Vyberte stranu

Farmársky či vidiecky štýl vo väčšine prípadov evokuje niečo, čo pochádza z dediny, je to staré a nemoderné. Samozrejme, tieto názory majú len veľmi málo, čo vypovedať o skutočnosti. Vidiecky štýl má totiž množstvo podôb. Provensálsky, toskánsky, škandinávsky či dokonca farmársky (americký) štýl Country Chic. Každý z nich má spojitosť s vidiekom. Ak by sme chceli aj my Slováci mať vlastnú značku, skanzeny ako Čičmany by o tom vedeli rozprávať. Takisto totiž ide o jedinečný typ vidieckeho dizajnu pretkaného tradíciami. Ak teda máte v pláne priniesť do svojho príbytku niečo nevšedné, sofistikované, tradičné a charakteristické, potom je pre vás vidiecky štýl úplne ideálny.

 

Ide o funkčnosť nielen o dekorácie

Veľké percento ľudí si myslí, že vidiecky štýl je charakteristický nevýraznosťou a takisto nudnosťou, pretože je bez farieb. Pravda je však úplne iná. Naopak, vidiecky, farmársky, provensálsky, toskánsky či country štýl má svoje nenapodobiteľné čaro. Preto je potrebné vedieť, že základom nie je zohnať iba starožitné kúsky nábytku či doplnkov. Princípom teda nie je to, aby vidiecke doplnky slúžili iba na okrasu, ale aby naozaj plnili svoj účel. Predovšetkým kúsky nábytku, ktoré sú poznamenané zubom času si nájdu svoje miesto. Originálne kúsky môžu stáť viac peňazí, no vďaka nim docielite želanú harmóniu a súlad v rámci štýlu.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Celý dom/byt alebo jedna izba

Výhodou európskeho či amerického vidieckeoho štýlu je, že umožňuje ladiť štýl v osobitnej miestnosti. Čo to znamená? Asi toľko, že na to, aby ste dodržali farmársky sloh, stačí zariadiť miestnosti, ktoré si želáte. Nebudeme však klamať, celý dom v kompletne vidieckom štýle je naozaj unikátnym dielom. V rámci vidieckeho štýlu si môžete dovoliť zariadiť obývačku, kuchyňu, spálňu prípadne jedáleň. Nesmierne moderný Country chic sa dokonca dostane aj do kúpeľne.

 

Odporúčame Vám tieto dizajnové kúsky

Produkt Cena Najlepšia ponuka
 Jedálenský stôl Ksawery 73,90 € 

tlačidlo

Jedálenský stôl Gloster 125,99 € 

tlačidlo

Konferenčný stolík Tiffy 52,00 € 

tlačidlo

Televízny stolík Tiffy 123,00 € 

tlačidlo

Vitrína Tiffy 211,00 € 

tlačidlo

 

Čo je pre vidiecky štýl typické

Každý štýl je príznačný niečím iným, niečím, čo ho charakterizuje. Pri industriálnom štýle je to tvrdosť, surovosť a neopracovanosť, šedé až sivé farby. V prípade vidieckeho štýlu sa farebnosť oblieka do odtieňov béžovej, bielej, zelenej alebo horčicovej farby. Na vzoroch si príliš farmársky štýl nezakladá, ak sa však rozhodnete pre vzorované prvky, vsaďte na kocky alebo pruhy. Výrazným znakom je práve jednoduchosť. Ozdobnosť stien alebo podláh môžete po obvode doladiť napríklad lištami vo farbe surového dreva.

Všeobecne je farmársky, provensálsky štýl typický naturálnosťou. Ako ju docielite? Použite neopracované drevo či kameň. Kamenné podlahy či obklady sú skvelou voľbou. Ak spomíname materiály, tým typickým je aj ľan a vlna, ktoré sú príznačné pre čalúnenie alebo dokonca pre koberce.

vidiecky štýl

Jednoduchý, romantický, štýlový a funkčný

V prípade amerického Country Chicu, zohrá úlohu štýlovosť. Naopak anglický vidiek je trúfalá elegancia a ak sa pozrieme na Škandináviu, určite si všimnete cit pre dizajn a minimalizmus. Francúzska oblasť Provensálska zasa prinesie krehkosť a romantiku. Paradox je, že týmto štýlom sa inšpirujú aj mestské byty či dokonca hotely a penzióny.

Jedna vec je však totožná. Funkčnosť v rámci bývania je základom všetkých spomenutých štýlov. Nie je totiž umenie nakúpiť dekorácie, ktoré zaplnia miesto a vytvoria akýsi efekt. Pravým umením je vniesť do priestoru využiteľné kusy nábytku a prvky, ktoré daný štýl podporujú a vnášajú doň život.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Slovenský vidiek

Slovenský vidiek má svoje čaro. V zahraničí je to síce niečo nepoznané a u nás si ho skôr vieme predstaviť v kolibách či na chatách, no preniesť kúsok tradície k nám domov nie je zasa až taký nezmysel. Pravdepodobne vrátiť sa úplne do minulosti by ste nezvládli, predsa len ide o niečo, čo je už dobou prekonané. Tak či tak však drevo, masívne drevené stoly a stoličky, vzorované a čipkované prvky, modrotlač alebo rôzne dekorácie v podobe obrazov či ozdobnej keramiky. Množstvo týchto prvkov sa nachádza aj v modernom interiérovom dizajne bez toho, aby sme to vôbec postrehli.

 

Farma v kuchyni

Najviac času v nej zrejme trávia ženy. Množstvo vôní, pachov ale aj náročná a dlhá práca. V kuchyni sa toho zomelie naozaj veľa. Verte či nie, ale práve kuchyňa je miesto, kde sa vidiecky štýl hodí najviac zo všetkých miestností. Ak si teda máte vybrať jednu izbu v byte či dome, práve kuchyňa je jednoznačne kráľovnou. Biela farba, drevená pracovná doska z prírodného dreva, jednoduché kuchynské skrinky. Všetko to môže pôsobiť trochu rustikálne, avšak neznamená to, že všetko musí byť nudné a staromódne. Aj tu sa môžete vyhrať s kombináciami farieb. Môžete všetko doladiť živšou zelenou či žltou farbou a preniesť svoj štýl na obraz Provensálska, americkej farmy alebo anglického vidieku. Rozhodnúť sa musíte teda vy.

 vidiecky štýl

Obývačka zaujme

Kuchyňa je kráľovnou tohto štýlu, no v tesnom závese je pohodlie vašej obývačky. Táto miestnosť má byť pohostinná, harmonická a nemala by byť zároveň fádna. Rada od nás? Kombinujte! Nie, samotné štýly. Ale ich odvetvia. Kombinácia moderných a staromódnych prvkov vytvorí zaujímavý kontrast. Pre lepšiu predstavu. Biela či béžová sedačka so vzorovaným poťahom a oproti nej masívny drevený stôl. Drevo ako materiál by mal v tomto priestore s istotou dominovať. Veľkou výhodou obývačky je, že do nej môžete vopchať rozhodne viac dekorácií ako v prípade kuchyne, keďže slúži skôr na „funkčný“ oddych.

Vidiecky štýl je svojím spôsobom javiskom. Všetko pôsobí neutrálne, no po chvíli si uvedomíte, že všetko čo pôsobí tak obyčajne je v globále výnimočné a prináša so sebou čaro, ktoré nemá žiadny iný štýl. Tomu hovoríme štýlové predstavenie.

 

Odporúčame Vám tieto dizajnové kúsky

Produkt Cena Najlepšia ponuka
 Jedálenský stôl Ksawery 73,90 € 

tlačidlo

Jedálenský stôl Gloster 125,99 € 

tlačidlo

Konferenčný stolík Tiffy 52,00 € 

tlačidlo

Televízny stolík Tiffy 123,00 € 

tlačidlo

Vitrína Tiffy 211,00 € 

tlačidlo

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

 

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.

Vidiecky štýl neznamená starý a nudný
5 (100%) 6 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+