Vyberte stranu

Obývačka patrí medzi časť domu/bytu, ktorá je dominantným centrom, určeným pre trávenie spoločného času. Ide o miesto, ktoré slúži na klasickú rodinnú pohodu a takisto aj na pohostenie vítanej návštevy. Všeobecne je obývačka miesto, ktorá určuje štýl a vypovedá o vašom vkuse, keďže ide o miesto, ktoré má prezentovať. Ako zariadiť obývačku? Čo nesmie v obývačke chýbať? Akú sú novodobé trendy pri zariaďovaní obývačky? Celý princíp zariadenia obývačky si prejdeme v tomto článku.

 

Cíťte sa ako doma

Prirodzene, veď ste doma. Túto frázu používate aj pri vítaní hostí. Štýlové zariadenie, príjemná atmosféra, komfortný nábytok a dokonale zladený interiér. A aj tak sa zdá, že niečo v obývačke chýba. To ako zariadiť obývačku nemusí byť tak ľahká záležitosť. Hoci sa vám najskôr môže zdať, že všetko má svoje pevné miesto a je podľa vašich predstáv. Výsledný efekt je však úplný opak. Nevhodné farby, priveľa doplnkov, málo komfortu a celková nepohoda. Časom sa v takejto obývačke nebudete cítiť pohodlne vy a ani vaši hostia. Ako sa tomuto efektu teda vyhnúť? Poďme si predstaviť zásady a princípy zariaďovania obývačky.

 

Vytvorte si vlastnú predstavu

Týka sa to každej miestnosti pri rekonštrukcii alebo samotnom zariaďovaní. Potrebné je, aby ste si vyčlenili dostatok času. Nájdite vhodnú inšpiráciu, prípadne sa riaďte určitým dizajnérskym štýlom. Či sa zameriate na severský štýl, provensálsky štýl alebo vás baví retro, v taktom to prípade sa môžete riadiť zásadami daného štýlu. Po vybavení predstavy si takisto vyberte základné kusy nábytku, ktoré chcete v obývačke mať. Takisto prispôsobte farebnosť. Bez predstavy alebo čiastočného plánu sa ľahko stane, že pri výbere nábytku a doplnkov skĺznete do chaotického štýlu a kúpite aj to, čo by ste inak nikdy nechceli.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Zamerajte sa na dominantný kus nábytku

Obývačka? Čo vám napadne ako prvé? Myslím, že vo väčšine prípadov je to sedačka, sedacia súprava, gauč a televízor. Jednoducho kus nábytku či vybavenia, ktorý vám poskytne pohodlie a priestor na oddych. Gauč alebo sedacia súprava je prevažne nosníkom celej obývačky. Občas sa to ešte podarí obývacej stene, no sedačka je jednoznačne dominantou. Práve od ťažiska akým v obývačke sedačka je sa odvíja ďalšie zariaďovanie miestnosti.

V tomto prípade ide takisto aj o vizuálne centrum miestnosti. Ide teda o prvok, ktorý návšteve okamžite udrie do očí. Zvyčajne to je práve obývacia stena a televízor. Predovšetkým pri dnešných uhlopriečkach okolo 120 cm sa tomu vyhnúť ani nedá. Šťastie majú domácnosti s krbom. V tom prípade sa z centra pozornosti stáva doslova ohnisko. V rámci obývačky to však občas môže byť aj kvalitná dekorácia. Obraz, zrkadlo alebo socha.

ako zariadiť obývačku

Stena musí dýchať

Táto klasika sa opakuje v každej domácnosti. Každý kus nábytku je v blízkosti steny, pretože ide o praktické a jednoduché riešenie. Ušetríme miesto v priestore a zároveň to nevyžaduje nejakú dávku kreativity. Moderné trendy však nie sú limitované stenami. Sedacia súprava na jednej stene a obývacia stena na druhej nemusia byť automatickým riešením. Tým nehovoríme o tom, že obrovskú obývaciu stenu postavíte dva metre od steny. Stačí zopár centimetrov. Neverili by ste, aký rozdiel dokáže takýto detail spôsobiť. V malom byte sú síce možnosti limitované, no ako vravíme, aj pár centimetrov v tomto prípade zohrá úlohu.

Vo väčšom priestore sa vyhráte viac. Avšak všetko musí mať svoje miesto tak, ako je štruktúra známa. Je hlúposť pchať konferenčný stolík do stredu medzi televízor a sedačku. Logicky stolík má byť v blízkosti miesta na sedenie. Nábytok musí byť „ukotvený“, teda musí mať stabilné miesto v priestore.

 

Vyberajte najlepší nábytok do obývačky

 

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Obývacia stena, Asole 126,00 € 

tlačidlo

Obývacia stena, Murat 208,00 € 

tlačidlo

Sedacia súprava, Mono 839,00 € 

tlačidlo

Rohová sedačka, Vulkano 746,00 € 

tlačidlo

Konferenčný stolík, Irlam 89,00 € 

tlačidlo

 

Kombinujte materiály

Samozrejme, v tomto prípade je potrebné myslieť aj na farebnosť. V závislosti od toho vyberáte materiál, z ktorého bude väčšina nábytku. Trendy dávajú do popredia chróm, nerez, sklo alebo sivé či biele drevo. Tak trocha sa trendy odrážajú od severského štýlu. Nečudo, jeho neutrálny dizajn je skvelým spôsobom, ako dať oddýchnuť našim očiam i telu. Spojenie lesklého s matným, šedého s bielym alebo dreva s kovom. Takýto kontrast vám môže pomôcť vytvoriť dokonalú súhru farieb a materiálov.

ako zariadiť obývačku

Základné kusy nábytku

Sedacia súprava je vo väčšine prípadov dominantou. Najviac obľúbeným druhom sedenia je práve rohová sedačka do tvaru U alebo L. Podľa toho ako zariadiť obývačku vyberáte aj typ sedenia. Či chcete vzdušné prostredie s kombináciou sedenia 3 – 2 – 1 alebo chcete obrovský kus miesta na sedenie, máte na výber.

Konferenčný stolík je prvkom, ktorý je praktickým ale aj dizajnovým doplnkom. Ak rozmýšľate ako zariadiť obývačku, bez konferenčného stolíka to nejde. Poslúži na odkladanie kávy, časopisov, diaľkového ovládania a občas aj na naše nohy. To by však mala spĺňať taburetka alebo sedacia súprava samotná. Dôležitá je aj výška. Tá je ideálna od 35 do 45 cm.

Obývacia stena je zvyčajne masívnym prvkom prilepeným k stene. Dnes to však nie je úplne to pravé orechové. Ak sa rozhodnete pre celostenovú obývaciu stenu, nič nepokazíte. No väčšina domácností dnes siaha po skromnejších kúskoch. Jednoduchý televízny stolík s priestorom pre DVD či reproduktory ak tomu doplnkové regály alebo poličky. Umožňuje to tak lepšiu manipuláciu s nábytkom v priestore.

 

Vyberajte najlepší nábytok do obývačky

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Obývacia stena, Asole 126,00 € 

tlačidlo

Obývacia stena, Murat 208,00 € 

tlačidlo

Sedacia súprava, Mono 839,00 € 

tlačidlo

Rohová sedačka, Vulkano 746,00 € 

tlačidlo

Konferenčný stolík, Irlam 89,00 € 

tlačidlo

Nezabúdajte na dekorácie a zeleň

Dekorácie v podobe obrazov, sôch, sošiek alebo rôznych stojanov vôbec nie sú rušivým elementom. Dekoračné kytice na konferenčnom stolíku sú už prežitok. No kvety v blízkosti televízora alebo v okne či za sedačkou nie sú vôbec mimo žánru. Zeleň so sebou prináša pokoj a energiu.

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

 

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.

Ako zariadiť obývačku – Tipy a zásady
5 (100%) 8 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+