Vyberte stranu

Teraz trochu téma, ktorá zrejme poteší domácich majstrov, kutilov. Veď aku vŕtačka je náradie, ktoré vo výbave šikovného majstra nesmie absentovať. Nielen z dôvodu, že aku vŕtačka je bežným náradím, no test aku vŕtačiek potvrdil, že ide o vskutku praktické náradie, ktoré sa čas od času rozhodne zíde. Veď v domácnosti je stále čo opravovať a ak nie práve to, nová polička, stolík, posteľ alebo skriňa si nejaké tie skrutky určite žiadajú. Výhodu je, že toto šikovné náradie dokáže vŕtať a zároveň funguje aj ako praktický skrutkovač. V tomto článku sme si pre vás preto pripravili test aku vŕtačiek a zároveň vám poradíme, na čo sa pri výbere aku vŕtačky treba zamerať. Predsa len je podstatné, aby ste si vybrali náradie, ktoré splní vaše požiadavky.

 

Ako vybrať aku vŕtačku?

Rovnako ako pri výbere kosačky, motorovej píly alebo karbobrúsky aj aku vŕtačka má svoje parametre a vlastnosti, ktoré pri jej výbere zavážia. Samozrejme, typologicky sa aku vŕtačky líšia už na základe toho, kto je výrobcom. Na trhu existuje množstvo lacných variant, ktoré ani z ďaleka nespĺňajú kvalitatívne kritériá používania. Riaďte sa teda nasledovnými informáciami a garantujeme vám, že test aku vŕtačiek vám pomôže vybrať tú najlepšiu.

Najlepšie aku vŕtačky – Test aku vŕtačiek

Účel aku vŕtakčy

Ak by to nebolo úplne jasné, AKU značí, že samotným zdrojom vŕtačky nie je elektrická sieť, ale akumulátor. Práve vďaka tomu, že aku vŕtačka so sebou neprináša zbytočné káble, je naozaj obľúbeným náradím. Práve táto vlastnosť ju predurčuje aj na viac účelových prác. V zásade ide o záťaž a intenzitu pri akej budete aku vŕtačku používať. Ak teda bývate v paneláku (byte), aku vŕtačku využijete rozhodne zriedkavejšie.

Test aku vŕtačiek – Najlepšie aku vŕtačky na trhu

V prípade však, že bývate v rodinnom dome, máte záhradu, radi niečo majstrujete, určite vám nepostačí akási lacná napodobenina, ktorá nezvládne vyššiu záťaž. Predsa len je aku vŕtačka obľúbeným náradím, pretože so sebou prináša kopec výhod. Nepotrebujete prívod elektrickej energie, žiadne káble, nízka hmotnosť a takisto veľkosť a skladnosť samotného náradia.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Typ akumulátora

Logicky teda zdrojom aku vŕtačky je akumulátor, ktorý zabezpečuje jej pohon. Test aku vŕtačiek v praxi našiel tri druhy používaných akumulátorov. Každá z batérií má určité odlišnosti.

NiMh – ide o starší typ akumulátora. Často majú pomerne vysokú kapacitu, no v porovnaní s modernejšími akumulátormi nemôžu ani vo výkone či výdrži vôbec konkurovať.

NiCd – vo všeobecnosti ide o aku vŕtačky s vysokým výkonom. Batéria je však väčších rozmerov a aj mimo používania má batéria tendenciu strácať kapacitu. Zároveň, ak batériu nenabíjate pravidelne, môže sa stať, že články akumulátora strácajú svoju výdrž a aj pri plnom nabití sa aku vŕtačka rýchlo vybíja.

Li-ion – ide o najmodernejší typ akumulátorov. Ak teda plánujete vŕtať či skrutkovať pomerne často, tento zdroj je tým najspoľahlivejším. To isté však platí aj v prípade, že vŕtačku nebudete používať pravidelne. Oproti starším typom batérie je totiž Li-ion batéria veľmi odolná a vydrží tisícky nabití. Rovnako tak poskytuje najdlhšiu výdrž a najväčší výkon. Okrem iného je akumulátor ľahší a celá aku vŕtačka sa tak používa omnoho praktickejšie.

 

Kapacita batérie

Ideálna hodnota zrejme neexistuje, no z praktického hľadiska je výdrž batérie na hodnote 30 – 45min dostačujúca. Pre taký nepretržitý chod je potrebné sledovať údaj mAh – miliampérhodiny. S kapacitou okolo 1000 – 1400 mAh by mala vŕtačka vydržať približne pol hodinu.

Takisto poteší, ak batéria ponúka možnosť dvoch akumulátorov. Následne, ak sa jedna batéria vybije, nemusíte sa obávať a pokojne zapojíte druhý plne nabitý akumulátor a čas používania tak zdvojnásobíte.  Moderné Li-ion batérie sú však schopné sa do 30 minút plne nabiť.

Najlepšie aku vŕtačky – Test aku vŕtačiek

Motor

V tomto prípade akumulátorová vŕtačka ponúka dva základné typy motorov.

Elektromotor – ide o najrozšírenejší typ motora v danom segmente. Výhodná je ich cena, no z hľadiska energetickej výdrže a poruchovosti ide o jednoznačne horší variant.

Bezúhlíkový motor je drahší ako klasický elektromotor, no energeticky je výkonnejší a zároveň šetrnejší. Na jedno nabite teda dokáže aku vŕtačka s bezuhlíkovým motorom vydržať dlhšie. Drobným mínusom je práve vyššia cena oproti klasickému elektromotoru.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Výkon a funkcia príklepu

Ak má aku vŕtačka iba jednu rýchlosť, ide v zásade iba o skrutkovač. Vyberajte preto aku vŕtačky, ktorých výkon dovoľuje reguláciu rýchlosti otáčok. Oplatí sa vám teda rozhodne investovať do aku vŕtačky s minimálne dvoma stupňami rýchlostí. Test aku vŕtačiek ukázal, že jednorýchlostné aku vŕtačky nedokážu efektne využiť funkciu vŕtania. Oproti tomu dvojstupňové a viacrýchlostné aku vŕtačky už tento účel splnia hravo.

Príklep je skôr otázkou pre daného výrobcu. Nejde o prioritu, no ak si potrpíte na plnú výbavu, záleží od vybavenia daného výrobcu. Dnes už totiž existujú aj špeciálne druhy vrtákov, ktoré dokážu efektne vŕtať do kvádrov, tehál alebo iných tvrdších materiálov. Záleží teda od príslušenstva k danej aku vŕtačke.

 

Doplnky a funkcie navyše

Porovnanie aku vŕtačiek prinieslo značné rozdiely. Niektoré modely v rovnakej cenovej kategórii ponúkajú štandard, no iné zasa ponúknu aj drobné vychytávky navyše. Hoci nejde o najdôležitejšie a nevyhnutné parametre, ich prítomnosť rozhodne poteší.

Namysli teraz máme napríklad LED svetlo, ktoré prisvecuje v prípade nedostupného miesta, ergonomicky tvarované držadlo alebo nastaviteľná sila uťahovacieho momentu. Toto je prínosom hlavne v prípade skrutkovania.

 

Najlepšie aku vŕtačky – Test aku vŕtačiek

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Test aku vŕtačiek – Najlepšie aku vŕtačky na trhu
4.6 (91.11%) 9 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+