Mužom v zrelom veku sa odporúča raz ročne preventívna prehliadka u urológa. Dôvodom tejto návštevy je hlavne vyšetrenie prostaty. Jej zväčšením trpí vysoké percento mužov po 50-tke a s pribúdajúcim vekom tento počet ešte narastá. Zväčšená prostata je veľkým strašiakom. Podľa štatistík každoročne zistí viac ako 30 000 mužov na Slovensku, že trpia zväčšením prostaty, zápalom prostaty alebo rakovinou prostaty. Preto je veľmi dôležitá aj prevencia a včasná diagnostika.
Prostata
Predstojná žľaza alebo prostata je nepárový žľaznatý orgán. Prechádza cez ňu močová rúra a ústia do nej aj semenovody spolu s vývodmi. Nachádza sa v mužskom tele pod močovým mechúrom. Jej sekrét tvorí súčasť ejekulátu a prospieva k väčšej životaschopnosti spermií. Ejakulát má svoju podobu vďaka bielkovine, ktorá vzniká v prostate. Tá sa nazýva PSA – prostatický špecifický antigén a je veľmi dôležitým faktorom pri zisťovaní ochorenia prostaty.
Zväčšená prostata charakteristika
Toto ochorenie sa odborne nazýva benígna hyperplázia prostaty. Je to nezhubné zväčšenie prostaty. Prostata novorodenca má veľkosť hrášku, neskôr narastie približne na rozmer gaštana. No vyšším vekom sa môže stále zväčšovať a nadobudnúť až rozmery pomaranča. Tým samozrejme vytvára tlak na močovú rúru a jednou s nepríjemností zväčšenej prostaty je aj časté močenie. Starnutím sa vyskytuje u väčšiny mužov. Existujú faktory, ktorých ovplyvnení sa dá tomuto ochoreniu predchádzať a čoraz viac vstupuje do popredia prevencia.
Zväčšená prostata príznaky
Príznaky sa u každého prejavujú individuálne. V niketorých prípadoch sú stabilné a pretrvávajú dlhodobejšie, no u niekoho sa objavia, neskôr zmiznú a znovu sa objavia. Intenzita príznakov nevypovedá o stupni ochorenia. Príznaky problému so zväčšenou prostatou sa prejavia najčastejšie pri problémoch s močením.
Príznaky, ktorým je nutné venovať pozornosť:
- časté návštevy toalety cez deň, ale hlavne v noci ( 3 – 4 krát za noc)
- slabý prúd moču
- odkvapkávanie moču po vymočení
- ťažký začiatok močenia, nutnosť viac tlačiť na mechúr pri jeho vyprázdňovaní
- prerušované močenie
- bolesti a pálenie pri močení
- neschopnosť zastaviť močenie vôľou
- pocit neúplného vyprázdňovania močového mechúra
- inkontinencia
- v neposlednom rade je jedným z príznakov zväčšenej prostaty aj erektilná dysfunkcia
TIP: Podpora erekcie s obsahom Saw Palmetto
Zväčšená prostata príčiny
Podľa výskumov postihuje benígna hyperplázia prostaty až polovicu mužov no 50-tke a 80 % mužov po 80-tke. Rizikovou skupinou sú tiež jedinci, kde sa toto ochorenie prejavilo u priameho príbuzného ako je otec alebo brat.
Príčin je ako pri mnohých ďalších zdravotných problémoch mnoho. Na prvé miesta sa radí zlá životospráva. Nadmerná konzumácia alkoholu zvýchľuje rast prostaty a tiež negatívne ovplyvňuje schopnosť erekcie. Ďalším impulzom k zväčšeniu môže byť aj veľké množstvo prijímaného kofeínu, ktorý má ale v primeranom množstve priaznivé a povzbudzujúce účinky na ľudský organizmus. Hormonálne zmeny v tele muža počas prechodu, môžu tiež spôsobiť rast prostaty. Najhoršou z príčin tohto ochorenia je rakovinové bujnenie, kde je obzvlášť dôležité chorobu včas podchytiť.
Zväčšená prostata diagnostika
Žiadnu s vyššie uvedených príčin netreba brať na ľahkú váhu a bezodkladne navštíviť urológa. Muži sa často tomuto vyšetreniu vyhýbajú, no nevypláca sa to. Vyšetrenie prostaty je síce trochu nepríjemné ale bezbolestné, preto sa ho nie je nutné báť.
Diagnostické métody pri vyšetrení prostaty:
- vyštrenie per rectum - lekár pohmatom cez konečník zisťuje veľkosť prostaty a jej stav
- vyšetrenie moču - laboratórny rozbor moču a špeciálne merianie prúdu moču, pri ktorom sa zistí miera porušenej funkcie mechúra
- sonografické vyšetrenie - ním sa určuje rozmer prostaty a charakter tkaniva
- cystoskopia – zobrazovacie vyšetrenie, pri ktorom lekár kamerou skúma vnútro močovej rúry a stav močového mechúra
- retenčný test – do močového mechúra sa po vymočení zavedie cievka a zmeria sa objem moču, ktorý tam ešte zostal
- v niektorých prípadoch sa robí vyšetrenie antigénu PSA - ním sa vylúči alebo potvrdí rakovina prostaty
Zväčšená prostata liečba
Úlohou liečby benígnnej hyperplázie prostaty je hlavne skvalitnenie života ovplyvnením prejavov choroby. Spôsob liečby závisí od stupňa ťažkostí, skúseností lekára a do istej miery aj od rozhodnutia pacienta. V nižších štádiách je odporúčaním lekára často len zmena životosprávy. Ak je to nutné, lekár prepíše pacientovi vhodné lieky. Dnes sa čoraz viac pacientov lieči farmakologickou liečbou a menej časté sú operačné zákroky. Pri chirurgickom zákroku sa odstráni veľká časť prostaty, ktorá blokuje močové ústrojenstvo. Operácie sú síce krajným riešením, ale ich výsledky dosahujú výborné parametre.
TIP: eJOY – prírodný produkt na zlepšenie erekcie
Zväčšená prostata prevencia
Prevencia problému je omnoho jednoduchšia ako samotná liečba. V rámci prevencie tohto ochorenia je vhodné upraviť životosprávu. Hlavne konzumomavať zdravé a telu prospešné potraviny, obmedziť príjem alkoholických nápojov a kofeínu, pravidelný pohyb a cvičenie. Preventívne prehliadky u urológa by tiež mali tvoriť každoročnú rutinu.
Príznaky zväčšenej prostaty rozhodne nepodceňujte. Dohodnite si termín vyšetrenia u urológa skôr ako sa príznaky stanú neznesiteľnými a znížia aj kvalitu Vášho života. Včasná diagnostika je obroskou výhodou pri liečbe a samozrejme zvyšuje jej úspešnosť.
TIP: Kvalitné výživové doplnky na podporu erekcie
ZEREX klasik
EREXAN
eJOY
PRIMULUS
EreX 24
Prečítajte si aj naše ďalšie články o mužských problémoch!