Vyberte stranu

Sublimačné atramenty sú vhodné pre plnofarebnú potlač tlač vo vysokej fotografickej kvalite. Ten sa následne prenesie na výtlačok na rôzne podklady ako sú kov, sklo, keramika, textil, umelá hmota a iné.
Premena tuhého skupenstva na plynné skupenstvo sa nazýva sublimáciou. Sublimácia je javom, ktorý sa využíva pri tlači keď pomocou špeciálnych atramentov potlačíme tzv. prenosový papier. Ak na tkaninu z polyesteru pritlačíme tento papier a na termolise následne nastavíme teplotu 150-200° a takisto nastavíme tlak, atrament, ktorý zaschne, zmení sa na plynné skupenstvo, vnikne do látky a tá následne ostane zafarbená. Vplyvom vysokej teploty sa tak póry otvoria a potom plyn vstúpi do textilu, ktorý sa potláča. Pri postupne zníženej teplote sa póry zatvoria a plyn opäť stuhne a bude vtlačený na textil. Sublimácia je ideálna tvorbu hrnčekov s vlastnou potlačou.

Sublimačná technológia je chemickým procesom, pri ktorom sa menia farbiace atramenty na plyn a to z pevného skupenstva. Počas toho ako sa realizuje táto zmena, farbivo prenikne do štruktúry a následne sa opäť zmení z plynného skupenstva na pevné častice. Zásluhou toho je, že sa výtlačok z tlačiarne prenesie priamo na podkladový materiál. Výsledok prenosu je extrémne odolný voči vonkajším vplyvom, medzi ktoré patrí napríklad odlepenie, blednutie pôsobením UV žiarenia, poškriabanie a iné.
Takouto technológiou sa dajú zachytiť akékoľvek zobrazenia a ich farby budú stále žiarivé v tej najlepšej fotografickej kvalite. Majú tak rozlíšenie 1 440 dpi aj viac.

To, čo sa vytlačí, sa následne aplikuje napríklad na keramiku, kov, sklo, drevo, ale aj mramor. Polyesterový textil a rôzne iné materiály.
Takéto atramenty majú špeciálne farbivo, ktoré sú odolné voči vode a svetlu, poskytujú rozsah širokej farebnej škály. Hlavnými výhodami je, že sú chemicky odolné, sú vhodné tak na priamu ako aj na nepriamu tlač a to na polyesterové tkanivá. Ohrev na vhodnej teplote spôsobí, že sa farbivo vnikne do vláken a obrázok, ktorý sa vytvorí na textile je trvácny.

Medzi plusy sublimačných atramentov patrí aj jeho vysoké a rýchle schnutie na prenosovom papieri, jeho produktivita je tak vylepšená, je univerzálnou tak ako pre priamu, tak aj pre nepriamu prenosovú tlač. Výsledkom celého procesu je, že v konečnom dôsledku sú farby intenzívne a výrazné. Farby sú takisto šetrné k životnému prostrediu, pretože sú bez formaldehydu a najdôležitejšími vlastnosťami je, že má vynikajúce vlastnosti pri stálosti tepla.
Sublimačné atramenty sú vhodné na všeobecné oblečenie, športové potreby, vlajky, darčekové predmety
Nevýhody, ktoré by sme mohli priradiť sublimácii je relatívne vysoká odchýlka farebnosti a najmä to, že niektoré materiály nie je možné potlačiť plnofarebným obrazom.
Optimálna farba na sublimačnú potlač je biela farba. Sublimačná tlač sa dá zrealizovať už od jedného kusu. K sublimačnej tlači je potrebný aj grafický podklad a to vo formátoch JPEG, PNG, Ai, Cdr alebo TIF. Sublimačnou technológiou je vhodné potlačiť len 100 %-ný polyester alebo musí obsahovať minimálne 80 % polyesteru.

Delenie sublimačnej tlače

1. Priama digitálna sublimačná tlač
Digitálna sublimačná potlač – pri tejto tlači nie je používaný prenosový papier. Farby sa nanesú priamo na látku, vniknú do vnútra materiálu a prechádzajú na rubovú stranu. Tento spôsob sa využíva najmä pri potlači vlajok. Tlač je menej ostrejšia.

2. Nepriama digitálna sublimačná tlač
Podstatná je technológia tlače pomocou sublimačných atramentov, kde sa používa špeciálny prenosový papier, z ktorého sa tak výtlačok na materiál dostane pomocou termotransferového lisu na materiál. Na rozdiel od inej techniky potlače, táto potlač tlačí iba na povrch predmetu.

Sublimačné atramenty – nevyhnutnosť pri sublimácii
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+