Vyberte stranu

Poznáme ho ako jednu z vianočných korenín, ktorá rozvoniava domácnosť. Prevoňanie domu však nie je jediným účinkom klinčeka. Okrem potešenia ľudských zmyslov aj prospievajú telu. V našich končinách je známy z trhového vareného vínka alebo punču. Klinčeky sú produkt stromu zvaného klinčekovec voňavý. Rastie najmä v Brazílii, v Afrike, a dokonca aj Madagaskare. Skutočne zaujímavý je aj tropický raj Zanzibar, kde z tohto urobili výnosný biznis. Organizujú turistické výlety na klinčekové plantáže. Menej je však známy v našich končinách aj v inej podobe – máme na mysli klinčekový olej.

Z pestrej škály účinkov je nutné spomenúť jeho blahodarné účinky na tráviacu a vylučovaciu sústavu. Podobnými účinkami disponuje aj tekvicovýoreganový olej. Disponuje aj upokojujúcimi a povzbudzujúcimi účinkami. Za pozornosť stojí aj to, že v Japonsku sa používa ako insekticíd.

Biopurus-klincekovy-olej-100ml

Tip na produkt: Klinčekový olej BIO 

 • má výrazné anestetické účinky
 • regeneruje pokožku, zmierňuje svrbenie
 • podporuje hojenie rán, zbavuje bolesti

 

Ako sa klinčekový olej vyrába?

Klinčeky sú púčiky. Ako sme už spomínali názvy exotických krajín kde sa klinčeky pestujú, je jasné, že najlepšie sa im darí v tropických oblastiach blízko mora. Klinčeky sa objavujú na konci obdobia dažďov. Nasleduje ručný zber tesne pred tým, než dôjde k ich roztvoreniu.

Prečo pomenovanie klinček? Pomenovanie pochádza od ich vzhľadu, ktorý nápadne pripomína klinec.

Z nazbieraných pukov z jedného stromu vznikne asi 150ml oleja – a to destiláciou. Destilácii ale predchádza proces sušenia.

klinčekový olej

 

Aké sú jeho účinky?

Stomatologické účinky klinčekového oleja

Tie sa prejavujú najmä vďaka Eugenolu. Je to hlavná zložka klinčekového oleja, ktorá vykazuje mnohé účinky. Najmä v oblasti antioxidácie, protizápalové vlastnosti spolu s analgetickými. V stomatológii sa používa aj ako lokálne anestetikum. Jeho hlavná úloha ale spočíva v blokovaní kvasiniek a baktérií. Napríklad jednoduché kloktanie zmesi vody a klinčekového oleja môže pomôcť proti nepríjemnému pachu z úst.

 

Klinčekový olej a diabetes

Jedna štúdia skúmala, či je liečba eugenolom prospešná aj pre cievy a zlepšenie nervových funkcií. Záverom štúdie bolo, že vaskulárne a neurologické komplikácie spôsobené cukrovkou podstatne zlepšené.

 

Menštruačné bolesti

Výsledky štúdie, vykonanej na skupine žien pred menštruáciou, naznačujú, že použitie klinčekového oleja pri masáži brušnej časti má účinky v podobe zmierňovania menštruačných bolestí.

 

Klinčekový olej a depresia

Jedna z ďalších štúdií dospela k záveru, že klinčeková kúra znížila výskyt depresie. Dosiahla teda podobný efekt ako psychostimulačné lieky.

Tip na kvalitný produkt: Olej z čiernej rasce BIOolej-z-ciernej-rasce-bio-250ml

 

 • lisovaný za studena z egyptskej čiernej rasce
 • podporuje správne fungovanie imunitného systému
 • pomáha aj v boji proti rakovine

button_chcem-vediet-viac

Liečba infekcií

Antiseptické zloženie klinčekového oleja je vhodné na liečenie rezných poranení a iných zranení. Zároveň je možné ho použiť aj pri liečení uhryznutí alebo bodnutí hmyzom.

 

Poradí si dokonca aj s červenými mravcami a domácimi roztočmi

Vedci skúmali aj efekt klinčeka ako repelent proti červeným mravcom, konkrétne jeho účinok na mravcov typu Solynopsis invicta Buren. Klinčekový prášok dosiahol za 3 hodiny 99% úspešnosti úmrtia mravcov. Čo sa týka jeho použitia ako pesticídu, treba poznamenať, že vedci sa snažia nájsť viac a viac ekologickejších možností na likvidáciu roztočov. Postrek z klinčekového oleja dosiahol úspešnosť 99% proti baktériám a 81% proti plesniam. Záverom je nutné poukázať na jeho efektivitu. Účinok oleja sa však po dlhšom čase znižuje.

 

Klinčeky sú dokonca odborníkmi schválené antiseptikum

Čínska medicína ich považuje za koreninu, vďaka ktorej dochádza ku zvýšeniu toku energie a zrýchlenia metabolizmu. Najmä vďaka siliciam, ktoré sú v klinčekoch ukryté. Vysoko rešpektovaná Nemecká komisia schválila ich použitie ako antiseptika a zároveň anestetika.

Recept na klinčekovú tinktúru

 1. Do sklenenej nádoby vložte alkohol a klinčeky. Na 100ml 60% liehu použite 20g klinčekov.
 2. Nechajte lúhovať minimálne 2 týždne.
 3. Preceďte a odložte na tmavé miesto.

Vďaka alkoholu tinktúra vydrží veľmi dlho.

Odporúčame: JAMIESON OREGANOVÝ OLEJ

 • obsahuje extra panenský olivový olej
 • posilňuje imunitu, pôsobí ako antioxidant a prispieva k zachovaniu zdravia.
 • kúpite v internetovom obchode Dr. Max

 

Zloženie klinčekového oleja

Na prvom mieste je potrebné spomenúť mangán, ktorý je dôležitý pre využitie minerálov a iných látok v tele. Je to najmä vápnik, fosfor, železo a vitamín C a E. Hrá dôležitú úlohu pre telo aj v tom, že je potrebný pre tvorbu bielkovín, cukrov a tukov. K týmto dvom treba ešte spomenúť tretiu dôležitú úlohu mangánu. Tá spočíva v udržiavaní integrity kože a kostí. K jeho vedľajším pozitívnym efektom patrí aj metabolizmus cholesterolu, ochrana proti cukrovke a tvorbe interferónu. Okrem týchto praktických záležitostí plní aj určité funkcie najmä v podobe ochrany. Chráni ľudské telo pred osteoporózou, artrózou, kazivosťou zubov, vysokým krvným tlakom, nedostatkom želeta, cukrovkou, artritídou, ateriosklerózou, ochoreniami srdcového svalu, Parkinsonom a Alzheimerom. Za povšimnutie stojí aj jeho podpora tvorby materského mlieka u dojčiacich žien. Podobné zloženie minerálov obsahuje aj kokosový olej.

Okrem vitamínov C a A, je v klinčekovom oleji prítomný ešte aj vitamín K. Poznáme dva druhy vitamínu K, ktoré označujeme aj K1 a K2. Predovšetkým vitamín K2 je dôležitý pre tvorbu kostí v ľudskom tele. Podieľa sa na regulácii látkovej výmeny vápnika a dokonca aj zlepšuje jeho vstrebávaniu do kostí. K zaujímavostiam pri tomto vitamíne patrí aj to, že je rozpustný vo vode. Dôležitá je aj spolupráca vitamínu K na spolupráci s dobročinnou baktériou črevnej flóry. Denná dávka pre mužov je 120 mikrogramov a 90 pre ženy.

Ďalším obsahom oleja je eugenyl acetát, flavonoidy a metyl salicylát. Posledný menovaný pôsobí proti bolesti a proti zápalom.

klinčekový olej

 

Skúsenosti a recenzie

Klinčekový olej má veľmi veľa využití. Je to zdravý olej lisovaný za studena. Čo všetko dokáže je dôkladne popísané aj v tomto článku. Väčšina užívateľov bola s účinkami produktu spokojná. Za pozretie stoja úživateľské recenzie na známom portáli Heureka.sk

 

Tip na kvalitný e-shop

 

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Hotová mágia skrytá v klinčekoch – klinčekový olej
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+