Vyberte stranu

Organická kyselina kreatín pomáha zásobovať svaly energiou. V tele sa nachádza prirodzene, proces jej vzniku však telo zaťažuje. Aminokyselinu možno prijať aj externe. Ktorý je ten najlepší kreatín pre vás?

Najznámejšou a aj najúčinnejšou formou je kreatín monohydrát. Možno teda povedať, že v istom zmysle najlepší kreatín – monohydrát – sa používa na zvyšovanie hmotnosti a zväčšovanie objemu svalovej hmoty.

Okrem monohydrátov existujú aj viaczložkové kreatíny. Rýchlo sa vstrebávajú, vplývajú na rast svalovej hmoty, energie a výkonnosti.

 

Pre koho je kreatín vhodný?

Kreatín môžu užívať aj vegetariáni. Keďže nejedia mäso, množstvo kreatínu v ich tele je pomerne nízke a mali by si ho dopĺňať. Je vhodný aj pre športovcov venujúcim sa aktivitám s krátkodobým zaťažením svalov. Ak sa venujete boxu, šprintu, futbalu, kulturistike či silovým športom, kreatín potrebujete. Zvyšuje totiž silu a vytrvalosť svalov.

Kreatín na seba viaže vodu, pri vysokom príjme sa preto môže vaša váha mierne zvýšiť. Pri nízkych dávkach vám to však nehrozí.

 

Aké sú jeho účinky?

Kreatín by ste mali brať z viacerých dôvodov. Okrem rastu svalov, ktorý vám zabezpečia napríklad aj proteíny, totiž zlepšuje činnosť a zdravie srdca, chráni nervovú sústavu i membrány buniek. Zlepšuje fyzický výkon, čo okrem športovcov ocenia aj denne vyťažení ľudia.

Táto organická kyselina znižuje riziko alebo úroveň depresie, zlepšuje pamäť a učenie a v kombinácii s vitamínom D3 zlepšuje kvalitu kostí. Spomaľuje rast a rozmnožovanie rakovinových buniek, ochraňuje DNA pred poškodením a zlepšuje a omladzuje pokožku.

Tip redakcie: Kreatín monohydrát

 • Zvyšuje energetické zásoby.
 • Podporuje rast svalov.
 • Zvyšuje výkon a silu.
 • Patrí k najpredávanejším výživovým doplnkom.

Ako funguje?

To, že kreatín funguje, zdôrazňovať netreba. Predtým, ako ho začnete užívať, mali by ste zvážiť všetky jeho výhody, ale aj riziká. Kreatín zvyšuje schopnosť tela produkovať rýchlo energiu. Človek môže vďaka nemu trénovať viac a častejšie, vďaka čomu sa dostavia výsledky skôr. Kreatín je najefektívnejší pri vysoko intenzívnom tréningu, kde treba nárazovo vyvíjať úsilie.

 

Odpovede na časté otázky

Pred prvým užitím kreatínu každý športovec zaváha a začne sa sám seba pýtať či robí dobre. Je užívanie kreatínu tým správnym krokom? Zatiaľ sa nedokázalo, že by bol kreatín výrazne nebezpečný. Ak sa obávate toho, že môže niečo urobiť s vaším telom, poraďte sa so svojím doktorom. Okrem rastu svalov a energie by vám však nič nemalo hroziť. Niektorí užívatelia sa v počiatočnom štádiu užívania sťažovali na kŕče, nie je to však bežné.

Pozor by ste si mali dať vtedy, ak máte problémy s obličkami. Tie vylučujú kreatinín, produkt rozpadu kreatínu. Organická kyselina je občas spájaná aj so srdcovými problémami, svalovými kŕčmi, dehydratáciou a hnačkou. Súvisí to aj so zvýšenou spotrebou vitamínom Pri kreatíne netreba zabúdať na ich užívanie. Užívať by ho nemali ani deti mladšie ako 18 rokov.

svaly kreatín

Pokiaľ kreatín začnete užívať, nie je isté, že zafunguje. Je to vecou genetiky. U každého zaberá inak a u niekoho, v ojedinelých prípadoch, vôbec. O tom, či funguje, by ste mali vedieť už týždeň po začatí jeho užívania.

Kreatín sám osebe nefunguje. Cvičenie a diéta sú rovnako dôležité v procese budovania svalov. Vysokú hladinu kreatínu má mäso, ak ste mäsožravec, výsledok pri užívaní organickej kyseliny nemusí byť taký výrazný.

 

Tip: Tie najlepšie kreatíny v ponuke (dostupnosť k 9. 12. 2017)

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Cena

Kreatín monohydrát

 • zvyšuje energetické zásoby
 • podporuje rast svalov
 • zvyšuje výkon a silu

 • dodanie do 24 hodín
 • doručenie stojí 2,99 eur, nad 49 eur je zadarmo
 • e-shop na heureke odporúča 100 % zákazníkov

button_do-obchodu (1)

Creatine Creapure – Czech Virus

 • ultračistý kreatín monohydrát
 • pomáha zvyšovať silové výkony
 • testovaný na zakázané látky
 • perfektná rozpustnosť

 • e-shop na heureke odporúča 100 % zákazníkov
 • je to Shop roku 2016, čo sa týka športovej výživy
 • doručenie je nad 60 eur zdarma, inak je to 2,90 eura
 • možnosť osobného odberu

button_do-obchodu (1)

Kreatín micronized – Universal

 • mikronizovaný kreatín Creapure
 • dokonale a účinne zvyšuje silu, výkon a umožňuje dlhší a intenzívnejší tréning
 • vhodný pre skúsených športovcov aj začiatočníkov

 • e-shop odporúča na heureke 98 % zákazníkov
 • priemerná doba dodania je 1,7 dňa
 • férový reklamačný poriadok

button_do-obchodu (1)

Najlepší kreatín na objem

Kreatín sa predáva v rôznych formách – prášok, kvapalný kreatín a etylester kreatínu. Najlepší z nich je práškový kreatín. Stopercentne čistý keratínový prášok najlepšie zvýši vašu výkonnosť.

Je vhodné ho zmiešať s ovocným džúsom, pretože cukor v džúse zvýši hladinu inzulínu, čo zas pomáha zvýšiť príjem kreatínu do svalu. Ak vám záleží na tom, aby vaše telo maximalizovalo prínos kreatínu, mali by ste si vybrať dobre. Zákazníci odporúčajú napríklad GymBeam Crea7in. Pomer cena kvalita, rozpustnosť aj príjemná chuť u nich zabodovali.

Tip: Creatine Polyhydrate práškový

 • Práškový kreatín.
 • Obsahuje inovatívny vyrovnávací systém, ktorý zabraňuje premene kreatínu na neúčinný kreatinín.
 • Vylepšené zloženie s probiotikami.
 • 59-krát rozpustnejší ako monohydrát kreatínu.

Aké typy sú dostupné?

Okrem kreatínového monohydrátu sú v ponuke ďalšie typy tejto kyseliny. Typ, ktorý si zvolíte, následne určí vaše výsledky. Pozrime sa na hlavné typy keratínových produktov a nato, čo ponúkajú.

 

Kreatínový monohydrát

Ide o najbezpečnejšiu formu tohto doplnku stravy. Viaže sa na vodu a jeden gram monohydrátu dodá do tela 4,4 gramu účinného produktu pre telo. Ide o najpoužívanejší z kreatínov.

 

Mikronizovaný kreatín

Ide o kreatín monohydrát, avšak s menšími, rozštiepenými molekulami. Povrch kreatínu je znížený, čo uľahčuje jeho absorpciu a znižuje nadúvanie, čo je jeden z nedostatkov monohydrátov.

 

Kreatínfosfát

Táto forma má na jednu molekulu „iba“ 62,3 % kreatínu, pričom monohydrát ho obsahuje až 88 %. Jeho účinnosť nie je preto najsilnejšia.

 

Kreatín citrát

Ide o bežný kreatín viazaný na špeciálne molekuly na zvýšenie absorpcie. Tento typ sa dobre mieša a má 400 mg aktívneho kreatínu na gram. U citlivých ľudí spôsobuje menej ťažkostí so žalúdkom.

 

Kreatín Ethyl Ester (CEE)

Vďaka svojej rozpustnosti je jeho absorpcia až 10-krát vyššia ako pri bežnom kreatíne. Transport do svalu je vďaka tomu jednoduchší. CEE je druh monohydrátu obohatený o ester.

 

Kre-Alkalyn

Má jednu z najrýchlejších absorpcií, nezaťažuje telo, výsledky sú bezprostredné. Výkon a rýchlejšia tvorba svalov sú samozrejmosťou.

Tip na e-shop: gymbeam.sk

Najvhodnejší kreatín nájdete v e-shope gymbeam.sk. Odporúča ho až 98 % zákazníkov portálu heureka.sk. Priemerná doba dodania je 1,7 dňa.

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.

Ozrejmil vám tento článok, prečo potrebujete najlepší kreatín?

Najlepší kreatín vám pomôže nabrať svalovú hmotu a dosiahnuť postavu snov
4.7 (93.33%) 3 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+