Vyberte stranu

Provensálsko, kraj levandule, kvetinových polí a slnečníc. Juhovýchod Francúzska si na túto oblasť nedá dopustiť a presne tak ju aj prezentuje. Oblasť je pretkaná bohatou históriou, malebnou prírodou, kultúrou a v neposlednom rade aj špecifickým vidieckym štýlom. A tu sa zastavíme. Práve provensálsky štýl alebo známy štýl Provence patrí medzi poéziu v rámci interiérového dizajnu. Pre tých, ktorí ani len netušia, kde sú korene tohto jedinečného, nostalgického, nadčasového a poetického štýlu sme si pripravili práve článok, ktorý vás oboznámi, ako sa provensálsky štýl dostal do našich domovov.

provensálsky štýl

Francúzsky vidiek, miesto kde je život poéziou

Tak, tak aj obyčajná dedina môže byť odrazovým mostíkom pre spojenie života a kvázi módneho štýlu. Samozrejme, hovoríme o móde v rámci domácnosti a interiéru. Juh Francúzska poskytol nekonečnú inšpiráciu, ktorá sa rokmi formovala a zostala verná originálu. Vidiek vo Francúzsku má špecifiká rovnako ako ten náš. Na Slovensku je však klasický vidiek skôr rezerváciou, no vo Francúzsku je súčasťou celého Provensálska ako otvorenej krajiny (department – kraj).

Celý provensálsky štýl spočíva v jeho histórii. Práve prelínanie histórie, a teda časov minulých s aktuálnou prítomnosťou je to, čo je na tomto štýle tak interesujúce. Všetky prvky kameňa, dreva, krémových bielych farieb a hliny vytvárajú elegantnú symbiózu. Ak sa rozhodnete niekedy navštíviť juh Francúzska, oblasť Provence rozhodne z mapy nevynechajte. Ktovie? Možno práve tam sa inšpirujete a provensálsky štýl vás úplne pohltí.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Čo ho charakterizuje?

Niektorí hovoria, že tento štýl nemá typické znaky, no my sme sa už dávno naučili, že všetko má svoje pravidlá, no a potom je na rade naša kreativita, inšpirácia a predstavivosť. Provensálsky štýl je však známy svojou čistotou a „zložitou“ jednoduchosťou. Vyžaruje z neho komfort, pohodlie, pokoj a prirodzenosť.

Typickými doplnkami Provensálskeho štýlu sú napríklad bavlnené deky, jemné záclony, kovové ozdoby na dverách či zásuvkách, svietniky, volány, čipky, prútené koše alebo množstvo mäkučkých vankúšov. Výraznými farbami  sú biela, béžová, medená a hnedá. Takisto je Provensálsko typické kvetmi. Levandule či slnečnice sú najprezentovanejšími pre túto oblasť. Známe sú aj vonné oleje či sviečky s vonnou arómou Provensálska. To je pravá vôňa tohto kraja, ktorú môžete preniesť aj k vám domov. V kozmetike sú zasa vizitkou vonné mydlá a parfumy, ktoré aj v prípade drobných detailov odkážu vytvoriť skutočne obdivuhodnú autentickú atmosféru. Ak si domyslíte francúzsky západ slnka, ste priamo v centre diania.

provensálsky štýl

Drevo a kameň

Čo sa týka materiálov, dominantou sú rozhodne prírodné materiály, akými sú práve aj drevo či kameň. Kamenné podlahy v zásade môžu mať tóny sivej alebo hnedej. Buď môže ísť o dlažbu alebo zložitejšie kamenné mozaiky, ktoré pôsobia ležérne, no zároveň autenticky. Pre lepšiu predstavu možno poslúži predstava krbu. Krb s praskajúcim drevom a mohutným obložením z prírodného sivého kameňa či bridlice. Prútený kôš na drevo a nad krbom drevený trám ako polica.

Drevo sa takisto okrem obývačky premietne aj do kuchyne. Drevené stoličky, kuchynské skrinky či stôl. Typické sú aj závesné lustre či svietniky. Provensálsky štýl moderné prvky nepozná a v zásade iba kazia jeho potenciál. Drevo a kameň je takisto súčasťou provensálskeho nábytku. Sedačka jemnej béžovej či sivej farby, farba vrecovej tkaniny, je skvelá v kombinácii s gaštanovým stolíkom po jeho boku.

V kúpeľni sa Provence premietne do murovaného umývadla s medenými kohútikmi, kovovými vešiakmi a drobnými stojanovými lampami. Samozrejme, provensálsky štýl sa v určitých aspektoch musel prispôsobiť dnešnej dobe, no tak či tak, stále z neho cítiť dýchajúcu históriu a nostalgickosť Francúzskeho vidieka.                

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Priestrannosť a vzdušnosť

Napriek množstvu doplnkov, ktoré dokážu Provensálsko u vás doma prebudiť, všetko pôsobí, že má svoje miesto. Od nástenných hodín, kvetov, váz a svietnikov až po prútené kvetináče. Nič nepôsobí rušivo. V obývačke vám túto líniu naruší možno televízor, no všeobecne vidiecky štýl možno preniesť na každé miesto. Stačí ak si prejdete obrázky interiérov, ktoré sa riadia týmto štýlom a okamžite vám bude jasné, že nielen nábytok, ale práve drobné doplnky a pre niekoho možno trápne dekorácie, vytvárajú skutočný a charakteristický dizajn. Práve provensálsky štýl si vyžaduje cit pre detail. Na porovnanie so severským, škandinávskym štýlom sa môže javiť Provence mierne neorganizovane či chaoticky, ale správnou kombináciou a inšpiráciou dosiahnete očakávaný efekt.             

provensálsky štýl

Biela farba je alfa a omega

Farba čistoty a ľahkosti. Práve biela farba je typickou pre provensálsky štýl. Logicky teda gaštanové drevo s hnedými či „zostarnutými“ šedými tónmi doplní práve svieža biela. Vďaka tejto farba sa celý priestor opticky zväčší a zároveň je biela farbou, ktorá vám ponúkne najviac priestoru pre vašu predstavivosť a kreativitu.

Pozor však na odtieň. Biela a biela nie je to isté. V prípade štýlu Provence je skvelé ak pri zariaďovaní celého interiéru budete kombinovať viac odtieňov bielej prípadne až krémovej či béžovej farby. Biela kuchynská linka a béžový jedálenský stôl s bielymi stoličkami si držia líniu, no zároveň majú svoje špecifikum. Kombinujte teda bielu danej kategórie. Nesnažte sa príliš hrať s odtieňmi a vsaďte na jemné odchýlky.

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

 

Provensálsky štýl – Poézia z Francúzska
4.6 (91.79%) 39 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+