objektív – Po samotnom tele zrkadlovky je to najdôležitejší parameter. Často to záleží aj od samotnej cenovej informácie.
Zoom – A teda priblíženie je jedno z najvyužívanejších činností. Pokiaľ chcete fotografiu priblížiť máte dve možnosti. Digitálne alebo optické. Pri optickom sa využíva samotná šošovka objektívu a teda sa fotografia neznehodnocuje. Naopak, pri digitálnom dochádza k priamemu poškodeniu a pixelácií.
Záber – Respektíve jeho šírka. V reálnom živote tento parameter využijete častejšie ako zoom, pokiaľ nie ste práve makro maniak. Využijete ho pri fotografovaní krajiniek, miest či ľudí. A ako zistíte kvalitný záber? Všimnite si parameter a teda číslo ktoré udáva prepočet na kinofilm. Nevyberajte si fotoaparát podľa možnosti Zoomovania! Radšej sa zamerajte na záber. Optimálne ohnisko pre začiatočníka je okolo 30 mm a teda z toho vyplýva že čím menšie číslo, tým väčší záber.
Najvýhodnejšie ponuky nájdete v overených eshopoch:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Výber najlepších zrkadloviek na trhu!
Výhody:
Nevýhody: Výhody:
Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody:
Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Čo v katalógu nájdete: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Čo v katalógu nájdete:
Canon EOS 1300D
Sony Cyber-Shot DSC-RX100
Nikon D5300
Nikon D7200
OLYMPUS E-M10 II
Sony Cyber-Shot DSC-W830
Vyberáte zrkadlovku? – Pozrite si náš katalóg
Sony Cyber-Shot DSC-WX350
Nikon D750
Sony Cyber-Shot DSC-RX100III
Canon EOS 6D Mark II
Sony Cyber-Shot DSC-H300
Nikon Coolpix P900
Sony Cyber-Shot DSC-W810
Nikon D5600
PANASONIC Lumix DMC-FZ200
Sony Cyber-Shot DSC-WX220
Canon EOS 750D
Canon PowerShot G9 X
Sony Cyber-Shot DSC-RX100II
Fujifilm X-T20
Vyberáte zrkadlovku? – Pozrite si náš katalóg