Vyberte stranu

Ako skladovať potraviny, aby zostali dlhšie čerstvé

Tiež sa vám často stáva, že vyhadzujete plesnivý chleba a scvrknutú zeleninu? Teraz nastáva ten pravý čas zamyslieť sa nad tým, ako potraviny doma skladujete. Možno vás ani nenapadlo, že niektoré metódy nie sú správne a čo všetko sa dá vylepšiť. Prečítajte si nasledujúce tipy, kam suroviny ukladať a prečo. Pri správnom skladovaní sa vám jedlo odvďačí dlhšou čerstvosťou a skvelou chuťou.

Ako skladovať potraviny, aby zostali dlhšie čerstvé

Po návrate z obchodu najskôr zamierte k mrazáku

Mrazenie je skvelý spôsob, ako zachovať svoje jedlo dlhšie čerstvé. Rybaciu polievku, cukrovinky, dokonca aj vianočku si môžete užiť ešte dlho potom, čo opadne posledný sneh. Po príchode domov z obchodu by vaše kroky mali zamieriť práve tam.

Mrazené potraviny pri izbovej teplote rýchlejšie roztopia a ľahko tak podliehajú skaze. Mäso, zeleninu alebo zvyšok polievky si rozdeľte do krabičiek na viaceré porcie. Nebudete tak musieť rozmrazovať všetko naraz a vyhnete sa zbytočnému plytvaniu. Ideálne si vyhraďte jeden šuplík na mäso a ďalšie na zeleninu, huby či zmrzlinu, kde budete potraviny skladovať v oddelených dózach.

Ako skladovať potraviny, aby zostali dlhšie čerstvé

Naučte sa správne skladovať jedlo v chladničke

Zrejme máte nejakú ustálenú metódu, ako jedlo ukladať, ale pre istotu sa presvedčte, či nemôžete niečo vylepšiť. Ukladanie potravín by malo byť podriadené vlhkosti v chladničke. Na najvyšších poličkách je vlhkosť najnižšia, preto sa do dolných Foch dávajú potraviny, ktoré ľahšie podliehajú vysychaniu. Typicky je to ovocie a zelenina. Niektoré druhy do chladničky vôbec nepatria. Viac sa o tom dozviete hneď v ďalšej časti.

Dajte tiež pozor na to, že niektoré potraviny spolu nerady zdieľa rovnaké miesto a bude im lepšie oddelene. Napríklad jablká môžu pri skladovaní so zeleninou nepríjemne zhorknúť.

Nad najnižšiu poličku či šuplíky vyskladajte rýchlo sa kaziace potraviny ako surové mäso či ryby. Vždy ich uchovávajte v uzatvárateľných škatuľkách, aby nedošlo ku kontaminácii ovocia a zeleniny. Obsah otvorených konzerv a plechoviek vždy prelejte do pohára. Inak do seba bude vstrebávať baktérie, a navyše získa nepríjemnú chuť a zápach po Oxidujúcom kove.

Ako skladovať potraviny, aby zostali dlhšie čerstvé
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+