Vyberte stranu

Láskavec ktorý poznali už Aztékovia – Amarantový olej

Čo to amarant vlastne je? Je to rastlina ktorej sa tiež hovorí aj láskavec alebo slonie ucho. „Kiwicha“, ako jej hovorili Inkovia, svedčí o jej používaní už v dávnych dobách. V Mexiku sa predával na uliciach na spôsob sladkého popcornu.  „Amaranth POP“ v hlbšom význame znamená „radosť“. Taktiež sa jej hovorí „obilovina Aztékov“ alebo aj „nepraví bielkovina“. Aztékmi bol považovaný za posvätnú rastlinu. Amarant nebol neznámy ani Číňanom a Grékom. Zatiaľ čo pre Číňanov bol domnelým zdrojom mladosti a dlhovekosti, pre Grékov predstavoval symbol nesmrteľnosti. V súčasnosti sa s ním stretáme vo forme oleja. Amarantový olej radíme k zdravým olejom. Ten vznikol lisovaním za studena, ako napríklad kokosový olej, z rozdrvených semien láskavca.

Prečo práve „nepravá obilovina?

Toto označenie prischlo amarantu vďaka vysokému obsahu proteínov. V bi potravinách možno nájsť veľa produktov z amarantovej múky. Sú to najmä cestoviny, sušienky a podobne. Pri kupovaní môky z tejto rastliny však treba byť opatrný. Nepoužíva sa obyčajne samostatne, ale v kombinácii s inými zložkami. Je teda odporúčané, aby aramantová múka tvorila aspoň 20%.

 

 

olej na vlasy

Použiť však možno celú rastlinu

Zaujímavé na rastline je však to, že takmer nič z nej nevyjde na zmar. Kvety a listy sa dajú použiť ako špenát, na zápar, do čaju. Samotné semienka, ktoré nás najviac zaujímajú, sú bohatým zdrojom bielkovín. Okrem toho sú v nich prítomné aj minerály a iné stopové prvky. Semienka sa lisujú do oleja, no možno ich tiež použiť aj do polievky.

 

E-shop ponúkajúci Amarantový olej: 

 

babičkinazahrada
 • priemerná doba dodania je 3 dni
 • overený predajca
 • zákazníci sú spokojní s kvalitou výrobkov
button_do-obchodu

Aké je zloženie Amarantového oleja? Aké majú účinky jednotlivé zložky?

Obsah proteínu je mnohonásobne vyšší ako u iných obilnín. Jeho zloženie je samo o sebe vzácne a jedinečné. Predstavuje ho najmä kombinácia vitamínu E a skvalénu.

Čo to je skvalén?

Skvalén poznáme ako molekulu s 30 atómami uhlíka, ktorá patrí medzi polyizoprenoidy. Je výrazne hydrofóbny a neobsahuje žiadne polárne skupiny. Má širokú mieru použitia – ochrana ľudského zdravia, potravinárstvo, medicína, farmaceutický priemysel a aj kozmetika.

Tip redakcie:  Krém s amarantovým olejom

 • antioxidačné účinky
 • k ošetreniu vrások
 • pre všetky vekové kategórie

 

Zachytáva voľné kyslíkové radikály a neutralizuje ich. Pravidelným príjmom tejto látky tak môže prispieť k prevencii rakoviny tráviaceho traktu. Tým zároveň spomaľuje proces starnutia buniek.

Skvalén je medziproduktom v biosyntetickej dráhe cholesterolu. Ďalším dôležitým efektom je stimulácia imunitného systému. Doteraz však nebol zistený konkrétny mechanizmus takéhoto pôsobenia. Práve preto sa uplatňuje aj pri výrobe novej generácie vakcín proti chorobám ako je HVI, malária, herpes, hepatitídách A a B. V amarantovom oleji tvorí 8% obsahu.

 

olej

 

Aké dôležíté vitamíny obsahuje?

Ďalšou dôležitou súčasťou je vitamín E. Ako dôležitý antioxidant má v tele veľký význam. Ten psočíva najmä v ochrane bunkových štruktúr pred poškodením peroxidáciou. Rozširuje  cievy, zabraňuje zrážaniu krvi, podporuje hojenie popálenín, omladzuje pokožku, zmierňuje menštruačné bolesti. Nedostatkom vitamínu E nastáva niekoľko problémov. V prvom rade ide o poruchy a úbytok svaloviny. Ďalej dochádza ku poškodeniu bunkových membrán, zníženiu aktivity imunitného systému, anémii a v najhoršom aj neplodnosť.

Ďalšou dôležitou súčasťou je aj Vitamín D. Je to vitamín rozpustný v tukoch. Poznáme ho ako bielu kryštalickú látku. Ten stimuluje resorpciu vápnika a fosforu z potravy a ich využitie na rast a mineralizáciu kostí. Pomáha pri liečení zápalov spojiviek a pomáha pri vstrebávaní vitamínu A. Jeho úlohou je aj udržiavať mieru vápnika v krvi. Má aj hormonálne účinky. Vitamín D ako taký ovplyvňuje asi 60 génov. Nedostatok vitamínu D sa prejavuje najmä nedostatok od neho závislých látok. Ide o vápnik a fosfor. Ich nedostatok sa prejavuje rednutím a krivením kostí – teda krivicou. Pri dospelých je to podpora osteomalácie.

 

Tip redakcie:  Krém s amarantovým olejom

krém s amarantovým olejom

 • antioxidačné účinky
 • k ošetreniu vrások
 • pre všetky vekové kategórie

 

Pri čom všetkom je aramantový olej nápomocný?

 • Má všeobecne hojivý efekt
 • Kyslík podporuje látkovú výmenu
 • Zlepšuje aj funkcie obličiek a pečene
 • Rýchle a efektívne vstrebávanie
 • Hydratácia pokožky  

Má skvelé účinky pre imunitných procesoch, pri metabolizácii nasýtených tukov pri obéznych ľuďoch, pri redukcii krvného tlaku a hladiny cukru v tele. Napomáha aj pri ochoreniach kože – najmä lupienke, alergiách ale aj atopických ekzémoch. Pôsobí však aj pri menštruačných poruchách a pri vypadávaní vlasov. Medzi ďalšie oleje, charakteristické aj niektorými z týchto vlastností, rátame aj tekvicový olej a arganový olej.

 

amarantovy olej

 

Ako na dávkovanie?

Vnútorne – ráno nalačno a večer – pred spaním jednu čajovú lyžičku, studená kuchyňa – podľa chuti a množstva jedla, vonkajšie použitie podľa potreby. Používame na tvár alebo pokožku. Urýchľuje hojenie rán, popálenín, vredov a iných zranení.

Ďalšie vlastnosti

 • Pri užití v rámci jedla alebo po jedle sa vstrebáva do tela. Je to možné vďaka žĺči – pôsobí ako podpora eliminácie cholesterolu a homocysteinu.
 • Vďaka tomu sa podieľa na zlepšovaní zdravotného stavu po alebo aj pri súčasnom trvaní rôznych chorôb ( ekzémy, lupus, alergie, cukrovka )
 • Za povšimnutie stojí aj jeho pôsobenie na ľudské črevá. Pôsobí protizápalovo – tým spomaľuje starnutie.
 • V prípade prijímania mimo jedla dochádza k vstrebávaniu do brušnej lymfy. Takto stimuluje rast obranyschopnosti imunity.
 • Osvedčene takto pôsobí pri nervových problémoch, padaní vlasov, problémoch so zrakom a aj pri mužskej a ženskej neplodnosti.  

 

E-shop ponúkajúci Amarantový olej: 

 

babičkinazahrada
 • priemerná doba dodania je 3 dni
 • overený predajca
 • zákazníci sú spokojní s kvalitou výrobkov
button_do-obchodu

Recenzie a skúsenosti

Aramantový olej ocení takmer každý. Má bohaté zloženie a 8% z neho tvorí skvalén, čo je najviac na trhu. Pomáha pri viacerých problémoch a ochoreniach. Pomáha aj pri podpore metabolizmu a je dobrým pomocníkom aj pri detoxikácii. Výhodou môže byť aj to, že ho možno užívať aj v tehotenstve. Na základe týchto znalostí môžeme Amarantový olej len a len odporúčať.

 

Tip na kvalitný e-shop:

 

Prípravky je najvhodnejšie nakupovať v overenom e-shope. K takým určite patrí aj internetový obchod babickinazahrada.sk. Zákazníci sú spokojní s prehľadnosťou obchodu, cenami, i rýchlou dopravou.

babičkinazahrada

Láskavec, ktorého pozitívny účinky poznali už Aztékovia – Amarantový olej
4.5 (90%) 2 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+