Vyberte stranu

Provensálsko, provensálske bylinky alebo provensálske korenie pri práci v kuchyni rozhodne využijete. Avšak, pri zariaďovaní kuchyne vám skôr poslúži samotný provensálsky alebo ak chcete aj vidiecky štýl. Kuchyňa v provensálskom štýle je rozhodne špecifikom, ktoré má vo svete interiérového dizajnu svoje stabilné miesto. Popularitu vidiecky štýl získava čoraz viac aj v 21. storočí. Je pritom úplne jedno, či bývate v dome alebo byte, ak sa vám štýl francúzskeho vidieka pozdáva, nebojte sa ho a pustite sa do realizácie. V takom prípade vám možno pomôžu naše rady, ako do vašej kuchyne dostať skutočný nádych z kraja levandule, Provensálska.

 

Provensálsky štýl

Článok o tom, čo je provensálsky štýl a aké sú jeho zásady sme vám už priniesli a preto vám v tomto prípade ponúkneme iba stručnú charakteristiku. Štýl z kraja levandule vznikol približne v 18. storočí, hoci sa vyvíjal už dlhé roky predtým. Skutočný charakter však našiel v palácoch, hoci sa mu hovorí ako vidiecky štýl. Je to však logické, panské sídla často sídlili práve na vidieku a i keď bežný ľud si podobné zariadenie nemohol dovoliť, práve vidiecke sídla panstva sa stali kolískou tohto štýlu.

Logicky si tak tento štýl našiel svoje uplatnenie u bežných ľudí až o niekoľko desaťročí neskôr. Paradoxom bolo, že i napriek urodzenému „pôvodu“ si štýl nezakladal na luxuse, zlate a kryštálových ozdobách. Predovšetkým kuchyňa v provensálskom štýle mala niečo do seba, keďže najviac zvýrazňovala charakter tohto štýlu. Možno provensálsky štýl pôsobí miestami romanticky, no v skutočnosti je akýmsi elegantným „flákačom.“ Poďme teda zariadiť kuchyňu v provensálskom štýle.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Kuchyňa v provensálskom štýle je o detailoch

Ak provensálsky štýl porovnáme s akýmkoľvek iným štýlom, zistíme, že kombinačne si práve tento štýl vyžaduje najväčší cit pre detail. Materiály, farby, tvary alebo konštelácia nábytku. Všetko má svoj dôvod. Severský štýl bývania so sebou prináša jednoduchosť, čistotu a minimalizmus. Oproti tomu sa provensálsky môže zdať prepchaným a možno až prečačkaným. Treba však dodať, že ide o dva úplne odlišné regióny, v ktorých štýly vznikli.

Základom kuchyne v provensálskom štýle je každopádne biela farba. Steny, podlaha, kuchynská linka, pracovná doska, textílie či doplnky. Biela ponúka rôzne odtiene. No, jedna vec je so severským štýlom podobná. Kombinácia bielej a pastelových farieb je jednoducho dokonalá. Detaily ako popraskaný lak na dreve, občasné ošúchané časti pracovnej dosky, kárované textílie či dokonca výrazné kachličky so vzorom. Ak by sa vám priestor príliš „bielym“ ideálne je kombinovať bielu s pastelovými farbami alebo odtieňmi dreva. Bytové dekorácie, živé rastliny, sušené kvety, maľovaná keramika alebo drevené stojany na koreničky a podobne sú vítanou záležitosťou.

kuchyňa v provensálskom štýle

Viac znamená v tomto prípade lepšie

Prirodzene, priama úmera to potvrdzuje. V prípade kuchyne v povensálskom štýle to platí rovnako. Viac materiálov, viac vzorov, štruktúr, odtieňov, doplnkov a vhodných farieb vytvára dokonalý efekt. Kameň, drevo, prútie alebo tepaný kov. Pozor! Všetkého však s mierou. Ak kombinujete materiály, textílie či doplnky, snažte sa držať aspoň na podobnej úrovni odtieňov.  Ak sa budú farby totiž príliš biť, kontrast farieb bude pôsobiť rušivo a nezabúdajme, že biela musí byť dominantou. Nebojte sa ale vzorov, obrusov, záclon, závesov alebo špecifickej maľovanej keramiky.

 

Provensálsky štýl vo vašej kuchyni

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kuchynská linka, Monda 468,00 € 

tlačidlo

Kuchynská linka, Clera 620,00 € 

tlačidlo

Regál, Royal RW 97,00 € 

tlačidlo

Komoda, Roylak K2D 189,00 € 

tlačidlo

Vitrína, Royal WS 149,00 € 

tlačidlo

 

Dostatok svetla

Nie je to len o nábytku. Rovnako tak dostatok svetla dokáže navodiť atmosféru. Slnečné vinice a levanduľové polia Provensálska, sú akoby odrazom tohto štýlu. Svetlo vychádzajúceho slnka jednoducho nesmie chýbať. Predovšetkým biela farba si svetlo žiada. Kuchyňa je srdcom domova a žiadny iný štýl si na kuchyňu nepotrpí viac, ako štýl z francúzskeho Provensálska. Kuchyňa je stelesnením kreativity, vôní, chutí a rovnako tak aj tvrdej práce. Esencia svetla je teda základnou funkciou pre podstatu kuchyne v provensálskom štýle.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Dizajn, no predovšetkým funkčnosť

Ktoré miesto v byte či v dome by malo byť viac praktické? Azda, žiadne iné miesto si nevyžaduje tak praktické riešenie a usporiadanie ako kuchyňa. Kto trávi nejaký ten čas pri sporáku, vedel by o tom rozprávať. V provensálskom štýle vôbec nie je nezvyčajné, ak je kuchynská časť väčšia ako napríklad obývačka. Okrem kuchynskej linky, priestor kuchyne obsahuje často kuchynský ostrovček a jedálenský stôl. Klasickým znakom je, že nad ostrovčekom visia panvice, kastróly a iné náradie, ktoré kuchár/kucháarka v kuchyni potrebuje.

Nebudeme vám však klamať. Jedna z nevýhod bielych odtieňov je, že sa o ne treba príkladne starať. V opačnom prípade sa ich farba rýchlo zmení na rôzne odtiene a preto je na údržbu pomerne náročná. Kuchyňa v provensálskom štýle si teda vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu.

 

kuchyňa v provensálskom štýle

 

Kuchynské zariadenie

Kedysi to bola pec, dnes sú to plynové sporáky, indukčné varné dosky alebo keramické infra platne. Ak však chcete zabezpečiť aspoň miernu autenticitu siahnite po plynovom sporáku z matnej čiernej alebo z nerezu. Ak máte to šťastie naraziť na nejaký ten vintage alebo retro spotrebič, zakomponujte ho. Aj v prípade, že ho používať nebudete, poslúži ako dokonalá dekorácia. Nútiť vás používať medené náradie by už na dnešnú dobu asi bolo zbytočné. No práve tepané a nerezové kovy, dokážu aj v modernej dobe zasadiť vkus do provensálskeho štýlu.

 

Provensálsky štýl vo vašej kuchyni

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kuchynská linka, Monda 468,00 € 

tlačidlo

Kuchynská linka, Clera 620,00 € 

tlačidlo

Regál, Royal RW 97,00 € 

tlačidlo

Komoda, Roylak K2D 189,00 € 

tlačidlo

Vitrína, Royal WS 149,00 € 

tlačidlo

Textil a doplnky

Žiadne skladisko, no priznáme sa, že v prípade provensálskeho štylu je väčšie množstvo doplnkov prirodzené. Obrusy, deky, záclony, závesy, kuchynské utierky, keramické sošky, drevené stojany alebo rôzne kovové držiaky či vešiaky. A to je len zlomok vecí, ktoré do konceptu provensálskeho štýlu zapadajú.

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

 

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami
Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.
Vaša kuchyňa v provensálskom štýle
4.8 (95.29%) 17 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+