Vyberte stranu

Ako vybrať závesy?

Možností ako si zútulniť byt je veľa a určite k nim patria aj závesy. Obývačka alebo spálňa dostane razom nový šat bez ohľadu na to, či si vyberiete moderné alebo klasické závesy. Zladiť k nim môžete aj ďalšie bytové doplnky ako sú deky, dekoračné vankúše a podobné drobnosti.

 

Dĺžka a šírka závesov

Aby nové závesy vyzerali na okne dobre mali by byť nariasený tak akurát. Vo všeobecnosti platí, že záves by mal byť dvakrát tak široký ako okno. Pokiaľ je záves z jemného, priehľadného, ľahkého môže byť ešte širší. Závesný systém by mal byť tiež širší ako okno, aby sa závesy dali odhrnúť nabok mimo okna.  S dĺžkou je to o niečo zložitejšie.

Závesný systém sa obvykle umiestňuje 10-15 cm nad horný rám okna. Môžete ho umiestniť aj vyššie ale, výsledok nemusí byť taký očarujúci ako by ste čakali. Čo sa týka spodného okraja mal by byť cca 3 cm nad podlahou, pokiaľ máte kratšie záclony tak by mali končiť cca 1-2 cm nad parapetom. Zdá sa vám, že závesy siahajúce až po zem vyzerajú úžasne? Máte pravdu. Kým ale kúpite a zavesíte dlhý záves myslite na to, že bude ležať na zemi, takže sa rýchlejšie zašpiní.

 

Farba, materiál a dizajn

Výber farby a dizajnu samozrejme závisí od vášho vkusu, ale závesy sú len doplnok a mali by byť v súlade so štýlom miestnosti, resp. bytu. Farba závesu by mala ladiť s farbami alebo farbou, ktorá sa už v interiéri nachádza. Môže mať teda rovnakú farbu alebo farebný odtieň hrejivej deky, vankúšov alebo sedačky. Napríklad ak máte drevený nábytok vyberajte si prírodné farby ako hnedá, béžová či krémová.

Ako vybrať závesy?

Pri výbere je dôležitý aj materiál a od neho sa odvíja aj funkcia závesu. Ak má byť záves dekoračný, pokojne môže byť z ľahkej a priesvitnej látky, ktorá ale neochráni vaše súkromie, hlavne ak večer zasvietite. Závesné systémy umožňujú zavesiť aj viacero závesov a záclon, takže môžete mať dekoračné aj zatemňujúce.

Ako vybrať závesy?
5 (100%) 2 hlasov