Vyberte stranu

Párty bez hélia? Väčšina z vás si možno povie, že skôr by im na párty chýbalo dobré jedlo, nejaké to (ne)alko alebo skvelá moderná hudba. Pochopiteľne, tieto zložky k poriadnej oslave či párty patria tiež. No aj taký detail, akým je hélium do balónov dokáže na párty potešiť.  Opäť by ste si mysleli, že predovšetkým zrejme malé deti, no možno ste na omyle. Hélium nie je iba obyčajný plyn, ktorý vo vzduchu udrží balóny, ale rovnako tak dokáže udržať aj hladinu zábavy. Kde teda hélium kúpiť? Ako hélium funguje? Môže hélium človeku ublížiť? Všetko zaujímavé o héliu, jeho vlastnostiach, kúpe a použití sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo je hélium?

Správne je to plyn s chemickou značkou He. Toto by zrejme vedela väčšina z nás. Konkrétne ide o plyn, ktorý je bez akejkoľvek farby a zápachu. Na Zemi sa vyskytuje iba v minimálnom množstve. Už skôr naň narazíte vo vyšších nadmorských výškach. Aj to sa však bavíme o vyšších atmosférach. Jeho častice nájdete aj v bežnom zemnom plyne. Samotné hélium a jeho výskyt v prírode je v najväčšom množstve zaznamenaný v Skalistých horách Spojených štátov amerických. Vo vesmíre je najviac koncentrovaný v samotných hviezdach, ktoré odrážajú slnečné žiarenie. Vo vesmíre tvorí odhadom 25% hmoty.

Samotný plyn má nízku hustotou a preto je ideálny pre plnenie balónov, ale aj ako pohonný plyn pre vzducholode. Okrem plnenia balónov je hélium takisto súčasťou potápačských bômb.

 

Tip na balón s potlačou:  

Balónik – Happy birthday

 • Biela alebo čierna farba
 • Veľkosť 30 cm
 • Možnosť naplnenia vzduchom i héliom

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

Čo ste o héliu nevedeli?

Hélium do balónov funguje ako geologické hodiny. Ako to? Pomocou hélia totiž geológovia dokážu určovať vek minerálov. Na základe hélia bol určený aj odhad existencie našej Zeme.

Po vodíku ide o druhý najrozšírenejší plyn v pozorovateľom vesmíre. Jeho hmota tvorí spomínaných 25%.

Hélium sa stalo voľne predajným plynom až v roku 1928. Dovtedy nebolo potvrdené či nemá narkotické či iné škodlivé účinky na človeka.

Jeho hustota a nízka hmotnosť spôsobuje, že dokáže vyprchať aj napriek zemskej príťažlivosti, gravitácii. Častice hélia po jeho uniknutí nie sú priťahované dostatočnou silou a preniknú až do atmosféry vesmíru.

Hélium môže byť kvapalné. Kedy? Pri teplote okolo -273,15 °C. Vtedy získava vlastnosť tzv. supertekutosť. Ide o formu, kedy častice hélia nemajú absolútne žiadne trenie a kvapalina tak preteká cez steny nádoby. Doslova prechádza cez steny bez toho, aby pretieklo cez okraj.

Hélium môžete chytiť aj do rúk. Avšak za veľmi nereálnych podmienok. Konkrétne získa hmotnú podobu pri teplote okolo 20 °C a tlaku 830 ton na palec štvorcový. Tento spôsob formovania plynu vyprodukuje viac ako 3000 ton hélia.

Celkovo sa ročne vyprodukuje iba alebo až 30 0000 ton čistého hélia. Práve preto je vyššia aj jeho cena.

Hélium je zdraviu neškodný bezfarebný plyn. Preto jeho konzumácia s mierou nie je nebezpečná. Ľudia jeho konzumáciu vykonávajú predovšetkým, preto že chcú dosiahnuť zmenu svojho hlasu. Princíp je ten, že hélium svojimi vlastnosťami pôsobí na hlasivky a tým vytvára dočasnú mutáciu hlasového fondu.

 

Tip: Odporúčané balóny pre oslavy a párty

Názov Popis produktu Cena

LED Balóny

 • 5 ks v jednom balení
 • Balón obsahujúci farebné LED diódy
 • Odolný materiál

button_do-obchodu

Fóliobý balón – Love Emotikon
 • Tematický balón z odolnej lesklej fólie
 • Priemer 43 cm

button_do-obchodu

Tvarovacie balóny s pumpou

 • Balenie obsahuje 20 ks balónov
 • 1 x nafukovacia pumpa
 • Ideálne pre detskú oslavu

 

button_do-obchodu

Kde kúpiť hélium a cena hélia

Hélium určené na konzumáciu, samozrejme takisto musí prechádzať určitým procesom testovania. S prímesou iného plynu, hoci taký prípad nebol zistený by mohol spôsobiť vážne ujmy na zdraví. Hélium nájdete v obchodoch s párty doplnkami. Nájdete ho v menšom či väčšom množstve. V závislosti od toho si môžete zvoliť sprej alebo samotnú bombu s héliom. Hélium v spreji vás vyjde do 10 €. Héliová bomba už bude ohodnotená v závislosti od toho, aký je jej objem. Hélium do balónov tak môžete kúpiť v množstve niekoľko desiatok či stoviek litrov. 430 l hélia vás môže stáť približne 90 €.

hélium do balónov

Fúkanie balónov héliom

Rovnako tak máte možnosť, ak chcete mať hélium do balónov na vašej oslave, môžete napríklad navštíviť predajňu, kde vám balóny s radosťou naplnia a nemusíte sa tak zaoberať nákupom héliovej bomby. Na druhej strane v závislosti od ceny, pôjde zrejme o drahší variant. Ak teda plánujete dať nafúknuť héliom veľa balónov, určite radšej investujte do héliovej bomby.

 

Náš tip: Najvýhodnejší nákup hélia do balónov, ako aj balóny a iné párty doplnky nájdete na stránkach e-shopu heliumking.sk

 

Balóny na fúkanie héliom

Bez toho, by nám asi samotné hélium bolo k ničomu. Balóny sú súčasťou takmer každej rodinnej oslavy, párty alebo eventu. Či oslavujete 20 alebo máte 80 rokov, balóny, ktoré sa vznášajú vo vzduchu sú akýmsi nositeľom nálady. Na výber dnes máte pastelové, metalické alebo dokonca balóny s potlačou. Balóny nepotrebujú žiadnu špecifickú úpravu ani materiál.


Héliové Air Swimmers

Schválne sme tento druh nafukovacieho balóna uviedli, ako lákavú zaujímavosť. V skutočnosti sú sú Air Swimmers lietajúce ryby, ktoré sú naplnené práve héliom. Ide o hi-tech hračku, ktorú za pomoci diaľkového ovládania môžete ovládať a určovať smer letu. Na nafúkanie jedného Air Swimmers je potreba približne 130 litrov hélia. Verte ale, že takýto zo začiatku možno nevšedný doplnok dodá každej párty alebo oslave moment prekvapenia a u detí zaboduje dvojnásobne.

 

Tip na Air Swimmers balón:  

Clownfish – Nemo

 • Odolný nylon
 • Po naplnení vydrží až 30 dní
 • Objem náplne 130 l hélia

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

 

 

Môže hélium naozaj ohroziť vaše zdravie

Najčastejšie sa s héliom, ako inak stretnete práve na oslavách, narodenín u detí či rôznych eventoch, koncertoch alebo festivaloch. Najčastejšie hélium pobaví v prípade, že ho inhalujte (vdychujete) a jeho vlastnosti spôsobia, že váš hlas sa zmení na nepoznanie. Buď vaše hlasivky vyprodukujú nižšie alebo vyššie tóny.

Všeobecne hélium neohrozuje naše zdravie, no ako iste viete, všetkého veľa škodí. Keďže hélium ako plyn je omnoho ľahší ako kyslík, jeho inhalovanie kyslík z našich pľúc vytláča. Dýchanie čistého hélia môže byť teda riskantné. Preto sa neodporúča inhalovať hélium nárazovo vo veľkom množstve. Hélium do balónov, ktoré sa používa je zvyčajne upravené a zmiešané aj spolu s kyslíkom. Vdychovanie čistého hélia, môže spôsobiť, že ľudské tkanivo sa nebude dostatočne okysličovať, čím môže dôjsť k závratom a v extrémnych prípadoch, dokonca k uduseniu.

 

Tip: Odporúčané balóny pre oslavy a párty

Názov Popis produktu Cena

LED Balóny

 • 5 ks v jednom balení
 • Balón obsahujúci farebné LED diódy
 • Odolný materiál

button_do-obchodu

Fóliobý balón – Love Emotikon
 • Tematický balón z odolnej lesklej fólie
 • Priemer 43 cm

button_do-obchodu

Tvarovacie balóny s pumpou

 • Balenie obsahuje 20 ks balónov
 • 1 x nafukovacia pumpa
 • Ideálne pre detskú oslavu

 

button_do-obchodu

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 1. 7. 2018.

Hélium do balónov na dokonalej párty nesmie chýbať
5 (100%) 8 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+