Vyberte stranu

Ako vybrať digestor (odsávač pár)?

Odsávače pár boli ešte donedávna akousi ,,oštarou‘‘ v našich kuchyniach. Veľká, zvyčajne aj poriadne hlučná vec, do čias nedávno minulých. Dizajn tejto neodmysliteľnej bielej techniky čoraz rastie a zvyšujú sa taktiež nároky na jeho obsluhu či šetrnosť voči životnému prostrediu či vašej peňaženke. V tomto článku vám ponúkame rýchleho sprievodcu k tej správnej voľbe do vašej vysnívanej kuchyne. Tieto produkty sú nielen praktické, ale štýlové čo ocení najmä vaša ženská polovička. Nech sa páči, váš sprievodca.

 

Ako pri každom jednom elektrickom spotrebiči, existujú základné parametre. Samozrejme, ničím iným by sme ani nezačali. Aké to sú? Odporúčame naozaj dôsledné zváženie týchto uvedených bodov. Určite vám pomôžu vhodne sa rozhodnúť.

Základné parametre:

Veľkosť priestoru a výkon

Tieto dva body idú ruka v ruke. Ak váš dom či byt disponuje otvoreným priestorom, alebo veľkou kuchyňou či naopak máte útlu kuchynku, musíte kriticky zvážiť veľkosť vášho priestoru. Hlavne objektívne. Digestor, ktorý má výkon pod 500 metrov kubických za hodinu nedokáže pracovať tak efektívne ako digestor s rámcom výkonu nad spomínaných 500 metrov kubických v hodine. Ak sa jedná o menší priestor nebudeme potrebovať príliš veľký digestor, naopak bude nám stačiť digestor s výkonom okolo 380 metrov kubických za hodinu. Váš digestor musí byť čo najlepšie prispôsobený hlavne vášmu priestoru práve preto, aby dokázal paru čo najrýchlejšie a najefektívnejšie odsať.

Mora OT 631 W

Recyklácia

Vždy je dobré ušetriť. Aj v tomto prípade je možné ušetriť trochu energie. Zvážte si, či sa dajú pary vyviesť z domu úplne von, alebo ich môžete použiť v miestnosti v rámci obehového digestoru.

Mora OV 680 G čierna

Tip na produkt: 

Mora OV 680 G čierna

 • Prevedenie: Komínové
 • Možnosti vývodu vzduchu: Recirkulácia cez filter, Do komína
 • Max. výkon odsávania : 720 m³/hod
 • Počet uhlíkových filtrov: 1
 • Typ osvetlenia : halogén

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Umiestnenie

Umiestnenie digestora, je naozaj kľúčovým bodom. Nachádzajú sa spravidla nad variacou doskou, aby spĺňali svoj účel. Môžu tak efektívnejšie a šetrnejšie odsávať pary z vašej kuchyne.

 

Hlučnosť

Tento bod nezávisí len od vašej manželky ale aj od noriem, či výrobných pravidiel. Hluk by nemal presahovať viac ako 58 dB. Niektoré digestory, v tejto dobe snáď väčšina, sú vybavené protihlukovými vankúšikmi, alebo reguláciou výkonu. Najčastejšie sa využíva druhý spôsob, ktorým sa dá naozaj šetrne regulovať nielen odsávanie pár, ktoré nieje vždy potrebné na najvyššom stupni, ale i hlučnosť vo vašej domácnosti.

 

Dizajn

V dnešnej dobe je ponuka odsávačov pár naozaj široká. Potvrdzuje to pestrá škála elektrodomov, zahraničných výrobcov, ktorý majú snahu vytvoriť čo najlepšie zapadnuteľné, štýlové digestory. Majú rôzne prevedenia. Imitácie chrómu, čierneho či bieleho skla, plastu alebo kvalitnej drevotriesky, na ktorú teplo nemá žiaden vplyv.

Electrolux EFC 60151 X

Tieto základné body si rozpíšeme, aby sme sa vedeli lepšie orientovať vo výbere vášho budúceho odsávaču pár.

 

Umiestnenie:

Váš digestor nezaväzuje len umiestnenie nad variacou doskou či sporákom ale i jeho výška. Tá by však mala byť minimálne 75 centimetrov nad touto plochou, pričom sa odporúča aspoň 80 – 85 centimetrov. Je žiadúce, aby bol digestor práve nad týmito plochami, inak odsávanie bude neužitočné, priam nežiadúce. S touto skutočnosťou sa spája fakt, umiestnenia vášho sporáku či variacej dosky. Ako sme si spomínali, môžete to využiť do obehu alebo vyvádzať odsávaný vzduch priamo von. Všetko to záleží od položenia vašej variacej dosky.

Lorea, čierny, 65 W, 60 cm, 270 m³/h, odsávač pár

Tip na produkt: 

Lorea, čierny, 65 W, 60 cm, 270 m³/h, odsávač pár

 • Luxusný digestor s čiernou prednou stranu z tvrdeného špeciálneho skla
 • Oddelená vetracia klapka pre prácu s voľným priestorom pre hlavu
 • Maximálny výkon: 270 m³/h
 • Jednoduché ovládanie cez dotykové ovládacie pole s digitálnym displejom

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Ostrovný digestor

Tento druh digestoru a jeho umiestnenie vyplýva priamo z jeho názvu. Ostrovný digestor sa nachádza nad ostrovčekom, ktorý je spravidla umiestnený mimo kuchynskej linky. Odsávač pár je teda umiestnený na strope, pričom musí spĺňať minimálnu predpísanú výšku ale i rôzne bezpečnostné opatrenia, bez ktorých sa inštalácia nezaobíde.

 

Zabudovaný digestor

Skrinky, nachádzajúce sa nad variacou doskou či sporákom fungujú ako dokonalé krytie pre digestory. Tieto skrinky sú často tvorené na mieru, majú menšiu výšku, avšak zvyšok dopĺňa šikovne skrytý digestor. Využíva sa najmä pri možnosti vývodu pary von a nie na reguláciu.

 

Dekoratívny digestor

Táto kategória nieje veľmi špecifická a platí pre , už obe, spomínané kategórie. Spočíva v dizajnovej doladenosti k zbytku kuchynskej linky či spotrebičom. Ako sme si napísali, odsávače pár majú rôzne prevedenia z ktorých nieje problém vybrať tú správnu variantu práve pre vašu kuchyňu.

 

Beko HCI91845BXH

Tip na produkt: 

Beko HCI91845BXH

 • Výkon odsávania: 240 – 750 m3/hod
 • Hlučnosť: 43 – 65 dB(A)
 • Výstup vzduchu / priemer: 120-150 mm
 • Odsávač je vybavený 4 LED svetlami

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Výkon

Pri správnej voľbe digestoru v pomere jeho výkonu a veľkosti vašej kuchyne dokáže ušetriť vaše peniaze ale i čas. Vhodný pomer výkonu a veľkosti zabezpečuje hladký chod práce digestora. Musíme voliť podľa spomínaných parametrových veľkostí, ktoré sú uvedené na výrobnom štítku každého voľnopredajného digestora. Výpočet veľkosti vášho budúceho spotrebiča je nasledovný.

Výpočet 

 • Šírka x výška x hĺbka x 10. Výsledok vám vyjde v metroch kubických za hodinu.
 • Násobíme rozmery vašej miestnosti
 • Teda 5x3x4x10 = 600 m3/h
 • Vďaka tomuto výpočtu môžete navštíviť prístupný elektrodom s nasledujúcimi a veľmi užitočnými informáciami.

 

Typy digestorov

Často mylné predstavy o tom, že digestory sú len stroje ktoré odvádzajú paru vo je dávno preč. Na trhu sa objavili cenovo prístupné digestory, ktoré dokážu ľahko očistiť odfiltrovaný vzduch od mastnôt a nečistôt a vyvádzať ho späť do bežnej cirkulácie vrámci vašej miestnosti. Drahšie digestory disponujú rôznymi nastaveniami, sú často zbytočné a je dobré uvážiť či sú naozaj nutné!

Mora OV 680 G

Recirkulačný

Tento typ digestoru je práve ten šetrný. Vďaka uhlíkovému filtru čistí nasatý vzduch od mastnôt. Jeho nevýhodou je však vyššia hlučnosť a pravidelné menenie filtra (spravidla je to každého pol roka). Modernejšie systémy na odsávacích digestoroch majú funkciu, ktorá vás pravidelne upozornenie k blížiacej sa výmene filtra. S týmto druhom digestora si nemusíte robiť žiadne starosti okolo zapájania do odťahového potrubia.

Odťahový

Na rozdiel od recirkulačného, tento druh digestora si vyžaduje priame pripojenie do komínu či vetracieho potrubia. Výkon digestora by mal byť zachovaný, ak zachováme jedinú požiadavku a tá je, aby sa priemer odťahového ústia zhodoval s priemerom vývodu digestora. Výber môže ovplyvniť najmä umiestnenie vývodu. Má rôzne typy medzi ktoré patria napríklad bočné, rohové, horné alebo zadné.

Filtre

Tieto šikovné vecičky nielen že predlžujú vášmu digestoru životnosť, ale i recyklujú mastný a špinavý vzduch, ktorý je ďalej voľne využiteľný. Ich jedinou nevýhodou je pravidelné vymieňanie ( po šiestich mesiacoch). Tie filtre často niesú súčasťou zakúpených odsávačov vzduchu. Filtre sa vzťahujú len na recirkulačný druh odsávača. Využívame tieto dve varianty:

 

Uhlíkový 

Doplnkový tovar, ktorý si musíte zakúpiť sami. Vymieňa sa podľa frekvencie varenia. Tu platí pravidlo, čím častejšie bude vymieňaný filter v miestnosti, tým čistejší bude vzduch vo vašej kuchyni. Predĺži životnosť vášho digestora, pretože sa mastnoty a škodlivé výpary nezachytia v potrubí digestora ale na vymeniteľnom filtri.

 

Kovový/papierový filter

Filtre tohto typu predstavujú pohodlnejšiu prevádzku. Kovové filtre sú už súčasťou zakúpeného digestoru (recirkulačného, bez možnosti odťahového potrubia). Ich prevádzka je azda najrýchlejšia. Môžu sa jednoducho umývať v umývačke riadu. Papierové filtre lepšie sajú mastnoty, ale po ich použití ich musíme vymeniť a zakúpiť nové! Tieto druhy filtrov sa používajú hlavne ako prevencia proti samovznieteniu mastnôt. Preto odporúčame tento pravidelný úkon praktizovať!

 

Tip na produkt: GORENJE BHP 623E10 X

GORENJE BHP 623E10 X

 • Maximálny výkon odsávania: 328 m3/hodinu
 • Typ oddelenia: Zvedené/recirkulačné
 • Typ lampy: LED
 • Trieda energetickej účinnosti: C

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Doplnkové  parametre

Medzi tieto parametre patria zabudované systémy ako sú ovládanie či osvetlenie. Osvetlenie ponúka väčšia skrinkových digestorov, ktoré nepriamo osvecuje aj zvyšok kuchyne a slúži ako úžitkové svetlo pri varení. Čo sa týka ovládania môžeme využiť manuálne či diaľkové ovládanie, ktoré je pohodlnejšie avšak v mnohých prípadoch naozaj zbytočné. Čo sa týka tlačidlového mechanizmu ovládania odsávača vzduchu, je to nezabudnuteľná klasika, stále pomerne obľúbená vďaka rýchlej oprave. Diaľkové ovládanie sme spomínali ako v mnohých prípadoch nepotrebné, avšak stále môže byť dobrou voľbou hlavne pre otvorené a veľké priestory. Ďalšou variantou sú dotykové senzory. Fungujú zložitejšie, pri poruche je oprava drahšia vďaka zložitejšiemu systému. Pri jeho zlyhaní sú takmer nepoužiteľné.

 

V tejto časti článku si predstavíme najpredávanejšie a najodporúčanejšie digestory, ktoré stoja za náhľad.

 

Najlepšie digestory na trhu

Mora OV 680 G

Mora OV 680 G

Výhody:

 • Tichý
 • Cena
 • Výkonnosť
 • Osvetlenie

 

Nevýhody:

 • Osobitý vzhľad

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Gorenje BHP623E10X

Gorenje BHP623E10X

Výhody:

 • Cena
 • Vzhľad
 • Montáž

 

Nevýhody:

 • Mechanické ovládanie

 button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Mora OP 610 W

Mora OP 610 W

Výhody:

 • Tichý
 • Cena

 

Nevýhody:

 • Tenkosť materiálu

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Vyberáte digestor? – Pozrite si náš katalóg

elektro katalog

Čo v katalógu nájdete: 

 • všetky odsávače pár pokope na jednom mieste
 • prehľad spotrebičov z kvalitných eshopov
 • prehľad spotrebičov podľa ceny

tlačidlo

Electrolux EFC 60151 X

Electrolux EFC 60151 X

Výhody:

 • Výkonnosť
 • Jednoduchá montáž
 • Cena

 

Nevýhody:

 • Tenkosť plechu – vznik preliačin

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop Tpd.sk a Andreashop.sk, okay.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

 

Viac Informácii

 

 

Mora OP 610 X

Mora OP 610 X

Výhody:

 • Cena
 • Montáž
 • Funkcie

 

Nevýhody:

 • Žiadne

 button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Mora OP 620 X

Mora OP 620 X

Výhody:

 • Spätná klapka v balení
 • Pomer cena a kvalita

 

Nevýhody:

 • Tenké nevystužené plechy

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

MORA OK 613 X

MORA OK 613 X

Výhody:

 • Cena
 • Parametre
 • Dizajn

 

Nevýhody:

 • ŽIadne

 

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Whirlpool AKR 551 JA

Whirlpool AKR 551 JA

Výhody:

 • Montáž
 • Vzhľad

 

Nevýhody:

 • Cena
 • hlučnosť

 

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Mora OT 631 W

Mora OT 631 W

Výhody:

 • Dizajn
 • Nízka hlučnosť

 

Nevýhody:

 • Pri recirkulácií vyššia hlučnosť

 button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Odsávač pár Mora OV 680 G

Odsávač pár Mora OV 680 G

Výhody:

 • Dizajn
 • Kvalita
 • Dotykové ovladanie
 • Dizajn
 • Množstvo funkcií

 

Nevýhody:

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Beko CTB 6407 X

Beko CTB 6407 X

Výhody:

 • Cena
 • Kvalita

 

Nevýhody:

 • Žiadne

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Mora OT 631 X

Mora OT 631 X

Výhody:

 • Uhlíkový filter
 • Nízka hlučnosť
 • Automatika

 

Nevýhody:

 • Žiadne

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Vyberáte digestor? – Pozrite si náš katalóg

elektro katalog

Čo v katalógu nájdete: 

 • všetky odsávače pár pokope na jednom mieste
 • prehľad spotrebičov z kvalitných eshopov
 • prehľad spotrebičov podľa ceny

tlačidlo

 

Mora OP 620 W

Mora OP 620 W

Výhody:

 • Cena
 • pekný dizajn

 

Nevýhody:

 • Problémy s uchytením

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Mora OP 510 W

Mora OP 510 W

Výhody:

 • Cena
 • Ovládateľnosť

 

Nevýhody:

 • Zložitá montáž

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

MORA OV 633 GX

MORA OV 633 GX

Výhody:

 • Tichý
 • Dizajn
 • Cena

 

Nevýhody:

 • Dostačujúci pre bežné varenie (slabý motorček)

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Guzzanti NSA 60

Guzzanti NSA 60

Výhody:

 • Tichý
 • Kvalita

 

Nevýhody:

 • Bez spätnej klapky
 • Cena

 

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Guzzanti ORW 

Guzzanti ORW white

Výhody:

 • Dizajn

 

Nevýhody:

 • Preliačený plech
 • Farba

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1 

Mora OP 621 W

Mora OP 621 W

Výhody:

 • Umývateľné filtre
 • Cena

 

Nevýhody:

 • Tenké plechy
 • Hlučnosť

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

WHIRLPOOL AKR 951/1 IX

Whirlpool AKR 469 IX

Výhody:

 • Ľahko ovládateľný
 • Tichý

 

Nevýhody:

 • Žiadne

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

WHIRLPOOL AKR 037 G BL

WHIRLPOOL AKR 037 G BL

Výhody:

 • Tichý
 • Dizajn

 

Nevýhody:

 • Cena
 • Náročnosť údržby

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Mora OP 612 W

Mora OP 612 W

Výhody:

 • Cena

 

Nevýhody:

 • Pomer kvalita a cena

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop Tpd.sk a Andreashop.sk, okay.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

 

Viac Informácii

 

Mora OP 521 W

Mora OP 521 W

Výhody:

 • Nerezový filter
 • Dizajn

 

Nevýhody:

 • Efektívnosť
 • Nepraktický

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Gorenje DK 63 CLI

Gorenje DK 63 CLI

Výhody:

 • Dizajn
 • Kvalita

 

Nevýhody:

 • Cena

 

 

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Whirlpool AKR 749 WH

Whirlpool AKR 749 WH

Výhody:

 • Dizajn

 

Nevýhody:

 • Pomer cena a kvalita

 button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Najvýhodnejšie ponuky nájdete v overených eshopoch:

tpd-sk tpd.sk hodnotenie button_do-obchodu (1)
andreashop andrea hodnotenie button_do-obchodu (1)
hej.sk-logo hej.sk button_do-obchodu (1)
okay logo okay.sk button_do-obchodu (1)
alza.sk alza,sk  button_do-obchodu (1)

Vyberáte digestor? – Pozrite si náš katalóg

elektro katalog

Čo v katalógu nájdete: 

 • všetky odsávače pár pokope na jednom mieste
 • prehľad spotrebičov z kvalitných eshopov
 • prehľad spotrebičov podľa ceny

tlačidlo

Ako vybrať digestor? Veľký test najlepších digestorov roku 2019!
3.2 (64.84%) 124 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+