Vyberte stranu

Neuveriteľné účinky v oblasti zdravia a roky skúseností s jeho používaním – ľanový olej

Ľan siaty, po latinsky Linum usitatissium, je jednoročná bylina s bledomodrými kvetmi. Začiatky jeho pestovania možno sledovať až 7000 rokov do minulosti. Výrobou plátna z ľanu sa preslávili Egypťania, no neznámy nebol ani Grékom. V Grécku si ho obľúbil aj Hippokrates. Ten mu pripisoval účinky pri problémoch s trávením. Nás však zaujíma ľanový olej. Lisovaný olej za studena zo semienok ľanu radíme ho k zdravým olejom. Je prospešný najmä vďaka svojmu obsahu nenasýtených omega-3 mastných kyselín.

ľanový olej

 

Aké sú účinky ľanového oleja?

 • Pomáha pri prevencii a pri liečbe aterosklerózy a ischemickej choroby srdca
 • Pomáha potláčať zlý cholesterol v ľudskom tele, má antioxidačné a antitrombotické účinky
 • Pomáha pri prevencii a liečbe rakoviny – najmä však prsníka a prostaty, zabraňuje rastu rakovinových buniek v ľudskom tele – štúdia na myšiach ukázala redukciu takých buniek
 • Napomáha pri znižovaní zvýšeného krvného tlaku
 • Funguje aj ako efektívna prevencia proti cukrovke II.typu
 • Jeho prítomnosť v ľudskom tele priaznivo vplýva na metabolizmus žlčových kyselín
 • Užívanie sa prejavuje aj na posilnení imunity
 • Disponuje účinkami proti zápalom, proti baktériám, proti vírusom a proti plesniam
 • Má priaznivý vplyv na trávenie a problémy so zápchou
 • Vhodný aj na tlmenie menštruačných bolestí

 

Tip redakcie: Dary zeme Ľan hnedý BIO

 • Určený na priamu konzumáciu
 • Zlepšuje trávenie a eliminuje vznik rakoviny hrubého čreva
 • Kúpite v e-shope Drmax.sk

button_chcem-vediet-viac

Ako prebieha výrobný proces?

Ako sme už spomínali, základom je lisovanie za studena zo semienok ľanu. Práve semienok je potrebných 5 až 7 kíl na vyrobenie jediného litra oleja. Pri jeho výrobe by nemali byť využívané chemické rozpúšťadlá a iné chemické látky. Rovnako sa nesmú využiť procesy ako filtrácia a rafinácia. Pridávanie iných vitamínov a konzervantov je tiež skôr na škodu.

Práve vďaka svojmu výrobnému procesu si olej zachováva obsah zdraviu prospešných zlúčenín. Je najbohatším zdrojom vitamínu E a Omega-3 mastných kyselín.

Ako by mal ľanový olej vyzerať?

Zdravý ľanový olej má mať medovú farbu. Môže však disponovať aj žltým sfarbením, prípadne mať nádych do červena.

Liečivé účinky v boji proti rakovine

Známa je aj olejovo-proteínová kúra nemeckej biochemičky Dr. Budwigovej. Kombinácia ľanového oleja a tvarohu, prípadne jogurtov, dodáva telu množstvo energie a pomáha mu pri regenerácii. Dôležitosť v miešaní proteínov s olejom spočíva v tom, že práve skombinovanie s olejom im zabezpečí rozpustenie tukov vo vode. To má za následok rýchlejšie vstrebávanie proteínov, prečistenie ciev a žíl, rozpustenie potencionálne nevhodného tuku. Ďalej nepriamo podporuje činnosť srdca, podieľa sa na likvidácii tumorov a pomáha pri artritíde. Ako teda zaradiť takúto kúru do svojho stravovania?

Ľanový olej s tvarohom

Ingrediencie: tvaroch, môže byť aj Cottage Cheese, 2 – 5 lyžíc panenského olivového oleja, 1 – 3 lyžice ľanových semiačok, na dochutenie možno použiť viacero prísad – cesnak, kajenské korenie, soľ, prípadne červené korenie a šampanské namiesto vody.

Postup: Ľanové semiačka treba nadrviť alebo namlieť na čo najjemnejšie. Nasleduje jeho vmiešanie do tvarohu spolu s ostatnými ingredienciami. Používame ako nátierku na chlieb alebo samostatné jedlo. Ideálny pomer je 3 :1 v prospech tvarohu.

V prípade, že sa chystáte užívať ľanový olej prvýkrát, je dobré si naň zvykať postupne. Prvý týždeň užívajte jednu čajovú lyžičku na lačno. Ďalší týždeň zdvojnásobte dávku. Je dôležité prijať ľanový olej do tela aspoň dve hodiny pred spánkom. Po dvoch až troch týždňoch bezproblémového užívania môžete prejsť na tri lyžičky denne. V prípade, že vám olej nebude chutiť, je možné ho zakombinovať do smoothie.

 

Tipy na kvalitný Ľanový olej

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Cena

Ľanový olej BIO

 

www.BabickinaZahrada.sk

4,90 €

button_do-obchodu (1)

Ľanový olej BIO Podor

 •  Vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie
 • Pomáha pri chudnutí
 • Detoxikuje organizmus

 

15,90 €

button_do-obchodu (1)

Aké je jeho využitie v kuchyni?

Ľanový olej disponuje jemnou orieškovou chuťou. Skvele sa hodí na dochucovanie šalátov a teplých pokrmov (po dovarení). Hodí sa aj ako prísada do dipov a studených omáčok.

Olej je v prípade tepelného spracovania náchylný na oxidáciu. Práve tepelným spracovaním sa cenné látky ničia. Olej tak stráca svoje blahodarné zdravotné účinky.

Ako ho treba skladovať?

Je potrebné ho uchovávať v chlade do 4ºC.

Ak je však olej štipľavý a zatuchnutý, nepite ho. V tomto stave je silno karcinogénny.

ľanový olej

Aké je zloženie ľanového oleja?

 • Na prvom mieste stojí vitamín E. Je to významný antioxidant ochraňujúci telo pred negatívnym vonkajším vplyvom. Je efektívny pri spevňovaní stien ciev, takto je efektívny aj pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení.
 • Omega 3 mastné kyseliny napomáhajú riadiť organizmus. Sú účinné pri rôznych ochoreniach ako napríklad psoriáza, rôzne ekzémy a aj alergické reakcie kože.
 • Vplyv Omega 6 mastných kyselín sa prejavuje najmä pomocou proti civilizačným ochoreniam. Konkrétne zabraňovaním ukladaniu tukov a podporou tvorby svalovej hmoty. Pomáhajú zvyšovať energický metabolizmus v ľudskom tele. Sú aj nápomocné pri prevencii proti infarktu myokardu, srdovej ischemickej chorobe, aj aterosklóze.
 • Cholin patrí k vitamínom zo skupiny B. Pomáhajú sústrediť sa, stimulujú funkcie nervovej sústavy.
 • Azda najpodstatnejším v jeho zložení sú lignany. Tie sú zodpovedné za jeho vysokú efektivitu pri onkologických ochoreniach. Lignany sú chemikálie s neuveriteľnými účinkami proti tvorbe rakovinových buniek, proti baktériám, proti vírusom a plesniam.

Aké sú skúsenosti s používaním ľanového oleja? Čo naň vravia užívateľské recenzie?

Skvelým zdrojom spätnej väzby na tento produkt sú užívateľské recenzie na portáli Heureka.sk.

Tip na produkt vysokej kvality: Bio Olej ľanový 250 ml

 • Výborné ohlasy zákazníkov na produkt na stránke prezdravie.sk
 • Krajina pôvodu EÚ
 • Vyroben len z BIO prísad

button_chcem-vediet-viac

Aká je jeho cena?

250 ml balenie vyjde na necelých 6 €. Je však dobré sledovať akcie na viacerých stránkach naraz. Je nutné však dbať na to, aby bol daný olej za studena lisovaný.

Tip na kvalitný e-shop: 

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 12. 7. 2018.

Neuveriteľné účinky v oblasti zdravia – ľanový olej
4 (80%) 6 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+