Vyberte stranu

Tipy, ako by sa mali chlapi obliecť na pohovor, alebo keď cestu k úspechu ovplyvňuje aj váš šatník

 

Všetci veľmi dobre vieme, že pri pohovore ide v podstate o rokovania, pri ktorých sa uzatvárajú dohody medzi zamestnávateľom a žiadateľom o existujúce voľné pracovné miesto. Zamestnávateľ ponúka sumu, za ktorú je pripravený kúpiť si vaše vedomosti, zručnosti a skúsenosti  a vy vyjadrujete vôľu ich predať. Uchádzačov o pracovnú pozíciu je, samozrejme, viac, preto nebude pre vás zas až tak jednoduché svojho potenciálneho zamestnávateľa zaujať. Konečné rozhodnutie však ovplyvňuje niekoľko vecí, ku ktorým patrí aj vhodne zvolený odev.

 

„Odev je akýmsi telom tela a možno podľa neho usudzovať, akú má človek povahu.“

(Erazmus Rotterdamský)

 

A naozaj to aj platí. Každému z nás je predsa dobre známe, že pri kúpe výrobku sa najskôr pozrieme na obal a až potom si uvedomíme, že je nutné zohľadniť aj kvalitu. Rovnakým spôsobom sa budú na vás pozerať aj v novom zamestnaní.

 

Hodnotiac a starostlivo, zvážia všetky klady a zápory, ktoré je možné spozorovať z vášho zovňajšku. Preto je nutné sa dobre na všetko vopred pripraviť a adekvátne obliecť.

 

„Byť pripravený je najdôležitejší predpoklad úspechu.“

(Henry Ford)

 

Prvé stretnutie uchádzača o voľné pracovné miesto sa spravidla koná s personálnym manažérom, ktorý má odhaliť predpoklady vo váš úspech a posunúť vás ďalej až k samotnému riaditeľovi.  Úlohou personálneho manažéra je teda prvotná previerka kandidátov, cez ktorú musíte prejsť. A ako je to možné sa dozviete, ak budete čítať ďalej.

 

O úspechu rozhoduje aj vaše oblečenie

 

Ak chcete prejsť prvou fázou pohovoru a stretnúť sa s vedením, popremýšľajte o tom, čo by ste si mali obliecť. Najprv by ste si mali zhromaždiť všetky dostupné informácie o spoločnosti, ktorú plánujete navštíviť. Presnejšie povedané – o tom, aký odevný kód v tejto spoločnosti prevláda. Hovoríme o pravidlách správania sa a vzhľade zamestnancov, ktoré možno v blízkej budúcnosti budete musieť dodržiavať bez ohľadu na to, či sa vám to páči alebo nie.

Ako by sa mali chlapi obliecť na pohovor

Ak celkom dobre nepoznáte, aký odevný kódex má spoločnosť zaužívaný, je lepšie sa obliecť do klasického obleku, ktorým nikdy nič nepokazíte a môžete veľmi jednoducho skombinovať elegantné pánske hodinky, tašku alebo topánky.

 

Klasickým pánskym oblekom nič nepokazíte

 

Prísnosť a elegancia – to je to, čo sa vyžaduje u mužov v zodpovednom postavení a klasický oblek týmto definíciám plne vyhovuje. Potvrdzujú to aj výsledky výskumov, ktoré hovoria o tom, že tretina všetkých zamestnávateľov uprednostňuje na pohovore klasický oblek. Na druhú stranu ani veľa iných možností nemáte, pretože vzhľad muža a móda sú oveľa konzervatívnejšie ako u žien.

 

Existujú dokonca aj štúdie psychológov, podľa ktorých je kandidát v obleku takmer automaticky spájaný so súborom vlastností, ako je tvrdá práca, zodpovednosť, efektivita, vážnosť a pragmatizmus, ktoré sú zároveň potrebné pre každého úspešného vodcu.

 

Pokojné sivé, modré alebo hnedé farby dokonale ladia s pánskym oblekom, na ktorom sú dnes veľmi moderné vzory. Vyberte si ho ale z hladkej tkaniny s obsahom vlny najmenej 60 %.

Ako by sa mali chlapi obliecť na pohovor

Nezabudnite na pekné pánske sako a jeho dobre padnúci strih, v ktorom vyniknú všetky dôležité detaily, ako sú napríklad manžetové gombíky, kravata alebo samotná košeľa. Pre menej formálne príležitosti ho stačí jednoducho vyzliecť, prípadne môžete jeho uniformitu zjemniť džínsami alebo iným typom pohodlných nohavíc.

 

Kravata alebo motýlik

 

Ak sa neuchádzate o post kreatívneho dizajnéra, určite si vyberte radšej kravatu. Na prvom stretnutí so zamestnávateľom je vždy lepšie vyzerať formálnejšie, čím sa zdôrazňuje vaša serióznosť a rešpekt k obchodnému partnerovi. Existuje pritom jedno dobre známe pravidlo, že košeľa by mala byť jednoduchšia ako oblek a kravata. V opačnom prípade nemá jej nosenie ani zmysel. Vo všeobecnosti sa však na pohovore bez kravaty v dnešnej dobe zaobídete.

 

Pánske tričko

 

Ak vám košeľa a sako moc nehovoria a radšej zvolíte jednoduché tričko, dajte si pozor na dĺžku rukávov. Odporúčame vám nosiť jednofarebné pánske tričko alebo sveter vždy s dlhým rukávom a odtieňmi bavlnenej tkaniny. Príliš jasné a výrazné farby, vzory alebo potlače je lepšie nechať odpočívať vo vašej skrini.

 

Klasická pánska obuv

 

To najdôležitejšie nakoniec. Okrem toho, že by mali byť topánky čisté, je nutné ich zladiť s celým odevom – v našom prípade s oblekom. Je lepšie si zvoliť klasické pánske topánky v čiernej alebo tmavo hnedej farbe, ktorými nič nepokazíte. Samozrejme, je dobré, ak sa ich snažíte prispôsobiť aktuálnym trendom.

 

Čomu si na pohovor neobliekať?

 

Na pohovore nie je určite vhodné športové oblečenie alebo romantický štýl. Ak robíte pohovor na pozíciu dizajnéra, potom vám naopak módne a kreatívne doplnky pomôžu, pretože odzrkadlia vašu osobnosť. Ak pôjdete do banky alebo podobnej inštitúcie či spoločnosti, odporúčame vám, aby ste vyzerali formálne, s minimálnym počtom doplnkov, váš vzhľad by mal byť čo najjednoduchší.

 

A samozrejme pred pohovorom nezabudnite na služby kaderníka a upravte si vlasy. Celé vaše vystúpenie by malo zamestnávateľovi povedať, že k nemu prišla osoba, ktorej môže veriť, že ste sa ako uchádzač pripravil na pohovor a máte vážny záujem o konkrétne voľné pracovné miesto.

 

Je to oblečenie, ktoré určuje štýl vašej komunikácie a dokonca aj váš budúci plat, preto musíte vedieť, ako sa na pohovor správne obliecť a akým chybám sa pritom vyhnúť. Pevne veríme, že sme vám pár jednoduchých rád a dobrých tipov dali.

 

Ako by sa mali chlapi obliecť na pohovor
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+