Vyberte stranu

Čisto z chemického hľadiska je med zmesou cukrov, vody a iných zložiek. Špecifikácie medu závisia v najväčšej miere od zmesi kvetov opelených včelami. Rozdiely v medoch spočívajú aj v lokalite, období, sezóne a aj od jednotlivých včelstiev. Liter medu váži asi 1,4 kila. Manuka med patrí k jedinečným medom z kríka rastúceho len na Novom Zélande. Meno danej rastliny znie Leptospermim scoparium, alebo aj Balmín metlatý. Jej kvety opeľujú včely medonosné každú jar, len čo na rastline začnú kvitnúť biele kvety. Tento med je špecifický najmä svojimi účinkami v boji proti rôznym druhom baktérií, vírusov a plesní. Taktiež je veľmi účinný aj ako prevencia proti mnohým chorobám.

Prečo je manuka med tak výnimočný?

Med a jeho antibakteriálne účinky sú známe už od nepamäti. K najdôležitejším vlastnostiam patrí aj jeho osmotický účinok. To znamená to, že med vytvára prostredie nepriateľské k baktériám, najmä vďaka vstrebávaniu vody. Prvé skúmanie Manuka medu bolo uskutočnené na Novom Zélande profesorom Petrom Molanom. Ten opísal neperoxidovú aktivitu medu. Postupne s časom, ako narastala popularita tohto produktu, prichádzali ďalšie štúdie. Najznámejšie z nich boli uskutočnené v Nemecku, konkrétne v Drážďanoch. Práve pri tomto výskume bola objavená zložka s názvom metylglyoxal. Pri bližšom výskume došlo k zisteniu, že táto zložka sa v Manuka medu vyskytuje vo vysokom množstve a je najviac zodpovedná za antibakteriálne účinky.

Ďalej sa napríklad osvedčil aj pri liečení nozokomiálnych baktérií – ako je napríklad zlatý stafylokok. Dokáže aj hojiť rany, no niektoré štúdie mu dávajú účinky v potláčaní Helikobakter pylori. Manuka med je aj vysoko stabilný v enzymatickom a kyslom prostredí.

Práve vďaka svojej stability dokáže efektívne udržiavať vlhké prostredie. To je ideálne pre podporu rastu nového tkaniva.

manuka med

 

Ktorej zložke vďačí za svoje blahodarné účinky?

Metylglyoxal (MGO) je prirodzená súčasť prírodného nektára. Ten, ako sme si vraveli, pochádza z kvetov stromov Manuka. Daná látka je odolná voči teplotným výkyvom, slnečnému žiareniu, telesným tekutinám a pôsobeniu enzýmov. Práve na tejto látke sa zhodli viaceré štúdie. Táto látka je zodpovedná za výnimočnosť tohto medu. Pri jeho skúmaní sa skúmali najmä jeho dve zložky v podobe zlúčenín MGO metylglyoxal a DHA dihydroxyacetón.

Aké sú jeho účinky na ľudské telo?

 • Najviac nápomocný je pri oslabení imunity ľudského tela.
 • Stimuluje činnosť a celkové zvýšenie počtu probiotických črevných baktérií.
 • Disponuje antimikrobiálnou aktivitou, sprostredkúva pre baktérie nepriaznivé prostredie.
 • Poskytuje aj podporu pri hojení rán a popálenín. Manuka med dokonca získal aj licenciu Britskej štátnej zdravotníckej agentúry na lekárske použitie prie liečbe rán (2004).
 • Je nápomocný aj prie liečení dekubitov a vredov predkolenia.
 • Napomáha aj pri problémoch s trávením.
 • Používa sa aj pri liečení žalúdočných vredov.
 • Schopnosť hydratácie a omladzovania pokožky a vlasov.

 

Tipy na kvalitný MANUKA MED

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Cena

Manuka Health – Manuka med MGO™ 400+, 250g

 

 • vysoký obsah metylglyoxalu
 • vyskúšajte prírodnú náhradu liekov
Herbatica.sk | Zľavové Kupóny a Kódy (3x) | Zľava 2 ...

46,50 €

button_do-obchodu (1)

Manuka med MGO™ 250+

MANUKA MED MGO™ 250+

 • antibakteriálne účinky
 • krémová textúra medu
www.BabickinaZahrada.sk

 

33,84 €

button_do-obchodu (1)

Manukový med Watson 100+ – 250g

Manukový med Watson 100+ - 250g

 • kvet pestovaný na Novom Zélande
 • vysoké liečivé účinky

19,00 €

button_do-obchodu (1)

Ako by malo vyzerať jeho použitie? Ako by sme mali Manuka med skladovať?

Vnútorné použitie spočíva v podobnosti s použitím s klasickým medom. Možno ho pridávať do potravín alebo pitia. Je ideálny na každodenné použitie. Pri bežnom užívaní jednej malej lyžice na dennej báze by vám balenie malo vydržať asi mesiac. Treba však povedať, že nejde o liek. Ideálne je ho užívať nalačno. Pomôže však aj pri príznakoch sezónnych chorôb (príznaky kašľa, prechladnutia, migrény). Skladujeme v suchu a pri teplote do 25 °C.

Kedy Manuka med neužívať?

 • V prípade alergie na niektorú zo zložiek produktu, prípadne alergie na med. Deti vo veku nižšom než 12 mesiacov by ho nemali užívať.
 • Čo sa týka vedľajších účinkov, tak neboli zaznamenané žiadne.

Aké sú skúsenosti nakupujúcich? Čo nám prezrádzajú užívateľské recenzie?

Je tu jedna vec, na ktorú si treba dávať extra pozor. Aj Manuka med patrí k falšovaným potravinám. Ide o to, že tento produkt má limitovanú produkciu. Každoročný zber predstavuje 1700 ton, no celosvetová spotreba sa odhaduje na 10000ton.

„Pouzivam s 5ti letou dcerkou kazde rano lzicku.
Mala mela od mala problem jit na “velkou”,dale ma alergii na roztoce a od topne sezony neustale doma s usima,chripkama atd.a ja padla vzdy s ni.Prvni med jsme dostali jako darek primo z Nov.Zelandu. Ja ho zacla pouzivat pravidelne pred 2mesici a postupne zapojila malou a ted mame ranni ritual a tesime se na nasi lzicku.Mala ted “chodi” pravidelne a jsme bez nemoci.Nutno dodat,ze jsem neustale v kontaktu s lidma,takze bacili jsou vsude kolem me a mala je extremne chytlava na kazdy bacil.Muj chlap(odpurce vseho) na nej zacal tajne chodit,ale nikdy by to nepriznal:-)…Takze hledala jsem,kde med koupit a mela jsem stesti…dekuji moc.“

Tip na produkt s obsahom manuky: TOPVET MANUKA MYCOFOOT Spray

 • Prvá pomoc pri odstraňovaní plesní na nohách
 • Odstraňuje zápach nôh
 • Kúpite v e-shope najlekareň.eu

button_chcem-vediet-viac

„Po prasknutí operačnej rany som sa rozhodla nahradiť liečbu odporúčanú lekárom Manuka medom 550+ a urobila som veľmi dobre. Dlho som váhala či si medík kúpim, ale preštudovanie anglických stránok mi ukázalo cestu. Med som si aplikovala priamo do otvorenej rany (všetko sterilne) a prekryla som to gázou. Spočiatku som cítila jemné poštipkávanie-pálenie, ktoré po 20 min. ustúpilo. Po 8 hodinách okolie operačnej rany už nebolo červené tzn. že medík začal účinkovať a liečiť, ranu som vyčistila a aplikovala med znovu. Každodenné nanášanie medu sa po piatich dňoch ukázalo ako úžasné – rana bola na 90% zhojená a zacelená. Lekár pri kontrole neveril vlastným očiam.
Odporúčam určite vyskúšať.“

Tieto, a aj mnoho iných pozitívnych recenzií, svedčia o obľúbenosti tohto produktu. Väčšina užívateľov si pochvaľuje najmä posilnenie imunity.

manuka med

 

Aká je cena?

Pretože však ide o jedinečný med s jedinečnými účinkami. 250ml balenie stojí necelých 34€.

Tip na e-shop: herbatica.sk

Herbatica.sk | Zľavové Kupóny a Kódy (3x) | Zľava 2 ...

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 15. 7. 2018.

Manuka med – jedinečný, účinný s neuveriteľnými zdravotnými účinkami
4 (80%) 3 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+