Vyberte stranu

Napriek tomu, že dojčenie a materské mlieko je pre bábätká najlepším spôsobom výživy, sú prípady, kedy dojčenie možné nie je. Vtedy sa mamičky rozhodujú o tom, aké dojčenské mlieko zvolia pre svoje dieťa. Keďže je dojčenské mlieko dôležitou súčasťou výživy nedojčených detí, je potrebné jeho výberu venovať dostatočnú pozornosť. Sunar je jediným dojčenským mlieko, ktoré obsahuje mliečny tuk podľa vzoru materského mlieka.

 

Sunar – druhy a  zloženie

Toto umelé dojčenské mlieko sa stará o výživu bábätiek od narodenia už od roku 1950. Zaujímavosťou je, že názov vznikol spojením slov SUšená a NÁRodná. Čo sa týka histórie tohto dojčenského mlieka, v roku 1950 uzrelo prvý raz svetlo sveta a úplne prvá verzia tohto dnes obľúbeného produktu bola tvorená sušeným kravským mliekom.

Tip na produkt: Sunar Complex 1

 • pre deti od narodenia
 • obsahuje mliečny tuk
 • je doplnený o probiotickú vlákninu GOS
 • kúpite v lekárni Dr. Max, ktorú odporúča až 96% zákazníkov na stránke Heureka

 

Sunar dnes

Od čias, kedy bolo toto mlieko vlastne len sušeným kravským mliekom, ktoré sa v rôznych pomeroch zarábalo a podávalo deťom, prešlo zloženie Sunaru obrovskými zmenami. Dnes toto dojčenské mlieko obsahuje jedinečnú kombináciu látok prirodzene sa vyskytujúcich v materskom mlieku. Vápnik a vitamín D, ktoré podporujú rast kostí. Lahodnú chuť Sunaru dodáva mliečny tuk.

Dnes dostanete kúpiť štyri rôzne druhy Sunaru, a to Standard, Complex a Premium, ale aj Expert určený pre deti so špeciálnymi potrebami. Sunar Expert je pre deti, ktoré trápia zápchy, brušné koliky, grckanie, prípadne pre tie bábätká, u ktorých je zvýšená možnosť vzniku alergie.

Skúste výhodné balenie: Sunar Complex 2

sunar complex

 • pre deti od ukončeného 6. mesiaca
 • obsahuje mliečny tuk 
 • doplnený o probiotickú vlákninu a beta-palmitát
 • kúpite v internetovom obchode Dr. Max

 

Mliečny tuk v Sunare

Obsahuje mliečny tuk, ktorý je pre výživu nedojčených detí veľmi dôležitý. Je to bioaktívna zložka, ktorá je zdrojom radu biologicky aktívnych antimikrobiálnych a imuno-modulačných látok. Znamená to, že vďaka nemu si bábätko buduje imunitný systém. Mliečny tuk dodáva tomuto dojčenskému mlieku príjemnú mliečnu chuť, ktorá nie je zvýraznená žiadnymi pridanými arómami.

Okrem toho je mliečny tuk dôležitou zložkou pri vstrebávaní vitamínov A, D, E a K, ktoré sú rozpustné práve v tukoch. Navyše je zdrojom energie a tá je pre správny rast a vývoj dieťaťa esenciálnou zložkou.

 

Pozrite si krátke video o sile mliečneho tuku:

Sunar Complex – čo má navyše?

Ako sme už spomenuli, na trhu nájdete viacero typov Sunaru, pričom Sunar Standard obsahuje mliečny tuk a vitamíny a minerálne látky. Sunar Complex je však obohatený o probiotickú vlákninu GOS, beta-palmitát, DHA a nukleotidy.

Probiotická vláknina GOS

Ide o rozpustnú vlákninu – galaktooligosacharidy, ktoré podporujú správne zloženie črevnej mikroflóry. Vďaka tomu majú bábätká spokojné brušká a netrápia ich bolesti a zápchy. Keďže sú galaktooligosacharidy treťou najzastúpenejšou zložkou materského mlieka, mali by byť súčasťou zloženia výživy dojčiat.

Beta-palmitát

Beta-palmitát je súčasťou mliečneho tuku, ide o tukovú zložku z triacylglycerolu a mastných kyselín. Táto zložka podporuje trávenie tukov a súčasťou dojčenskej výživy sa stáva kvôli snahe čo najviac sa priblížiť zloženiu materského mlieka.

Pre staršie deti je vhodný Sunar Complex 3

 • pre deti od ukončeného 12. mesiacasunar complex
 • nájdete aj v príchuti banán a vanilka
 • kúpite v internetovom obchode Dr. Max

 

Vitamíny a minerálne látky

Tento prípravok obsahuje vitamíny a minerálne látky, ktoré prispievajú k správnemu vývoju bábätiek. V jeho zložení nájdete vitamíny A, E, K, D a z minerálov a stopových prvkov sú to jód, zinok, železo a vápnik.

 

NESTLÉ Beba HA1

Vyskúšajte tiež: NESTLÉ Beba HA1

 • hypoalergénne dojčenské mlieko s obsahom čiastočne naštiepených bielkovín
 • určený pre deti zo zvýšeným rizikom alergií
 • podporuje zvykanie si detského organizmu na obsah mliečných bielkovín a bielkovín zahrnutých v potrave
 • pre deti 0+ veku

Sunar Complex – recenzie a cena

Ak stále uvažujete nad tým, či je Sunar Complex tým správnym dojčenským mliekom pre vaše dieťatko, možno vám v rozhodovaní pomôžu recenzie a skúsenosti reálnych užívateľov. Recenzie na stránke Heureka sú veľmi pozitívne a rodičia si pochvaľujú nielen cenovú dostupnosť, ale aj chuť tohto dojčenského mlieka.

 

Navyše sú rodičia spokojní s tým, že ich bábätká Sunar Complex dobre znášajú a nebolí ich z neho bruško.

Sunar Complex nájdete v kamenných obchodoch ale aj v e-shopoch. Sunar Complex sa vyrába v rôznych zloženiach podľa veku dieťaťa. Nájdete teda Sunar Complex 1, ktorý je určený pre bábätká od narodenia, Sunar Complex  2 od ukončeného šiesteho mesiaca, Sunar Complex 3 pre deti od ukončeného dvanásteho mesiaca. Sunar Complex 3 sa dokonca vyrába aj ochutený – nájdete ho v príchuti vanilka a banán.

sunar complex

Pre deti staršie ako 2 roky je určený Sunar Complex 4

 • pre deti od ukončeného 24. mesiaca
 • nájdete s jahodovou príchuťou
 • kúpite v internetovom obchode Dr. Max

Sunar Complex 4 je pre deti staršie ako dva roky a nájdete ho aj s jahodovou príchuťou. Pre deti staršie ako tri roky je na určený Sunar Complex 5.

Cena Sunaru sa pohybuje od približne deviatich eur za 600 gramové balenie, pričom v internetových lekárňach nájdete aj zvýhodnené veľké balenia.

sunar complex

Pre deti staršie ako 3 roky je určený Sunar Complex 5

 • pre deti od ukončeného 36. mesiaca
 • s vitamínom D a vápnikom pre správny rast kostí
 • kúpite v internetovom obchode Dr. Max

 

Čo robiť, ak sa nedarí s dojčením

Dojčenie je prirodzený, a preto aj najvhodnejší spôsob výživy bábätka. Platí to predovšetkým pre prvých šesť mesiacov jeho života. Materské mlieko má pre dieťa ideálne zloženie a obsah živín, pomáha budovať imunitný systém a ochraňuje pred alergiami a infekciami. Navyše je dojčenie skvelým spôsobom na upevnenie vzťahu medzi matkou a jej dieťaťom.

sunar complex

Sú však prípady, keď dojčenie možné nie je. Vtedy je potrebné vyhľadať pomoc odborníkov, ktorí môžu mamičke poradiť, ako dosiahnuť, aby dojčila. Niekedy pomôže lekár, inokedy pôrodná asistentka či laktačná poradkyňa. Ak sa však stane, že napriek všetkému dojčenie nie je možné, je dôležité zvoliť si vhodné náhradné mlieko.

Tip na kvalitný e-shop: Kde nakupovať Sunar Complex

Dojčenské mlieko Sunar Complex odporúčame nakupovať v obľúbenom internetovom obchode Lekáreň Dr. Max. Medzi zákazníkmi patrí k obľúbeným, o čom svedčia aj hodnotenia na na stránke Heureka.sk.

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Myslite tiež na to, že ak sa raz rozhodnete dobrovoľne nedojčiť, už sa k dojčeniu nebudete môcť vrátiť. Tvorba materského mlieka sa pri dokrmovaní bábätka z fľaše znižuje, až sa napokon stratí úplne. Navyše, dojčenie je finančne nezaťažujúce.

 

NESTLÉ Beba HA1

Vyskúšajte tiež: NESTLÉ Beba HA1

 • hypoalergénne dojčenské mlieko s obsahom čiastočne naštiepených bielkovín
 • určený pre deti zo zvýšeným rizikom alergií
 • podporuje zvykanie si detského organizmu na obsah mliečných bielkovín a bielkovín zahrnutých v potrave
 • pre deti 0+ veku

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.

Sunar Complex – recenzie, zloženie a výhody tohto dojčenského mlieka
3.5 (70%) 8 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+