Vyberte stranu

3 tipy, ako si správne vybrať slnečné okuliare

 

Slnečné okuliare. Sú skôr módny doplnok alebo účinná ochrana? Ak sa rozhodnete pre kvalitné značkové okuliare, správne sú obe možnosti. Musíme si však v prvom rade uvedomiť to, že sú hlavne účinná ochrana, ktorá vie znížiť riziko niekoľkých vážnych zdravotných ochorení. Ako si však vybrať tie správne? Prinášame vám 3 tipy, ako si správne vybrať štýlové a zároveň kvalitné slnečné okuliare.

1.    Nešetrite na vašom zraku

Každý z nás sa po upršanom máji neskutočne teší z krásnych slnečných dní. Slnko je nášmu telu veľmi nápomocné, zároveň nám však môže uškodiť. Určite ste už veľakrát počuli, že ostré slnečné lúče škodia našej pokožke a môžu spôsobiť rakovinu kože. Intenzívne slnečné žiarenie však môže uškodiť aj našim očiam. Z tohto dôvodu je dôležité ich poriadne chrániť.

ako si správne vybrať slnečné okuliare

Niektorí ľudia si zvyknú radšej kúpiť niekoľko kusov nekvalitných okuliarov akoby mali investovať do jedných kvalitných, ktoré im aj tak, koniec-koncov, vydržia aj niekoľko rokov. Nejde však len o značku. Kvalitné okuliare poskytujú 100% ochranu pred UV žiarením, majú kvalitné sklá a ich rámy sú väčšinou vyrobené z oveľa kvalitnejších a odolnejších materiálov. Aj tu teda platí múdrosť: “Nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci”. Odporúčame napríklad štýlové okuliare Fendi, Dior, Carrera, Versace, Polaroid, Oakley alebo Ray-Ban.

2. Zistite, aký ste typ

Pri výbere okuliarov platí jedno dôležité pravidlo – tvar okuliarov by mal kontrastovať s vašimi črtami tváre. To v praxi znamená, že ak máte okrúhlu tvár, mali by ste zvoliť hranatejšie rámy. Pri ostrých hranatých črtách by ste ich mali zas zjemniť okrúhlejšími štýlovkami. Črty tváre môže rozdeliť do 4 základných skupín.

 

Okrúhla tvár

 

Pre tento typ ľudí je charakteristické, že ich tvár vyzerá trošku ako guľa – je rovnako široká i dlhá a črty nie sú výrazné. Ak máte tento typ čŕt, mali by ste zvoliť okuliare v tvare obdĺžnika alebo štvorca. Výborne sa vám budú hodiť aj farebné rámy.

 

Štvorcová tvár

Tento typ rozpoznáte jednoducho. Šírka a výška tváre by mala byť skoro rovnaká. Lícne kosti a sánka sú široké a majú hranatý tvar. Črty sú veľmi ostré a preto je ich potrebné zjemniť oválnymi alebo okrúhlymi tvarmi. Skúste zvoliť napríklad hit tohto leta – slnečné okuliare Ray-Ban. V rámci kolekcie tejto značky nájdete niekoľko štýlových okrúhlych modelov.

ako si správne vybrať slnečné okuliare

Oválna tvár

 

Ak je vaša tvár dlhšia ako širšia a trochu pripomína otočené vajíčko, patríte do tejto kategórie. Môžete sa naozaj radovať! Vášmu typu sa hodia takmer akékoľvek slnečné okuliare. Kľudne vyskúšajte okrúhle, hranaté alebo cat-eye štýlovky. Ak chcete oživiť napríklad vaše jemné črty tváre, skúste zaexperimentovať a zvoľte odvážne vintage  alebo oversized rámy.

 

Srdcová tvár

Ľudia s týmto typom čŕt tváre majú širšie a výrazné čelo a tvár sa postupne zužuje až do ostrej brady. Ak patríte do tejto skupiny, určite si zvoľte okuliare, ktoré majú spodnú časť rámov širšiu ako vrchnú. Vrelo odporúčame tiež cat-eye okuliare.

 

 

 

3.) Na farbe rámov tiež záleží

Svetlý typ

Ak máte svetlú pokožku a ryšavé/blond vlasy, určite si vyskúšajte rámy v odtieňoch zelená, fialová, modrá, ružová alebo strieborná. Skúste sa vyhnúť tmavej farbe, ktorá môže byť príliš kontrastná s vašou pokožkou.

 

Tmavší typ

Ak máte bronzovú až tmavú pleť, patríte do tejto kategórie. Ak chcete experimentovať, skúste si červené, hnedé, béžové, oranžové, zlaté alebo žlté rámy. Ak sa radšej držíte klasiky, kľudne si vyberte čierne alebo hnedé rámy. Skvelo zvýraznia vaše tmavé vlasy.

 

Veríme, že tieto 3 základné tipy vám pomôžu nájsť okuliare, ktoré budú kvalitnou a zároveň štýlovou ochranou vašich očí.

3 tipy, ako si správne vybrať slnečné okuliare
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+