Vyberte stranu

L-arginín patrí k semi-esenciálnym aminokyselinám. Dospelý organizmus si ju dokáže za určitých podmienok syntetizovať. Telo ju však môže vstrebať aj zo stravy. Čo všetko viete o jej priaznivých účinkoch na ľudské telo?

L-arginín, hovorovo tiež arginín, pôsobí ako afrodiziakum. To je dôvod, prečo je často súčasťou tabletiek na erekciu. Zlepšuje kvalitu, pohyblivosť a počet spermií. Pomáha liečiť mužskú neplodnosť.

Táto aminokyselina zvyšuje energiu a vitalitu, pomáha zvládať nervozitu a stres a znižuje vysoký krvný tlak. Mali by ju užívať diabetici, keďže reguluje hladinu cukru v krvi a zlepšuje činnosť inzulínu u ľudí chorých na cukrovku. L-arginín zlepšuje obranyschopnosť organizmu, stimuluje obnovu buniek a hojenie rán a zmierňuje migrénu.

Je tiež dobrou prevenciou proti ateroskleróze, má antioxidačné účinky, podporuje tvorbu leukocytov a zlepšuje prekrvenie celého tela. Keďže urýchľuje metabolizmus a spaľovanie tukov, nebudú ľudia túžiaci schudnúť jeho užívanie ľutovať.

 

Je pre vás L-arginín vhodný?

Aminokyselina je dôležitá v období rastu pre správny fyzický vývoj detí. Vplýva na rast kostí, tkaniva a svalov. Preto ju v čase dospievania treba deťom dodávať. Arginín podporuje tiež syntézu bielkovín, vytváranie oxidu dusnatého v organizme. Ten má vplyv na srdcovo-cievny systém, keďže zabezpečuje spolu s endotelom pružnosť ciev.

cvičenie l-arginin

L-arginín pomáha uvoľňovať cievy, čím sa priaznivo podieľa na normalizácii krvného tlaku. Prispieva tiež k tvorbe kolagénu, bielkoviny, ktorá je základnou stavebnou hmotou väzivového tkaniva kĺbov a šliach. Ocenia ho preto aj starší ľudia majúci problémy s kolenami či lakťami.

Pokiaľ máte problémy s pečeňou a správnou funkciou obličiek, doplnok stravy s L-arginínom by nemal chýbať vo vašom jedálničku.

Náš tip: Vyskúšajte L-arginín v rôznych formách

Názov Popis produktu Kde kúpiť Cena

Brainway L-Arginín

 • semi-esenciálna aminokyselina s vazadilatačnými účinkami.
 • obsahuje 400 mg L-Arginínu v jednej kapsule

 • v e-shope nájdete všetko pre zdravie
 • dopravné je už 1,90 eura
 • doba dodania je blesková
 • lehota vrátenia je jeden rok

12,30 eura

L-Arginín želatínové tabletky

 • prípravok je dobrý pre cievny systém (krvný tlak, obehový systém a cievy)
 • u mužov zmierňuje poruchy erekcie a podporuje spermatogenézu

 • dopravné je už 1,90 eura
 • doba dodania je blesková
 • lehota vrátenia je jeden rok

9 eur

Brainway L-Arginín

 • výživový doplnok obsahuje 400 mg L-Arginínu v jednej kapsule
 • dávkovanie je 1 až 2 tablety denne

 • e-shop odporúča 96 % zákazníkov heuréky
 • doprava nad 9,90 eura je zadarmo
 • dodanie do 48 hodín

20,99 eura

Arginín Kompava A-AKG

 • najčistejšia a najkvalitnejšia forma l arginínu na trhu
 • pomáha zvyšovať hladinu rastového hormónu pre podporu nárastu svalovej hmoty
 • vďaka zvýšenej podpore tvorby oxidu dusnatého sa zvyšuje prietok krvi, ktorý má za následok rýchlejšie dodanie živín a aminokyselín ako stavebný materiál do svalových buniek

 

 • e-shop odporúča 96 % zákazníkov heuréky
 • tovar je dodaný do 24 až 48 hodín od objednania
 • možnosť osobného odberu

 20,05 eura

Ocenia ho aj športovci

Pokiaľ sa radíte k osobám, ktoré potrebujú zlepšiť svoju, predovšetkým fyzickú, výkonnosť, mali by ste uvažovať o jeho užívaní. Športovci ocenia to, že pomáha rýchlejšie nabrať svalovú hmotu. Ľudia s nadváhou budú milo prekvapení jeho účinkami pri chudnutí.

Aminokyselina L-arginín odďaľuje nástup svalovej horúčky, dôvodom je jej schopnosť zlepšiť odvod kyseliny mliečnej zo svalu. Do svalov sa počas cvičenia dostane viac stavebných látok a človek je schopný podať lepší výkon.

V istom zmysle sú športovci aj sexuálne výkonní jedinci. Účinok L-arginínu pri liečbe erektilnej dysfunkcie je známy. Z toho dôvodu sa častou používa na podporu erekcie a býva súčasťou tabletiek na erekciu.

Tip na produkt: Brainway L-arginín

Ide o koncentrovaný výživový doplnok. V jednej tablete je až 400 mg L-arginínu. Užívajú sa naraz 1 až 2 kapsuly ráno alebo večer.

L-arginín cena

Aminokyselinu môžete získať vo forme tabliet alebo prášku. Doplnok Brainway L-arginín získate z e-shopu prezdravie.sk už za 12,30 eura. Ide o 100-tabletové balenie. Užívajú sa 1 až 2 tablety naraz ráno alebo pred spaním. V jednej kapsule je až 400 mg L-arginínu. Semi-esenciálna aminokyselina v práškovej podobe, ktorá pomáha podporiť vývoj svalovej hmoty v období intenzívnych tréningov, možno kúpiť už za 2,95 eura. Ide o 100-gramové balenie. Dávkovanie je raz denne. Tretinu čajovej lyžičky (2 g) treba rozmiešať vo vode a vypiť.

 

Ako to funguje?

L-arginín sa v tele premieňa na oxid dusnatý. Chemikália spôsobuje, že krvné cievy sa otvárajú viac, čím sa zlepšuje prietok krvi. Aminokyselina stimuluje v tele rastový hormón, inzulín a ďalšie látky.

Arginín sa často používa spolu s inými liekmi, napríklad pri liečbe rakoviny prsníka sa užíva s bežnými chemoterapeutickými liečivami, ľudia s AIDS užívajú arginín pri výraznom úbytku hmotnosti. Nemali by ste ho však kombinovať s inými liekmi bez konzultácie so svojím doktorom.

Tip redakcie: Arginín Kompava A-AKG

 • Výživový doplnok Arginín Kompava A-AKG je semi-esenciálna aminokyselina s výrazným anabolickým účinkom.
 • Pomáha zvyšovať hladinu rastového hormónu pre podporu nárastu svalovej hmoty.
 • Prípravok spúšťa produkciu oxidu dusnatého – NO efekt, ktorý spôsobuje rozšírenie ciev, čím znásobuje rýchlejšiu dodávku živín a minerálov na rast svalových buniek. 

 

Všetkého veľa škodí

Pokiaľ ste sa rozhodli užívať L-arginín, účinky by ste si mali poriadne preštudovať. Nemali by ste zanedbať ani dávkovanie. Predávkovanie sa touto aminokyselinou vám totiž môže spôsobiť rôzne nemilé problémy.

Arginín môže zvýšiť hladinu žalúdočnej kyseliny, čo vedie k bolestiam žalúdka a nevoľnosti. Môžu sa vyskytnúť aj nadúvanie, kŕče a hnačka. Niektorí ľudia môžu byť na L-arginín alergickí. Príznaky zahŕňajú svrbenie a kožné vyrážky, opuchnuté oči a dýchavičnosť.

Vzhľadom na svoje vlastnosti môže spôsobiť nízky krvný tlak. V takom prípade by ste mali závraty, mdloby či rozmazané videnie. Táto aminokyselina môže tiež ovplyvniť hladinu chemických a elektrolytických látok v tele. Môže napríklad zvýšiť produkciu draslíka, chloridu, kreatinínu a močoviny v krvi. Na druhej strane môže znížiť hladinu sodíka a fosfátu.

 

Ako si s tým poradiť?

L-arginín sa nachádza aj v niektorých potravinách, preto vezmite pred doplnením aminokyseliny do úvahy svoj jedálniček. Vyskytuje sa v čokoláde, kokose, hrozienkach, niektorých orechoch či kukurici a hnedej ryži. Začnite preto najprv s nižšou dávkou, aby ste mohli posúdiť reakciu svojho tela na príjem aminokyseliny.

Tip na e-shop: Nakupujte z pohodlia domova

E-shop drmax.sk je odporúčaný 96 % zákazníkov portálu heureka.sk. Nájdete v ňom viacero výrobkov s obsahom L-Arginínu, z ktorých si určite vyberiete ten vhodný pre seba.

zakupit

Bol vám tento článok nápomocný?

L-arginín zvýši vašu chuť na sex a spevní vaše svaly
5 (100%) 2 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+