Zvažujete kúpu digitálnej kamery ale neviete podľa akých parametrov si zo širokej ponuky vybrať tú správnu, ktorá bude vyhovovať Vašim požiadavkám? Týmto článkom Vám s tým pomôžeme. Jednoducho a zrozumiteľne si vysvetlíme rozdelenie digitálnych kamier a ich základné parametre, ktoré je potrebné poznať na to, aby vo Vašom nákupnom košíku skončila kamera ktorá Vám bude slúžiť podľa predstáv a očakávaní.
Na čo budem kameru používať?
To je kľúčová otázka, ktorú je potrebné zodpovedať si ako prvú. Chcete si natočiť pár zaujímavých momentov z letnej dovolenky alebo rodinnej oslavy, alebo ste dobrodruh ktorý svoju kameru vezme aj do extrémnejších podmienok? Budete video následne upravovať a pracovať s ním, alebo chcete len uchovať záznam v nezmenenej podobne? Máte doma nový televízor na ktorom budete chcieť ukázať svoje spomienky a zážitky Vašim známym? Odpovedzte si na tieto otázky a my Vám pomôžeme si vybrať.
Rozumieť výhodám a nevýhodám jednotlivých spôsobov ukladania záznamu Vám podstatne uľahčí rozhodovanie. Ovplyvňuje dlžku a kvalitu záznamu, ako aj spôsob jeho ďalšieho spracovania alebo projekcie. Podľa ukladania záznamu kamery delíme na : Kamery zaznamenávajúce obraz vo vysokom rozlíšení sú dnes už štandardom. Nenechajte sa však pomýliť lacnejšími modelmi ktoré sa síce pýšia nálepkou HD, ale ich maximálne rozlíšenie je 1280 x 720 bodov. To je len medzistupeň medzi bežným a plnohodnotným vysokým rozlíšením označovaným ako Full HD (1920 x 1080 bodov). Novinkou je formát Ultra HD alebo 4K, ktorí oproti Full HD poskytuje štvornásobné rozlíšenie, avšak na využitie tohto rozlíšenia je tiež potrebné mať Ultra HD televízor alebo monitor. Čo sa týka snímačov, používateľ si môže vybrať medzi CMOS a CCD čipom. CMOS má síce lepšiu dynamiku záznamu, drahšie kamery však disponujú troma CCD čipmi, jeden pre každú zo základných farieb spektra RGB (red, green, blue) . To vo výsledku poskytne vierohodnejšie vyobrazenie farieb. Alebo premenlivá ohnisková vzdialenosť umožňuje kameramanovi plynule priblížiť vzdialenejšie objekty. Poznáme 2 základné druhy, a to optické a digitálne. Optické priblíženie nemení kvalitu obrazu, záznam si uchováva rozlíšenie, no s narastajúcim približovaním sa zmenšuje účinnosť stabilizátorov obrazu. Nenechajte sa preto zlákať možnosťou niekedy až 70 – násobného priblíženia, ktoré v praxi nebude využiteľné. Digitálne alebo elektronické približovanie len “vyrezáva” obraz ktorý chceme priblížiť a tak logicky klesá kvalita záznamu. obrazu je funkcia, ktorá ma minimalizovať účinok trasenia sa obrazu pod vplyvom chvenia ruky kameramana. Základná elektronická alebo digitálna stabilizácia sa používa väčšinou u nižšej a strednej triedy videokamier a obvykle je menej účinná. Zložitejšia a efektívnejšia je optická stabilizácia obrazu, nájdeme ju skôr pri drahších modeloch. Dôvody pre kamery do áut sú rôzne, ale väčšinou ide o uľahčenie dokazovania vinníka dopravnej nehody. Tieto kamery sú jednoducho inštalovateľné do kabíny automobilu a poskytujú prakticky pohľad prvej osoby. Športové alebo outdoorové kamery sú zariadenie na zhotovovanie záznamov priamo z pohľadu aktéra, prípadne iných netradičných pozícií. Najvýhodnejšie ponuky nájdete v overených eshopoch: Výhody: Nevýhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody:
Nevýhody: Najvýhodnejšie ponuky nájdete v overených eshopoch: Výhody:
Nevýhody: Výhody:
Nevýhody: Výhody:
Nevýhody: Výhody: Nevýhody: Výhody:
Nevýhody: Výhody:
Nevýhody:Rozdelenie podľa spôsobu ukladania záznamu
Rozlíšenie záznamu
Zoom a stabilizátor
Zoom
GoPro HERO7
Stabilizátor
Špeciálne kamery do auta alebo na šport
Najlepšie digitálne kamery roku 2019
Sony HDR-CX240
Sony FDR-AX33
Panasonic HC-V180
Sony HDR-PJ410
SONY FDR-AX53
Canon HF G40
Sony HDR-CX625
Canon Legria HF R78
Sony HDR-CX900EB
SONY HDR-CX450
LAMAX X10.1
Xiaomi Yi Discovery
Niceboy VEGA 6 Star
Niceboy Vega 6
GoPro HERO7 Black
SENCOR 3CAM 2001
Niceboy VEGA Wi-Fi
Olympus TG-Tracker
Výhody:
Nevýhody:
- Slabšia batéria
Najvýhodnejšie ponuky nájdete v overených eshopoch:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |