Vyberte stranu

Neviete si pri slovnom spojení „industriálny nábytok“ vybaviť, o čo presne ide? Práve preto sme tu my. Pokúsime sa vám objasniť, čo vo svete interiérového dizajnu slovíčko industriálny vlastne znamená a zároveň vám poradíme, ako sa týmto štýlom riadiť, prípadne že sa ním inšpirujete.

Slovíčko ako retro alebo vintage sú možno známejšie a ich štýl je vám pravdepodobne známejší a bližší. Slovíčko industriálny alebo inak povedané priemyselný je tak trochu na okraji slovnej zásoby a jeho používanie je naozaj zriedkavé, čo však neznamená, že jeho význam by strácal zmysel. Priemyselná oblasť má v oblasti dizajnu pomerne silnú základňu a množstvo prvkov aj z iných moderných štýlov tieto elementy z industriálneho prostredia preberá.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Industriálny nábytok ukazuje zub času

Retro vo vás evokuje význam niečoho, čo kedysi bolo maximálne trendy a dodnes si zachováva určité štandardy, ktoré nikdy neboli odsunuté. V prípade industriálneho štýlu ide skôr o niečo, čo si musí človek vyhradiť ako spôsob, akým sa bude pri zariaďovaní domácnosti riadiť.

Industriálny štýl a industriálne doplnky vznikli predovšetkým v oblasti zariaďovania obchodných a reštauračných priestorov, ktoré sa opreli práve o historické priemyselné elementy. Tým, že industriálny štýl zobrazuje časť histórie, práve industriálny štýl bývania sa stará o zachovanie bohatstva, ktoré bežne nevnímame. Zub času striehne na množstvo predmetov, ktoré sú originálom a len ťažko ich napodobniť. Odkaz, ktorý sa snažia dizajnéri zanechať je nielen v spojení s daným štýlom, ale takisto chcú reštaurovaním vzácnych kúskov zachovať kus histórie. Industriálny nábytok má svoju hodnotu. Dizajnéri sú tak dôležitým faktorom, ktorý posunul priemyselné prvky práve do roviny dizajnu.

industriálny nábytok

Industriálne ale s mierou

Keď si bližšie predstavíme samotný industriálny štýl a jeho znaky, pochopíme, že aj industriálny štýl má svoje hranice a zásady. Pri zariaďovaní priestoru týmto štýlom má industriálny nábytok a doplnky svoje obmedzenie. Všetkého veľa škodí. Industriálny štýl môže v závere pôsobiť nezosúladene, neharmonicky alebo si doma množstvom doplnkov a prvkov vytvoríte disharmonickú skládku bež štipky umu. Decentne a sa mierou je asi ten najlepší spôsob, ako sa vryť tomuto štýlu pod kožu.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Základné znaky industriálneho štýlu

Každý industriálny nábytok má svoje základné znaky, ktoré sa viažu práve na samotný štýl a radia ho do tejto kategórie. Ako sme už spomínali, dizajn tohto štýlu sa odráža od priemyslu a priemyselného vybavenia. Prívlastkov, ktoré možno tomuto štýlu priradiť je skutočne mnoho. Jednoduchosť, nedokonalosť, neorganizovanosť, tvrdosť, ležérnosť, neokrôchanosť či škaredosť ukrytá v excentrickosti, teda v extravagancii.

Opäť je to vec pohľadu. Pre niekoho je tento štýl vhodný do garáže pre iného do spálne, kuchyne alebo obývačky. Niekedy však industriálny nábytok v podobe drobných detailov odkáže pôsobiť naozaj dominante a aj to, čo škaredé dokáže povýšiť na niečo pekné. Surovosť je možno prívlastkom, ktorý odhalí skrytú podstatu tohto štýlu.

Industriálny nábytok

Kov, železo, hrdza

Tento materiál vo vás možno bude evokovať chlad, obyčajnosť a nič, čo by ste doma chceli mať. To je v poriadku. Industriálny nábytok si treba vedieť vybrať. Odtiene sivej sú dominantou farbou celého štýlu. Plech, drôty, kovové prvky či sivé farby sú jedným zo znakov, ktorý prevláda.

Čo sa však týka farebnosti, industriálne prvky sivej farby si dokonale rozumejú s hnedou farbou. Farba mede či hrdzavej až ryšavej farby je niekedy naozaj zaujímavá. Samozrejme, takýto štýl dokonale vynikne v priestore, ktorý pripomína klasickú povojnovú továreň plnú tehlových stien a neopracovaného kameňa. V zásade ide chladnejšie, no neutrálne tóny, v ktorých sa industriálny štýl pohybuje.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Drevo, šedé, biele ale hlavne staré

Industriálny nábytok má svojím spôsobom rozprávať príbeh. Kovové tóny dokonale doplní časom poznačené drevo. Surový vzhľad tak dostane nádych plný krehkosti a noblesy. Odkryté tehly a betón tak dostanú spoločníka, ktorý v rámci možností zakryje chladné a kovové prvky. Zemité drevo, olúpaná farba a jemná textúra je typickým prvkom, ktorí v industriálnom dizajne dominuje. Industriálne lampy z kovu ukotvené v dreve alebo industriálny stôl s bielym drevom a kovovými nožičkami sú charakteristickým elementom, ktorý zaujme a prezentuje.

Industriálny nábytok

Podlahy a steny

Nielen industriálny nábytok, ale aj spomínané prostredie musí pôsobiť továrenským štýlom. Dizajn tohto typu si vyžaduje neokrôchanosť, neopracovanosť a zároveň sofistikovanosť samotného prostredia, do ktorého chceme industrializáciu vniesť. Betónové podlahy neutrálnej sivej farby alebo kameň s drobnou štruktúrou. Steny pokryté tehlami či betónovými potermi a občasným neopracovaným kameňom. Hoci sa bude zdať, že všetko pôsobí depresívne, nenechajte sa odradiť. Samotné zariadenie a doplnky priestoru dodajú všetok potrebný továrenský šmrnc.

Industriálny nábytok

Industriálny nábytok

Možno o tom ani neviete a množstvo kúskov máte doma na povale alebo u rodičov, či starých rodičov. V zásade aj industriálny nábytok má nádych akéhosi vintage a nadčasovosti. Aj takéto kúsky zapadnú dokonale. Kovové skrinky, drevné stoličky s kovovým nožičkami, kovová posteľ, stará hnedá kožená sedačka. Takéto kúsky, ktoré často pôsobia až nepoužiteľne prinášajú práve želaný industriálny dizajn. Zrkadlá, nástenné hodiny, lampy alebo rôzne dekoratívne doplnky. Interiér dokonale doplnia aj závesy, obrazy alebo poličky či skrinky. Nechajte sa inšpirovať a riaďte sa intuíciou. Nezabúdajte však, že všetkého veľa škodí.

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

 

Industriálny nábytok – Štýl, ktorým zaujmete
5 (100%) 3 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+