Výber záznamového média pre počítač nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Súčasný trh ponúka predovšetkým disky typu HDD, SSD (Solid State Drive) alebo hybridné, v ktorých sa neskúsený laik len ťažko orientuje. V tomto článku si spravíme menší test SSD diskov, povieme o ukladacom médiu typu SSD a zhodnotíme plusy a mínusy tých najpredávanejších za rok 2017.
Vyberáte ssd disk? – Pozrite si náš katalóg
Čo v katalógu nájdete:
Test SSD diskov – HDD alebo SSD DISK?
Klasický pevný disk typu HDD sa ešte stále využíva ako najbežnejšia trvalá forma ukladania údajov, ktoré sa postupne v počítači spracovávajú. Skladá sa z kotúčov pokrytých magnetickou vrstvou, kde sú dáta uložené do stôp (sústredných kružníc). HDD disky sú taktiež vybavené čítacími hlavami, motorčekmi pre pohyb disku a hláv a integrovanými obvodmi. Pokiaľ je disk v pokoji, platne sa netočia no v momente príchodu požiadavky čítania alebo zapisovania ich elektronika roztočí a čítacie hlavy sa nastavia na požadované miesto.
SSD disky si získali svoju popularitu v roku 2009, keď sa začali využívať v drahších notebookoch a netbookoch. Ich obľuba vzrástla natoľko, že v budúcnosti HDD disky natrvalo nahradia. SSD-čka totižto predstavujú rýchle statické pamäte typu flash (podobne ako USB kľúče) a na rozdiel od HDD nepozostávajú z pohyblivých častí, vďaka čomu sa dáta ukladajú dáta rýchlosťou blesku. Nájdeme v nich cache pamäte typu DRAM, v ktorých je obvykle uložená FAT tabuľka. Ďalšou súčasťou je akumulátor, ktorý je nevyhnutný pre zachovanie integrity dát tj. udržanie stiahnuť dáta z cache na disk pri náhlom výpadku napájania.
Majú nízku hladinu zvuku, výrazne nižšiu latenciu a spotrebu energie, sú odolné voči otrasom, navyše sú ľahšie a takmer vždy aj podstatne rýchlejšie. Nevýhodou super rýchlych SSD diskov je ich vysoká cena. Za cenu 120 GB SSD disku kúpite 1 750 GB HDD. V súčasnosti sú SSD disky ešte veľmi drahé, pretože vyrobiť bunky NAND pamätí na vysokej úrovni je náročné. Bežne dostupné SSD disky disponujú v súčasnosti úložným priestorom od 128 GB do 5 TB.
AKO VYBRAŤ SSD DISK?
Zásadnou otázkou, ktorú budeme test SSD diskov rozoberať je „Načo budem ssd disk využívať?“ Kľúčovým parametrom pre všetkých je samozrejme kapacita. V súčasnosti v najlepšom pomere ceny a kapacity vychádzajú disky okolo 256 GB, ktoré možno zohnať v cenovej relácií okolo 70€. I keď Vám 256 GB pripadá ako smiešne nízka kapacita, pre ušetrenie desiatok až stoviek eur väčšina hráčov a grafikov 2 disky. Drahší SSD bootovací disk s nízkou kapacitou, na ktorom beží operačný disk a lacný HDD disk s vysokou kapacitou na uskladnenie filmov, hudby, hier a akýchkoľvek iných dát.
Ďalšou dôležitou otázkou pri Vašom rozhodovaní je „Do akého slotu disk pripojiť?“ Ak by ste disk pripojili na staršiu zbernicu SATAII nikdy by ste nevyužili jeho potenciál, pretože má priepustnosť len 3Gb/s. Najlepšou možnou variáciou sú PCIe disky, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť sekvenčného čítania až 2400 MB/s a zápisu 1200 MB/s.
VÝHODY A NEVÝHODY SSD DISKOV V SKRATKE
Klady SSD diskov
Zápory SSD diskov:
Test SSD diskov – najlepšie SSD disky za rok 2017
[/su_table]Vyberáte ssd disk? – Pozrite si náš katalóg
Čo v katalógu nájdete: