Vyberte stranu

Pri interiérovom dizajne sa stretávame s množstvom štýlov, niekedy možno povedať, že ide až o umelecké slohy, ktorými sa domácnosti riadia. Retro štýl dokáže zaujať predovšetkým milovníkov histórie. Retro nábytok najlepšie charakterizuje slovné spojenie „ošumelá elegancia.“ Práve elegantnosť a nádych histórie je to čo so sebou prináša retro. Aby sme však lepšie pochopili, čo vystihuje retro nábytok, musíme vedieť komparovať. Nebojte sa komparácia nie je žiadna náročná matematická funkcia. Ide o jednoduché porovnanie.

 

Retro nábytok vs vintage

A práve tu máme zásadné porovnanie. Nájdu sa ľudia, ktorí radia retro nábytok do kategórie vintage. Táto definícia je však úplne mimo misu. A čo je zásadný rozdiel medzi vintage a retro?

Vintage je v rámci dizajnu považované za niečo, čo si svoju podobu drží od počiatkov. Niečo, čo je ošúchané s patinou. Maximálne si daný kúsok či doplnok prešiel renováciu či procesom reštaurovania. Jednoducho tak možno povedať, že daná vec má už to najlepšie dávno za sebou a práve to je to čaro originálu, ktorým daná vec disponuje. Jednoducho vintage nábytok si so sebou prináša určitý príbeh, ktorý ho robí jedinečným. Takýto nábytok teda v bežnom obchode určite nezoženiete. Ide totiž iba o pôvodné kúsky, žiadne novovytvorené kusy nábytku. V tom prípade ide práve o retro nábytok. Skúste navštíviť špecializované predajne (bazár) so starším nábytkom. Častokrát sa nejaké kúsky nájdu aj na povale či v pivniciach starých rodičov.

Retro nábytok má predsa len o niečo odlišný nádych minulosti. Predovšetkým ide o niečo, čo nemusí byť zákonite staré a skúšané rokmi. Retro je väčšinou niečo nové, prípadne úplne vynovené, čo má evokovať nádych vecí z minulosti. Retro šaty, retro rádio alebo retro nábytok. Daný nábytok nemusí mať 60. rokov, aby sa považoval za retro. Stačí, ak bol vyrobený pred týždňom, no jeho dizajn pripomína príbeh z minulosti. Samozrejme, na prvý pohľad niekedy tieto dva štýly ťažko odlíšiť, no  pozorné oko si detaily určite všimne.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Retro a vintage idú ruka v ruke

Je to zrejme logické. Všetky pôvodné kúsky v štýle vintage sa nie vždy podarí zohnať. Logicky teda na rad prichádza retro, ktoré dokáže pôvodný originál elegantne a s noblesou zastúpiť. V interiérovom dizajne je úplne bežné kombinovať tieto dva štýly, ktoré sa okrem veku nábytku v ničom nelíšia. Príkladom môže byť napríklad spálňa v štýle retro. Retro manželská posteľ je kúsok, ktorý históriu pripomína a po bokoch sú nočné stolíky, ktoré históriou žijú. Na prvý dojem si rozdiel ani nevšimnete a vaše oko pocíti iba pravý návrat do minulosti. Niekto by povedal, že retro nábytok sa javí, akoby babičkovsky. Ale v kombinácii s modernými prvkami sa celkový štýl a interiér posúva do inej roviny.

1920s SPECIAL Konzola teak a liatina

Retro nábytok

Asi to už netreba opakovať. Retro nábytok je na zakúpenie a aj následnú starostlivosť omnoho jednoduchší. Rovnako tak môžete očakávať, že poslúži omnoho dlhšie ako jeho časom ošľahaný „rovesník“ zo štýlu vintage. Retro sedacie súpravy so vzorovaným poťahom, skrine vo farbe dreva, stolíky s jemným alebo výrazne tmavým lakom. Naozaj za retro nábytok možno považovať množstvo kúskov, ktoré sú svojím spôsobom stále „in“,  respektíve sú nadčasové. V zásade teda platí, že kúsky retro nábytku naozaj nie sú nedostatkový tovar. Ak máte vyobrazenú jasnú predstavu, choďte za ňou je totiž šanca, že sa premení na realitu.

OLDTIME Obývacia stena indické staré drevo, lakované

Doplnky v štýle retro dodajú šmrnc

Zrejme každý má svoj vlastný vkus a retro vás jednoducho musí zaujať a baviť. Iba takým spôsobom docielite, že váš dom bude pôsobiť ako z minulého storočia. Veľkú rolu okrem retro nábytku zohrajú aj drobné doplnky, ktoré dotvoria želaný efekt. Netreba sa toho báť. Obrazy s historickým motívom, porcelánové sošky či honosné lustre v obývačke. Človek naozaj v dnešnej dobe nemá núdzu sa s retro štýlom stretnúť v akomkoľvek obchode s nábytkom či doplnkami pre bývanie. Rovnako tak na internete nájdete v špecializovaných e-shopoch potrebné doplnky v štýle retro.

Možno budete prekvapení, ale aj byť moderný a zároveň retro je možné. Veď existujú telefóny, chladničky dokonca aj televízory v štýle retro. Nehovoriac o rádiách alebo drobnej elektronike. Samozrejme, treba také kúsky vyhľadávať, no ponuka je opäť veľmi široká, takže sa určite nedostatku retro doplnkov obávať nemusíte.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako byť viac retro?

Áno bavíme sa tu o retro nábytku a štýlových doplnkoch, ktoré s citom pre detail dodajú potrebný šmrnc. Avšak, netreba zabúdať na hrubé úpravy samotného interiéru. Skôr ako sa pustíme do zariaďovania v štýle retro, mali by sme vedieť, že tento efekt nám pomôžu docieliť aj steny či podlaha. Práve surovosť prostredia vytvorí v kontraste s retro štýlom tú najlepšiu atmosféru.  Kontrast je aj medzi nábytkom a práve samotným dizajnom miestnosti.

Zatiaľ čo retro nábytok dokáže pôsobiť jemne, prostredie bez nábytku by malo v princípe pôsobiť holo a surovejšie. Výnimkou nie sú ani tehlové steny či tmavé drevené parkety. Ale u babky to tak nie je! Samozrejme, retro možno poňať aj cez krásne koberce a nevšedné tapety na stenách so vzormi kvetov alebo rôznych ornamentov.

retro nábytok

Kde sa inšpirovať

Internet, staré dobové fotografie (čiernobiele) alebo magazíny orientované na tému bývania či štýlu, alebo interiérového dizajnu. Práve návrat do minulosti je tým, čo vám pomôže sa inšpirovať najviac. Ak ste tak zarytým fanúšikom retro, najmite si interiérového dizajnéra, ktorý vám poradí ako vytvoriť retro atmosféru už od základu.

Najvýhodnejšie ponuky nábytku a bytových doplnkov

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

 

Retro nábytok – Štýl, ktorý tu bude navždy
5 (100%) 1 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+