Vyberte stranu

Možno patríte k ľudom, ktorí príliš neinklinujú k vidieckemu, retro alebo vintage štýlu. Žiadate možno niečo viac. Niečo, čo je trendy a má to čo dočinenie s modernými trendmi. A tu ho máme. Severský štýl bývania prináša voľnosť, jednoduchosť, inováciu a svieži dizajn. V rámci interiérového dizajnu je škandinávsky štýl skutočným artiklom, ktorý sa dostal do celej Európy a svojimi prvkami preráža po celom svete. Niekto vraví, že tento štýl je charakteristický iba pre severské krajiny ako Švédsko, Fínsko, Nórsko, Island či Dánsko. Každé napodobenie je vraj len pokus. To však neznamená, že to je nemožné, veď originál môže byť len jeden. Tak prečo by ste si severský štýl bývania nemohli priniesť aj k vám do bytu či domu?

 

Severský štýl bývania má svoje meno

Kedy vznikol? Nemožno povedať presný dátum, no v zásade sa vyvíjal už od 50. rokov dvadsiateho storočia. Prerazil predovšetkým svojou jednoduchosťou a minimalistickým prejavom. Neskôr sa tento štýl stal charakteristickým aj pre krajiny ako Kanada či USA. Hoci dnes sa už adaptoval na typický americký štýl, základ je práve na severe Európy.

Počasie na severe bolo jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvnili jeho dizajn. Drsné chladné počasie, dlhé zimy a málo denného svetla sú príčinnou toho, že ľudské obydlia sa stali jadrom a skutočným domovom. Priestor, kde bývate by mal byť logicky miestom, ktorý vám poskytuje pohodlie, útulnosť a zároveň je vzdušný a dokáže privítať hostí. Práve tomu sa prispôsobil aj severský štýl bývania.

Prineste severský štýl bývania k vám domov

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Pohovka, Scandi 249,00 € 

tlačidlo

Kožušina biela, Bellatex 60,49 € 

tlačidlo

Jedálenský stôl, Olivier 63,90 € 

tlačidlo

Posteľ, Craft, biela 236,00 € 

tlačidlo

Prehoz na posteľ, Marina 41,99 € 

tlačidlo

 

 

Zbytočné ozdoby bokom, funkčnosť je „in“

Jednoduchosť, minimalistické cítenie a funkčnosť. Tieto tri elementy sú základnou zložkou škandinávskeho interiéru. Výhodou je, že škandinávsky štýl dokážete integrovať aj v rámci menších bytov či domov. Vďaka absencii zbytočných doplnkov a „čačiek-mačiek“ dokáže priestor opticky zväčšiť a takisto efektívne využiť jeho výmeru.

Aby sme si jasne a jednoducho vysvetlili znaky, ktoré severský štýl bývania charakterizujú, vsadíme podobne na jednoduchosť.

 

Život a energia svetla

Možno to znie trocha metaforicky, no zámer je jasný. Pochmúrna severská príroda plná mrazu, ľadu, vetru a iba niekoľko málo hodín (5 až 7 h) denného svetla, nesmie byť tým čo budeme mať aj doma. Využiť aj to málo čo príroda ponúka je základom. Pracovať so svetlom znamená využívať ľahké a živé materiály. Presklené steny či okná od podlahy až po strop. Záclony? Nie! Iba v prípade, že siahnete po naozaj jednoduchej a sviežej textílii.

 

Zem má byť čistá

Okrem hygieny, ktorá by mala byť samozrejmosťou v každej domácnosti máme na mysli aj faktory, ktoré môžu severský štýl „dusiť.“ S kobercami opatrne. Severský štýl koberce či rohožky rešpektuje iba v malej výmere. Podlaha by totiž mala byť akýmsi zrkadlom prírody. Ideálne je ak je podlaha z prírodného dreva, prípadne pretretá na bielo alebo iba jemným lesklým lakom.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Farby sú neutrálne

Ako inak. „Pure style“, ktorý je v škandinávskom štýle bývania dominantou musí byť prítomný. Čo tým myslíme? Jednoduchosť znamená aj jednoduché farby. Žiadne do očí bijúce kontrastné farby alebo šialené vzory. Biela, šedá, hnedá, čierna, zelená alebo dusty pink sú farby, ktoré sú súčasťou tohto štýlu.

severský štýl bývania Pohovka dvojsedačka Scandi

Príroda je emóciou

Žiť v súlade s pravidlami prírody by sa mohlo zdať ako niečo už dávno prekonané, no nemáme na mysli bývanie v jaskyniach. Už sme spomínali, že príroda a severská klíma sú hlavnou inšpiráciou tohto štýlu. Severský štýl bývania tak akceptuje materiály ako drevo, vlnu, kožu či kožušiny. Zároveň prírodné prvky severský štýl kombinuje s metalickými farbami a materiálmi ako meď, mosadz alebo chróm.

Severský štýl bývania je tzv. eco-friendly, takže rešpektovanie prírody je jednoducho pravidlom. Nejde tak iba o prírodné materiály, ale rovnako tak o ekologické myslenie a šetrenie energie.

 

Funkčnosť a čistota

Dostávame sa k samotnému zariadeniu. Pri výbere nábytku v rámci severského štýlu treba myslieť na funkčnú stránku. Myslieť teda prakticky, napríklad ak kúpite poličku a umiestnite ju na stenu, prečo nekúpiť viacúrovňovú poličku, ktoré pojme viac vašich rodinných fotografií alebo viac dekorácií. Rovnako tak v prípade sedacích súprav by malo ísť o jednoduché tvary s oblými tvarmi. Stoly a stoličky by mali mať jeden farebný tón a jemné línie.

severský štýl bývania

Deky, kožušinky – pod perinu

Severský štýl bývania si teplo vyžaduje. Hoci môže pôsobiť jednoducho a miestami chladne, vedzte, že výsledný efekt je úplne iný. Prikrývky, deky, paplóny a kožušinky na posteli či na sedačke v obývačke sú v skutku vítané. Úlohou je nielen zahriať, ale všeobecne celý priestor dostať do polohy, kedy vás pohltí jeho útulnosť. Ideálna scenéria je krb a pred jeho dvierkami krásna biela kožušina. Ako z filmu.

 

Doplnky sú povolené

Pochopiteľne, dekoratívne prvky vám aj v tomto prípade dávajú možnosť pridať jemný kontrast, predovšetkým po farebnej stránke. Keramické vázy, vankúše, drevené obrazy alebo ozdobné lustre alebo keramické vázy. Možností je opäť mnoho. Aby sme v rámci doplnkov nezabudli, musíme spomenúť živé kvety, ktoré by nikdy nemali chýbať.

 

Prineste severský štýl bývania k vám domov

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Pohovka, Scandi 249,00 € 

tlačidlo

Kožušina biela, Bellatex 60,49 € 

tlačidlo

Jedálenský stôl, Olivier 63,90 € 

tlačidlo

Posteľ, Craft, biela 236,00 € 

tlačidlo

Prehoz na posteľ, Marina 41,99 € 

tlačidlo

 

Udržujte systém a poriadok

Minimalistické cítenie si to žiada. Severský štýl bývania je aj vďaka funkčnosti nábytku a jeho praktickému využitiu známy ako organizovaný. Nič by nemalo byť nevyužité, respektíve nazvyš. Všetko by malo mať svoj účel a rovnako tak i svoje miesto. Preto aj dekorácie by nemali pôsobiť rušivo a hlavne by ich nemalo byť veľa. Menej je niekedy viac.

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

 

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.

Severský štýl bývania je jednoduchý a svieži
5 (100%) 1 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+