Vyberte stranu

Aktuálna situácia na slovenskom realitnom trhu

 

Podmienky na získanie hypotéky sa v posledných mesiacoch výrazne zmenili. Získať dnes hypotéku nie je také jednoduché, ako pred pár mesiacmi, kedy boli úrokové sadzby také nízke, že si hypotéku mohol vziať takmer každý.

Aká je ale situácia na slovenskom realitnom trhu práve teraz?

Aktuálna situácia na slovenskom realitnom trhu

Nedostatok nájomných bytov

 

Hlavne vo veľkých krajských mestách je akútny nedostatok nájomných bytov. Mnohé mladé páry si nemôžu dovoliť hypotéku, ale zároveň chcú bývať mimo rodičov. Túžba osamostatniť sa je veľká. Kompetentní by mali riešiť predovšetkým výstavbu nájomných bytov a záujemcov o bývanie nevystavovať problémom s vybavovaním aj tak drahým podnájmom.

Akútny nedostatok nájomných bytov pociťujú hlavne mestá v okolí hlavného mesta, ale aj naše hlavné mesto. V satelitných mestách sa však aj napriek tomu rozbehol stavebný boom a pribúdajú nielen nové drevostavby, murované bungalovy, ale aj veľké viacgeneračné poschodové domy.

Zadlžovanie

 

Najhlavnejším dôvodom sprísnenia podmienok na získanie hypotéky bola veľká zadĺženosť rodín. V strednej Európe patríme k najzadlženejším krajinám a v máji roku 2019 bola hodnota dlhu neuveriteľných 37 miliárd eur. Národná banka Slovenska chcela zamedziť ďalšiemu zadlžovaniu Slovákov a práve z tohto dôvodu sprísnila podmienky.

 Aktuálna situácia na slovenskom realitnom trhu

Záujem o ekologické stavby

 

Tí, ktorí majú finančné úspory na stavbu domov, majú veľký záujem o ekologické stavby, napríklad o pasívne domy, energeticky úsporné domy, nízkoenergetické domy, ale aj o drevodomy. Práve posledné menované zažívajú veľký boom a ľudia, ktorí majú pozemky na okraji obcí, sa rozhodujú práve pre tento rýchly spôsob (ekologickej) stavby.

Aká bude situácia o pár mesiacov, nikto nevie. Isté však je, že ceny bytov nebudú klesať, nakoľko je ich akútny nedostatok. Možno vám to príde zvláštne, keďže sa sprísnili podmienky na získanie hypotéky, no situácia je taká a musíme ju prijať.

Aktuálna situácia na slovenskom realitnom trhu
5 (100%) 1 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+