Vyberte stranu

Úžasný nielen v kuchyni – hroznový olej

Hroznový olej získavaný zo semien zrelých hrozien pokojne možno označiť ako prameň mladosti. Je ha studena lisovaný a radíme ho k zdravým olejom. Jeho charakteristickými znakmi je svetlá farba a takmer úplne neutrálna chuť. Olej takejto kvality však na pultoch našich obchodov len ťažko nájsť. Má rozsiahle pozitívne zdravotné účinky v podobe priaznivého pôsobenia na kardiovaskulárny systém, pokožku, vlasy, nechty, dýchanie a aj imunitný systém. Hroznový olej je 50 krát účinnejší ako samotný vitamín E a 20 krát tak účinný ako vitamín C. je bez umelých konzervačných látok a umelých farbív. Znižuje množstvo histamínu v tele, no má aj iné pozitívne účinky na ľudské telo.

 

Čo všetko možno v hroznovom oleji nájsť?

 • Nenasýtené mastné kyseliny – omega 3, omega 6, a omega 9 mastné kyseliny.
 • Nasýtené mastné kyseliny – kyselina palmitová, kyselina stearová.
 • Vitamíny A, B, C, E, F
 • Minerály a proteíny
 • Recinolevá kyselina D-12

hroznovy olej

Pod omega 9 mastnou kyselinou rozumieme kyselinu olejovú. Označujeme ju aj ako jeden z najzdravších tukov v tele. Jej prítomnosť zabezpečuje tvorbu membrán buniek, hrá úlohu aj pri zabezpečení správneho vývoja mozgu, ale aj regulovania telesných funkcií (krvný tlak, zápaly) Všetky skupiny omega mastných kyselín ako celok pomáhajú pri prevencii proti bežných chorobám. K tejto skupine je treba zaradiť aj vážnejšie ochorenia ako napríklad anorexia, osteoporóza, alkoholizmus, tuberkulóza, rakovina a aj vredy.

 

Eshopy ponúkajúce hroznový olej : 

Solio Olej

 • výživový doplnokz hroznových jadier
 • má antioxidačné účinky
 • bez umelých konzervačných látok
 solio olej  

Hroznový olej

 • pri používaní v kuchyni má jedinečnú vlastnosť zvyšovať prirodzenú
  chuť jedla potravín

 

hroznový olej

PLATAN Olej

 • bez umelých konzervačných látok a umelých farbív
platan olej

 

Aké sú jeho účinky?

 • Pôsobí ako antiseptikum.
 • Prevencia proti vzniku rakoviny
 • Detoxikácia.
 • Posilňovanie stien ciev.
 • Potláča zlý cholesterol.
 • Podpora imunity.
 • Zachytávanie a zneškodňovanie voľných radikálov. 

Obsah vitamínov, konkrétne ide o vitamíny A, B, C, E, F sa stará najmä o posilňovanie cievnych a žilových stien, potláčanie takzvaného zlého cholesterolu. Jeho pravidelné užívanie má pozitívne následky v podobe zlepšenia zraku, prevencie proti šedému zákalu, ochrany buniek pred negatívnymi vplyvmi.

Má však svoje využitie aj v kozmetike. Je to najmä vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam. Týmito vlastnosťami je známy aj tekvicový olej. Disponuje rýchlym vstrebávaním, regeneruje aj kolagén do hĺbky. Dôležitá je aj jeho schopnosť hydratácie pokožky. Okrem týchto vlastností sa postará aj o oddialenie starnutia pokožky, reguláciu tvorby mazu. Antioxidanty prítomné v oleji podporujú, ako sme už spomínali, imunitný systém.

 

hrozno

 

Aké sú jeho ďalšie účinky?

Za zmienku stojí aj antimikrobiálny účinok hroznového oleja. Ten spočíva v zamedzení tvorenia melanómov.

A teraz podrobnejšie k rozširovaniu ciev. Vďaka rozširovaniu ciev napomáha zlepšovať krvný tlak. Najdôležitejšia zložka, ktorá to má na svedomí, je skupina omega 6 mastných kyselín. Tá okrem takéhoto vplyvu má aj protizápalové účinky.

Pravidelný príjem hroznového oleja však môže pomôcť aj pri prevencii Alzheimerovej choroby. Zdá sa, že olej má výrazné protizápalové vlastnosti, ktoré napomáhajú kompenzovať akumuláciu proteínov v mozgu. Tieto štúdie boli potvrdené pomocou hlodavcov.

Aplikácia na rany má tiež svoj zmysel. Samozrejme, olej je skôr známejší vďaka svojim účinkom plynúcim zo svojich účinkov z vnútorného užívania. Bolo však zistené, že má aj účinok v podobe obnovy poškodených svalových štruktúr. Rovnako má schopnosť vytvárať voľné radikály, ktoré majú schopnosť ničiť baktérie narušujúce proces hojenia a obnovy. Podobné hojivé účinky na kožu má aj levanduľový olej. Pri suchej a podráždenej pokožke zasa pomôže arganový olej.

Nezaostáva pozadu ani s podporou jedného z najdôležitejších sexuálnych hormónov – testosterónu. Hrá dôležitú úlohu pri syntéze estrogénu. Jeho podporu ocenia najmä muži s nadváhou, ktorí majú menšiu ako normálnu úroveň testosterónu. Problém najmä robí hormonálna konverzia testosterónu na estrogén. Ide síce o normálny proces, ale často nežiaduci.

hroznovy olej

 

Ako správne používať hroznový olej?

Hroznový olej je skvelou náhradou za olivový olej najmä v prípadoch vyprážania alebo smaženia. Najmä vďaka tomu, že je bez chuti, nemení chuť receptov (ako napríklad taký olivový môže)

Pri kúpe hroznového oleja treba vždy pozerať na obal, špeciálne na popis produktu. Táto zásada platí aj pri všetkých ostatných olejoch. Informácia o studenom lise je veľmi dôležitá. Znamená, že olej počas výroby nebol zahrievaný na vysoké teploty. Teda nestratil žiadne zo svojich výživných látok v tomto dôsledku. Absencia procesu rafinácie sa prejavuje absenciou vystavenia oleja rôznym chemickým látkam ako sú rozpúšťadlá. Niektorí výrobcovia v snahe ušetriť na nákladoch používajú hexan, čo je vlastne rozpúšťadlo, ktoré sa môže použiť pred studeným lisom.

Pokiaľ ide o varenia ako také, tak hroznový olej je ďaleko stabilnejší ako olivový ( a samozrejme ako iné rastlinné rafinované oleje ). Je vynikajúci na šaláty a celkovo na použitie v studenej kuchyni. Zvýrazňuje aj chuť mäsa a rýb, jeho stupeň spaľovania je 216 C.

Nepoužívať ak: v prípade alergie na akýkoľvek prvok zo zloženia, a deti do 18 rokov, v prípade tehotenstva a pri dojčení sa odporúča poradenie sa so svojím lekárom.

 

Skladovanie

Chladné a tmavé miesto do 22C. Platí zásada, že po otvorení ho treba spotrebovať do 3 mesiacov.

 

Eshopy ponúkajúce hroznový olej : 

Solio Olej

 • výživový doplnokz hroznových jadier
 • má antioxidačné účinky
 • bez umelých konzervačných látok
 solio olej  

Hroznový olej

 • pri používaní v kuchyni má jedinečnú vlastnosť zvyšovať prirodzenú
  chuť jedla potravín

 

hroznový olej

PLATAN Olej

 • bez umelých konzervačných látok a umelých farbív
platan olej

 

Hroznový olej, skúsenosti a recenzie:

Jedná sa o skvelý doplnok stravovania s obsahom zdravých tukov. Jeho použitie je jednoduché a radí sa k zdravým za studena lisovaným olejom. Vhodný je aj pre osoby s intoleranciou na histamín. K jeho pozitívam patria aj protizápalové účinky. Dôkazom toho sú užívateľské recenzie najmä na českej lokalizácii portálu Heureka.sk.

 

Aká je jeho cena?

Hroznový olej si možno zaopatriť, v závislosti od veľkosti balenia, za rôzne ceny. Prikladáme aj tabuľku, v ktorej vám pomôžeme vybrať si.

 

Tip na e-shop

Prípravky je najvhodnejšie nakupovať v overenom e-shope. K takým určite patrí aj internetový obchod najlekaren.eu, ktorý odporúča 100 % zákazníkov heureky. Spokojní sú s prehľadnosťou obchodu, cenami, i rýchlou dopravou.

najlekareň

Úžasný nielen v kuchyni, aké sú účinky a skúsenosti s používaním hroznového oleja?
4.5 (90%) 2 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+