Vyberte stranu

Prvú vec, ktorú sa väčšina z vás opýta je zrejme, čo to vlastne paddleboard je? Na Slovensku a v Českej republike ide o pomerne nový „boom“, ktorý sa dostáva do popredia. Dávame do pozornosti, že spravidla ide o letnú aktivitu, no pokojne ho môžete aplikovať aj v inom obdodí obdobne ako bicykel alebo beh. Na Slovensku paddleboardy zažívajú vzostup. Hlavne na vodných plochách, ako Senecké jazerá či Liptovská mara. Správne ste teda pochopili, že ide o aktivitu, ktorá sa vykonáva na vode. Aby ste mali lepšie poznatky o tom, čo to vlastne paddleboard je a k čomu slúži pripravili sme pre vás komplexný článok, ktorý vám ozrejmí fakty a zároveň vám pomôže vybrať si ten správny paddleboard pre vás.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk insportline.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Čo je paddleboard?

Aby sme si to mohli objasniť, musíme vedieť, čo znamená skratka SUP. S – U – P alebo Stand Up Paddleboarding je letný šport, ktorý je určený pre každú vekovú kategóriu od malých detí až po dôchodcov. Samotný šport môže zlákať milovníkov oddychu ale aj adrenalínových profesionálov. Samotný paddleboard je pevná alebo nafukovacia „doska“, ktorá slúži ako plavidlo, na ktorom postojačky pádlujete a môžete tak jazdiť na vodných hladinách riek, nádrží, jazier či na vlnách svetových morí a oceánov.

Paddleboard - Ako si vybrať ten správny?

Porovnanie najlepších paddleboardov

Ako vybrať paddleboard

Pevné paddleboardy- už z názvu možno vyčítať, že ide o paddleboard s pevnou konštrukciou a pevnou hranou, ktorá eliminuje aj nárazy vĺn. V tejto kategórii ide o vysokú kvalitu paddleboardov, ktorú ocenia aj profesionáli. Väčšinou ide o ľahké modely s nízkou váhou, ktoré možno používať aj pri rýchlej jazde na vlnách. Skvelá je hlavne ich stabilita a ovládateľnosť. Vyrábané sú napríklad aj z vlákien karbónu. Vedzte však, že ich veľkosť môže spôsobovať problémy s ich skladnosťou.

Nafukovacie paddleboardy– Výhodou je skladnosť, manipulácia, váha a takisto aj cena. Menšou nevýhodou je naopak slabšia tuhosť a teda o niečo slabšia stabilita. Využívať ich však môžete na akejkoľvek vodnej hladine. V našich končinách sú nafukovacie paddleboardy jasnou voľbou, ktorá rozhodne neomrzí a splní vaše očakávania. Materiály sú odolné voči slanej či sladkej vode a majú vysokú nosnosť.

Vyberáte paddleboard? – Pozrite si náš katalóg

fitness.nakupnyporadca.eu

Čo v katalógu nájdete: 

  • kvalitné paddleboardy pokope na jednom mieste
  • prehľad športového náradia z kvalitných eshopov
  • prehľad športového náradia podľa ceny

tlačidlo

Tvar paddleboardu

Yoga paddleboard

Určený pre jógu a fitness. Väčšinou disponuje protišmykovým nášľapom je širšií a poskytuje tak vysokú úroveň stability. Využíva sa však predovšetkým na pokojnejšej vodnej hladine.

Race paddleboard

Definuje ho tuhosť, stabilita, úzky profil a predovšetkým ide o druh paddleboardu, ktorý si vyžaduje určitú skúsenosť. Je ideálny pre dlhé tréningy plavcov, veslárov či kanoistov, ale aj pre iných športovcov, ktorý chcú do svojho tréningu zaradiť kardio a kontakt s vodou. Vhodný je napríklad aj na preteky. Kvôli úzkemu profilu je potrebné vedieť udržať stabilitu. Tak ako sa učíte korčuľvoať, učíte sa jazdiť aj na paddleboarde.

Allround paddleboard

Ide o akýsi alternatívny výber. Priemerná dĺžka aj šírka dosky je určená pre každého, kto chce s touto aktivitou začať. Doska je vhodná na pokojnú hladinu, no pokojne si môžete zapádlovať aj na rieke či skúsiť sa pustiť medzi vlny. V tejto a ešte aj iných kategóriách však existujú aj podkategórie špeciálne určené pre deti, ženy či začiatočníkov.

Super Trip paddleboard

Je kolektívna zábavka. Ide o viacmiestny paddleboard, ktorý poskytne priestor pre viac jazdcov. Umožňuje vydať sa aj na dlhšie plavby a spolu s rodinou či paritou kamarátov sa môžete vydať naprieč riekami, jazerami či morami a zároveň si vychutnávať atmosféru kolektívnej jazdy.

 

Pádlo pre paddleboard – Materiál

Bez pádla sa zrejme ďaleko nepohnete. Aj pri tomto doplnku si treba uvedomiť, že kvalita zohrá svoju rolu. Ak náhodou pádlo nie je súčasťou paddleboardu, treba si vybrať podľa druhu jazdy, skúseností a takisto aj ceny. Lacnejšie pádla sú väčšinou z plastu alebo hliníku a sú zložiteľné. Drahšie a kvalitnejšie pádla sú vyrobené z karbónu. Sú ľahké, pevné a stabilné. Pri úchope si takisto všímajte ergonómiu uchopenia.

Paddleboard - Ako si vybrať ten správny?

Pevné pádla

Výhodou je ich spomínaná tuhosť a takisto pádlo lepšie prenáša vašu energiu na vodnú hladinu. Záber je tak rovnomerný a v prípade nepokojnej hladiny pádlo pomáha lepšie udržiavať aj vašu stabilitu. Správnu veľkosť pádla musíte vyberať podľa výšky jazdca. S týmto výberom vám poradia aj školení odborníci v obchodoch.

Pevné pádla sú vyrobené najčastejšie z karbónu, ktorý je ľahký a odolný. Zároveň je však pádlo drahšie. Určené je skôr pre profesionálov. Rovnako tak je praktické aj pádlo z bambusu. Toto pádlo je pružné a veľmi odolné.

 

Rozkladacie pádla

Ich doménou a veľkou výhodou je predovšetkým ich skladnosť a jednoduché nastavenie podľa výšky postavy. Takéto pádlo pohodlne zložíte aj do kufra. Pádlo je vhodné aj pre začiatočníkov. Väčšinou je vyrobené z plastu alebo hliníka. Nevýhodou je azda stabilita a výdrž. Pádlo sa môže opotrebovať a môže stratiť svoju tuhosť a používaním sa jeho pevnosť oslabuje.

Vyrobené však môže byť aj z laminátu. Tento materiál je odolnejší a rovnako tak je možné ho prispôsobiť výške postavy. V jeho prípade, ako aj v prípade hliníkového pádla poteší nízka cena.

 

Poistné lanko

Podstatná časť, ktorá tvorí spojenie medzi vami a vaším paddleboardom. Ide o bezpečnostný doplnok, ktorý zaručí, že v prípade pádu sa vám váš paddleboard neodplaví do ďalekých vôd. U profesionálov ide o skutočne podstatný prvok, ktorý môže zachrániť aj život. V prípade zlého počasia či absolútneho vyčerpania slúži lanko v spojení s paddleboardom ako záchranný čln.

Krútené lanko– sa nachádza na paddleboarde a slúži predovšetkým na pokojnejšie vodné plochy. Je odolné voči zamotaniu.

Rovné lanko– je ponorené vo vode a nie je pripevnené z vrchu plavidla (zadná stena). Je teda vhodné aj na vodné plochy, kde je hladina značnej rušnejšia, aby sa vám lanko nezaplietlo do pádla.

 

Cena paddleboardu

Cena paddleboardu je približne na úrovni priemernej surferskej dosky. Cena paddleboardov je rôzna, no kvalitný paddleboard zoženiete na hranici od 500 – 1200€. Pre niekoho možno drahá letná zábavka, no zároveň ide aj o profesionálny šport.

 

TIP- V rámci doplnkov nezabúdajte v prípade nafukovacieho paddleboardu na pumpu a takisto na špeciálne oblečenie. Najčastejšie ide o neoprén.

 

Porovnanie najlepších paddleboardov

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 4. 8. 2018.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk insportline.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Vyberáte paddleboard? – Pozrite si náš katalóg

fitness.nakupnyporadca.eu

Čo v katalógu nájdete: 

  • kvalitné paddleboardy pokope na jednom mieste
  • prehľad športového náradia z kvalitných eshopov
  • prehľad športového náradia podľa ceny

tlačidlo

Paddleboard – Ako si vybrať ten správny?
4.8 (96%) 5 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+