Vyberte stranu

Bylina Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) je považovaná za univerzálny liek. Od apríla do augusta rastie takmer všade na svete. Pôvodne pochádza zo Stredomoria a Malej a Prednej Ázie, v súčasnosti ju možno nájsť aj v Európe či južnej aj Severnej Amerike.

Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá dorastá do výšky 70 cm. Rozpoznať ju možno podľa pichľavých, nepravidelných zúbkovaných lístkov a žltých chlpatých kvetov. Bylina patrí do čeľade hviezdicovitých a rastie predovšetkým na slnečných pôdach.

Benedikt lekársky – použitie

Rastlina Benedikt lekársky obsahuje viacero látok s pozitívnymi účinkami na telo. Nachádzajú sa v nej lignany, esenciálny olej, taníny, minerály vápnik, draslík, železo, horčík a mangán. Dôležitou látkou je aj cnicín, ktorý sa v rastline nachádza v koncentrácii 0,2 až 0,7 percenta.

Rastlina sa v gréckej ľudovej medicíne používala na liečbu malárie a epidemických chorôb ako osýpky, ovčie kiahne či mor.

benedikt lekársky zdravie

Vo forme čaju sa rastlina používa na zníženie chuti do jedla, poruchy trávenia, ochorenia dýchacích ciest, červov v črevách či anorexiu. Účinná je aj pri zápche nadúvaní, kolike, ochoreniach súvisiacich so zlou funkciou pečene, únavu a podráždenosť. Horká látka obsiahnutá v bodliaku stimuluje chuť do jedla a zlepšuje trávenie prostredníctvom zvýšenej sekrécie zo slinných žliaz, žalúdka, pankreasu, žlčníka a čriev.

Tip na nákup: Benedikt lekársky extrakt

 • Prispieva k normálnej funkcii dýchacieho systému a k dobrému tráveniu.
 • Bylinka je vhodná aj pre staršie osoby.
 • Prípravok ocenia ľudia, ktorí sa nechcú zaoberať zdĺhavou prípravou bylinných čajov alebo im nevyhovuje ich chuť.
 • Dostupný je v e-shope prezdravie.sk.

button_chcem-vediet-viac

Účinný prostriedok na zmiernenie stavov

Benedikt lekársky má sťahujúce vlastnosti, preto je bylina vhodná na liečbu hnačky. Vhodné je jej použitie s ďalšími bylinami s vysokým obsahom trieslovín, ako sú napríklad repík lekársky a túžobník brestový.

Rastlina má tiež antibiotické vlastnosti, môže sa používať na stimuláciu imunitného systému. Jej diuretické vlastnosti sa môžu ukázať ako užitočné pri horúčkach. Vhodný je tak aj pri boji proti chrípke či nachladnutiu. Vďaka protinádorovým účinkom je benedikt vhodný tiež pri problémoch tohto druhu.

benedikt lekársky zdravie

Benedikt sa používa aj na zmiernenie niektorých symptómov menopauzy – zmiernenie menštruačných kŕčov a bolestí hlavy. U dojčiacich matiek sa spolu so Senovkou gréckou používa na zvýšenie produkcie mlieka.

Keďže sa predpokladá, že benedikt zlepšuje cirkuláciu krvi do mozgu, môže byť použitý na zlepšenie pamäti a koncentrácie i na zmiernenie bolestí hlavy súvisiacich so zlým fungovaním pečene, rovnako aj na zmiernenie depresie.

 

E-shopy, ktoré majú Benedikt lekársky v ponuke:

Prezdravie.sk
 • e-shop odporúča 95 % zákazníkov portálu heureka.sk
 • prejavili spokojnosť s kvalitou dopravy aj komunikácie
 • nad 50 eur je dodanie zadarmo
button_do-obchodu
 • e-shop odporúča 97 % zákazníkov heureky
 • priemerná doba dodania je 2,1 dňa
 • nad 9,90 eura je doprava zdarma
button_do-obchodu
 • e-shop odporúča 94 % zákazníkov heureky
 • priemerná doba dodania je 2,8 dňa
 • možnosť osobného odberu
button_do-obchodu

Vonkajšie použitie rastliny

Antibakteriálne účinky a jej schopnosť zastavovať do istej miery krvácanie rastlinu predurčujú aj na vonkajšie použitie. Benedikt lekársky je vhodný na čistenie rán a vriedkov, zastavuje krvácanie drobných poranení a pomáha s obnovou kožných buniek. Vzhľadom na to, že má aj antivírusové pôsobenie, je možné odvar použiť na potieranie pásového oparu či hemoroidov.

 

Tip na produkt: Benedikt lekársky

 • Pomáha podporovať trávenie, prispieva k normálnej funkcii črevného traktu, pomáha pri zachrípnutí a uľahčuje dýchanie.
 • V jednej vegánskej kapsule sa nachádza 500 mg sušenej nadzemnej časti benediktu.
 • Výživový doplnok si môžete zakúpiť v e-shope drmax.sk.

Lístky aj korene

Z rastliny sa používajú kvety, lístky aj korene. Mladé čerstvé lístky môžu byť použité do šalátov, kvetinové hlavy sa dajú jesť podobne ako artičoky. Ide totiž o príbuzné rastliny.

Koreň sa dá variť a konzumovať ako zelenina. Používa sa napríklad pri výrobe horkých likérov, z jeho sušených lístkov sa robí čaj. V minulosti sa používal aj pri výrobe piva.

Benedikt lekársky – cena

Výživových doplnkov s obsahom sušeného Benediktu lekárskeho je viacero. Obľúbené sú kapsuly, ale napríklad aj čaj. Dostupné sú tiež bylinný liehový extrakt či semiačka. Kapsule sú v predaji od približne 10 eur, čaj/sušená vňať je v predaji od priemerne 1 eura. Bylinný liehový extrakt stojí okolo 2 eur, 10-kusovp balenie semiačok stojí okolo 0,70 eura.

Ani v jednom prípade sa neodporúča prekračovať denné dávkovanie. Výrobky nie sú plnohodnotnou náhradou pestrej a vyváženej stravy, tehotné ženy by mali ich užívanie prebrať so svojím lekárom.

Tip na nákup: Benedikt lekársky extrakt

 • Prispieva k normálnej funkcii dýchacieho systému a k dobrému tráveniu.
 • Bylinka je vhodná aj pre staršie osoby.
 • Prípravok ocenia ľudia, ktorí sa nechcú zaoberať zdĺhavou prípravou bylinných čajov alebo im nevyhovuje ich chuť.
 • Dostupný je v e-shope prezdravie.sk.

button_chcem-vediet-viac

Benedikt lekársky – recenzia

Skúsenosti s prípravkami s obsahom Benediktu lekárskeho, ktorý je známy aj pod názvom svätý bodliak, sú priaznivé. Kapsuly oceňujú mamičky, ktorým pomáha s tvorbou mlieka. Upozorňujú však na to, že treba užívať pomerne veľa výživového doplnku. Dve až štyri kapsuly denne, čiže jedno balenie vydrží pomerne krátko.

 

Nežiaduce účinky

Pokiaľ sa svätý bodliak užíva podľa stanovených odporúčaní, nemali by nastať žiadne vedľajšie účinky. Mali by sa mu vyhýbať len tehotné ženy a ľudia so žalúdočnými vredmi. Ide o horkú bylinu, zvýšené dávky by preto mohli spôsobiť podráždenie gastrointestinálneho traktu. To môže viesť k nevoľnosti, zvracaniu alebo hnačke. Zriedkavé sú alergické reakcie, v prípade, že trpíte alergiou na harmanček, arniku horskú či rebríček obyčajný, hrozí aj vám.

 

Tip na e-shop: Benedikt lekársky v ňom určite nájdete

Pokiaľ hľadáte kvalitné výrobky, mali by ste nakupovať v kvalitnom e-shope. Internetový obchod prezdravie.sk je aj podľa hodnotení zákazníkov na heureke výbornou voľbou.

Erectan

button_chcem-vediet-viac

 

Ceny uvedené v článku sa vzťhujú k dátumu 18. 7. 2018,

Pomohol vám tento článok?

Benedikt lekársky: Všeliek na rôzne druhy ochorení
5 (100%) 2 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+