Vyberte stranu

Termovízie sú zariadenia, ktoré veľmi dobre pozná nejeden poľovník. Ich funkcia sa dá jednoducho opísať tak, že umožňujú vidieť v tme. A to dokonca aj v úplnej, keďže pre svoje fungovanie nepotrebujú žiadne zostatkové svetlo. Jednoducho s ním nepracujú.

S termovíziou uvidíte prakticky všade

Ako teda taká užitočná termovízia funguje? Nesníma viditeľné spektrum svetla, ale infračervené žiarenie, ktoré naše oči „spracovať“ nedokážu. Okrem tejto „drobnej“ zmeny nie je ich fungovanie až tak odlišné od iných optických prístrojov.

Po technickej stránke tak nejde o tak veľký „zázrak“ ako sa môže na prvý pohľad zdať. To však neznamená, že termovízie nie sú praktickými prístrojmi. Dajú sa nimi pozorovať zvieratá, osoby, vozidlá alebo napríklad aj úniky tepla z budovy.

A to aj v hmle, hustom daždi a spomínanej úplnej tme. Ani takéto zlé svetelné podmienky nezabránia termovízii „vidieť“. Avšak termovízia nefunguje cez sklo. Preto aj šošovky pre termovízne prístroje sa nevyrábajú zo skla, ale z germánia, zafíru a iných materiálov.

Rôzne druhy pre rôzne použitia

Ak termovízia ešte nepatrí do vašej poľovníckej výbavy a plánujete si nejakú zaobstarať, pri jej výbere natrafíte hneď na niekoľko druhov. Najbežnejšie sú termovízie na pozorovanie, dostupné pre široké využitie. Konštrukčne bývajú riešené ako monokulárne ďalekohľady s rôznymi priemermi šošoviek.

V závislosti od kvality jednotlivých prístrojov majú aj rôzne vzdialenosti, na ktoré dokážu rozpoznávať pozorované ciele. Okrem toho môžu umožňovať aj snímanie fotografií, nahrávanie videí a po prepojení so smartfónom môžete snímaný obraz pozorovať na obrazovke vášho mobilu.

Ďalším druhom sú termovízne zameriavače. S nimi sa dá taktiež pozorovať z ruky, ale ich „miesto“ je na zbrani. Na takéto používanie boli aj konštruované. Majú tým pádom veľkú odolnosť voči spätnému rázu a sú vodeodolné. Ponúkajú rôzne možnosti zobrazenia a niektoré modely majú aj diaľkomer.

Nakoniec sú tu termovízne predsádky. Okrem toho, že s nimi môžete pozorovať z ruky, ich konštrukcia umožňuje, že sa pomocou adaptérov dajú namontovať na puškohľady. Neprekvapí tak, že aj termovízne predsádky majú vysokú odolnosť voči spätnému rázu. A to aj napriek svojim menším rozmerom a hmotnosti. Rovnako tak ponúkajú rôzne možnosti zobrazenia.

Zdroj obrázka:

Autor: SolidMaks / Shutterstock.com

Z akých druhov termovízií si môžete vybrať? A ako vlastne fungujú?
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+