Vyberte stranu

Aký smoothie mixér? Bosch, Scencor, Nutribullet alebo Philips

Smoothie nápoje sa stali veľmi populárnymi za posledné roky a na internete nájdete množstvo receptov na smoothie na raňajky, obed aj večeru. Výhodou smoothie je hlavne to, že dokážete do jedného pohára napchať veľké množstvo potravín plných vitamínov a minerálov. Prišli ste na chuť tomuto populárnemu nápoju, ktorý je plný zdravia? Ak si smoothie doma pripravujete, je vám určite jasné, že na jeho prípravu potrebujete poriadny smoothie mixér.

Veľa smoothie receptov obsahuje napríklad mrazené ovocie, oriešky alebo kocky ľadu. A takéto suroviny hocijaký mixér len tak nezvládne. Tak teda ako vybrať poriadny mixér na smoothie, ktorý vám pomixuje všetko dohladka a vydrží naozaj veľmi dlho? Tieto mixéry tiež nepatria medzi tie najlacnejšie zariadenia a naozaj kvalitný mixér na smoothie môže stojiť niekoľko desiatok až stoviek eur. Preto dobre zvážte, do čoho investujete a od koho si tento mixér kupujete.

 

Mixér na orechy, ovocie aj zeleninu

Raňajkujete alebo ste ten typ človeka, ktorý raňajky radšej vynecháva? Možno práve smoothie vás naučí k raňajkám sa opäť vrátiť. Je množstvo článkov o tom, že sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa a toto tvrdenie potvrdzuje aj množstvo vedeckých výskumov. Tiež by ste sa mali naučiť jesť raňajky v prípade, ak chcete zhodiť pár kíl. A práve smoothie je do diéty a následne zdravého životného štýlu veľmi vhodné. Prečo?

Smoothie je výživný nápoj, ktorý je z ovocia a zeleniny, kde je výživová hodnota týchto zložiek zachovaná. Viete si ho pripraviť aj z toho, čo vám zostalo doma. Čiže to môže byť ovocie, zelenina, voda, mlieko, doplnky výživy, semienka, ovocné šťavy či koreniny. Vďaka tomu, že sú suroviny v smoothie tekutej konzistencie, tak sa žalúdok pri trávení netrápi a živiny sa vám jednoduchšie vstrebú do celého tela. Sú skvelé pre ľudí, ktorí majú veľmi málo času na nejaké dlhé raňajkovanie, pretože príprava takýchto raňajok trvá pár minút a následné si ich môžete zobrať so sebou.

Čo je ďalšou výhodou kúpy mixéru na smoothie je to, že ho nemusíte používať len priamo na to, na čo je určený. Okrem smoothie v ňom môžete rozmixovať a pripraviť tak rôzne druhy krémových polievok, pripraviť si v ňom hladké cesto na zdravé koláče, pripraviť si v ňom zmrzlinu alebo omáčky k jedlám.

 

Rôzne druhy mixérov

Aj pri mixéroch je toho veľa z čoho vyberať. Základné rozdelenie je podľa toho, akého typu je daný mixér. Nie všetky druhy sú na prípravu smoothie najlepšie, preto sú tu typy, ktoré sú na prípravu smoothie ideálne a spotrebiteľsky overené:

 

Tyčový mixér na smoothie

Tento typ mixérov nie sú priamo určené len na smoothie, ale sú veľmi multifunkčné a viete ich využiť v kuchyni pri príprave najrôznejších jedál. Najčastejšie sa používajú okrem smoothie na omáčky a polievky, keďže viete tieto jedlá vymixovať priamo v nádobe, v ktorej ste ich varili. Výhodou je tiež to, že kvalitné tyčové mixéry zoženiete aj v nižších cenových kategóriách a do 40 € viete zohnať dostačujúci mixér od kvalitnej značky.

Čo je ale nevýhodou a pre mnohých by to mohol byť problém, tyčový mixér si nedokáže poradiť s tvrdými surovinami a dokonale ich rozmixovať, to platí hlavne pri tvrdších druhoch zeleniny a orechoch. Je to hlavne kvôli tomu, že majú krátke a príliš malé čepele nožov. Tiež bývajú takéto mixéry nižšieho výkonu, čo má taktiež vplyv na kvalitu mixovania, a hlavne v tých lacnejších cenových kategóriách.

 

Stolný mixér na smoothie

Stolný mixér si na rozdiel od toho tyčového stojí o čosi lepšie a práve tento druh mixéru je s pojmom smoothie spájaný najčastejšie. Je to taký ten klasický mixér, ktorého dominantou je nádoba umiestnená na základni, v ktorej sa nachádza motor a máte tam aj tlačidlá na reguláciu rýchlosti, no môže sa tam nachádzať aj viacero ovládacích prvkov. Do nádoby tohto mixéru sa toho zmestí naozaj veľa, takže sa nemusíte báť, že by ste niečo museli mixovať na dva razy. Výkonný mixér tohto typu vie pripraviť naozaj lahodné smoothie, ktoré je vymixované úplne dohladka, aj keď sú tam veľmi tvrdé potraviny.

Čo je ale nevýhodou, pri ktorej váha množstvo ľudí a pred kúpou zneistejú, a tou je práve cena. Takýto typ mixéra už nenájdete pravdepodobne v cenovej kategórií do 40 €, ako to je práve pri tyčovom mixéri. Tu sa ceny šplhajú pri tých najkvalitnejších mixéroch až do niekoľko stoviek eur.

Multifunkčný mixér

Multifunkčný mixér alebo inak povedané kuchynský robot, je ďalší zo zariadení, ktoré vám vedia pripraviť chutné smoothie. Okrem toho viete s týmto zariadením nastrúhať zemiaky, jabĺčka, pripraviť mleté mäso, vymiesiť cesto aj pripraviť plnku do koláča. A keďže toto zariadenie nie je priamo určené len na mixovanie, tak je to celkom drahá záležitosť. No ak ste si istý, že takéto zariadenie vo vašej domácnosti využijete, určite nie je zlé zvážiť aj takúto možnosť. Niekedy vás kuchynský robot vyjde rovnako ako vysoko výkonný a kvalitný mixér, no za tie peniaze budete mať doma všestrannejší prístroj.

 

Ako vybrať mixér

Tak, teóriu o mixéroch máme za sebou a môžeme prejsť na to, čo je vlastne pred kúpou takéhoto mixéru potrebné skontrolovať a ktoré tie čísla a parametre, ktoré sa nachádzajú na škatuli vás majú zaujímať. Predsa len, ak sa do tejto oblasti moc nerozumiete, je dobré nechať si poradiť, či už týmto článkom alebo priamo predavačom v danej predajni, preto sa nezabúdajte na všetko pýtať. Prejdime už ale na tie dôležité parametre.

Príkon mixéra je práve tým rozhodujúcim faktorom a toto číslo by ste si mali všímať vždy ako prvé, teda ak neberieme v tomto prípade do úvahy cenu. Na základe príkonu potom zistíte, akú má daný mixér výkonnosť a čo všetko dokáže zvládnuť. Minimum, ktoré je ešte pre smoothie mixér akceptovateľné, je 150 W. Takéto mixéry si naozaj poradia len s tým najmäkším ovocím, prípadne zeleninou a vecami, ktoré netreba tak intenzívne mixovať. Ideálna hranica príkonu, ktorej by ste sa mali držať, je minimálne 400 W a vyššie, pričom taktiež záleží aj na type mixéru (pri ručných to je okolo tých 400 W a pri stolových minimálne 600 W).

Ďalším z faktorov, na ktorý by ste mali prihliadať je veľkosť mixéra a aj samostatne nádoby. Veľkosť mixéra súvisí hlavne s jeho skladovaním, čiže je lepšie rozhodnúť sa, či chcete väčší mixér, ktorý bude mať svoje miesto priamo na kuchynskej linke alebo taký, ktorý budete chcieť po každom použití upratať do skrinky. Kontrolovanie veľkosti a objemu nádoby je hlavne pre to, aby bola pre vás dostatočne veľká. Pri výbere veľkostí záleží hlavne od členov domácnosti. K väčšine takýchto mixérov už prikladajú aj menšie nádoby s uzáverom, vďaka ktorým si môžete brať smoothie so sebou, takže je to určite výhoda, ak balenie takúto nádobu obsahuje a určite ju využijete.

Čo treba tiež skontrolovať, je spôsob a možnosti ovládania. Je množstvo mixérov s rôznymi gombíkmi a otáčacími kolieskami na ovládanie, preto je dobré zvážiť, čo bude vyhovovať vám. Či preferujete to, nech sa dá ovládať na mixéri úplne všetko alebo ste skôr ten typ, ktorý preferuje jednoduchosť. Samozrejme, ovládanie prístroja je úzko spojené s jeho cenovou kategóriou.

Najdôležitejšie parametre, na ktoré by ste mali brať pri kúpe ohľad sú už spomenuté vyššie, no okrem toho sú tu napríklad aj úroveň hlučnosti, pulzný režim, chladenie prístroja či bezpečnostná poistka. Je už len na vás, ktoré z týchto vlastností mixéru sú pre vás dôležité a podľa toho na ne berte ohľad pred kúpou. Taktiež odporúčame pozrieť si niektoré prístroje online na viacerých stránkach, aby ste mali v tejto oblasti menší prehľad a vedeli, čo môžete očakávať.

Recenzie, testy, skúsenosti

Aby ste vedeli, v akých vodách približne smoothie mixéry hľadať, predstavíme vám pár z každej cenovej kategórie a každý s inými vlastnosťami. Takto nejako aplikujeme teóriu, ktorú sme popísali vyššie a budete si môcť tieto produkty lepšie porovnať. Recenzie smoothie mixérov prinášame v spolupráci s portálom SpotrebitelskyTest.sk

 

Bosch MSM67170

Ponorný mixér Bosch je vhodný nie len na prípravu smoothie, no viete s ním šľahať aj drviť. Zariadenie má príkon 750 W a rýchlosť dokážete regulovať až 12 rýchlosťami. Hlavica, ktorou mixujete je na základe dizajnu AntiSplash, čiže sa nemusíte báť, že budete mať pri mixovaní špinavú celú kuchyňu. Hlavica je vyrobená z nerezovej ocele a kábel je špirálový, takže sa vám nebude zbytočne nikam motať. Cena je taktiež veľmi prijateľná, keďže sa pohybuje okolo 40 €.

Nevýhodou môže byť to, že nie len pri tomto konkrétnom mixéri, ale aj pri ostatných ponorných mixéroch môže byť mixovanie postupne nepohodlné, keďže ho musíte držať v ruke. Hlavne ak máte taký, ktorý ma nižší príkon a vymixovať niečo do hladka mu trvá naozaj dlho.

Aký smoothie mixér? Bosch, Scencor, Nutribullet alebo Philips

Sencor SNB 4301RD

Smoothie mixér, ktorý patrí približne do tej lacnejšej až strednej cenovej kategórie, keďže sa jeho cena pohybuje okolo 60 €. Hodnotenia sú ale veľmi pozitívne a tento konkrétny typ mixéru je pomerne obľúbený. Aj napriek tomu, že nestojí veľa, patrí medzi stolné mixéry, no nie je to ten klasický, ale taký, kde sa na viečku nádoby nachádzajú nože a vy na mixovanie otočíte nádobu hore nohami. Ostré nože na mixovanie sú z nerezovej ocele a vďaka tomu sú všetky živiny v smoothie zachované, takže obsluha je rýchla a jednoduchá.

Príkon je slušných 1000 W a prístroj je tiež pomerne tichý. K tomuto mixéru taktiež dostanete nádobu, v ktorej si môžete zobrať smoothie do práce či školy. Má však aj pár múch a medzi tie hlavné patrí pre niekoho nedostatočný objem nádoby na mixovanie a absencia ovládania rýchlosti mixéra.

 

Electrolux ESB 9400

Ak chcete do svojej kuchyne niečo naozaj exkluzívne, čo vám vydrží roky a roky, a zároveň pomixuje takmer všetko na čo sa pozriete, tak je to práve tento stolový mixér. Pochváliť sa tento prístroj môže hlavne technológiou PowerTilt, ktorá pomáha zachovávať čerstvosť potravín aj pri nižších otáčkach a tak sa zabraňuje nadbytočnému premiešaniu. Príkon je 1200 W a má 6 ostrých čepelí s titánovým povrchom na mixovanie. Má dokonca špeciálne tlačítka na mixovanie rôznych jedál a 3 stupne rýchlosti.

Čo je určite zaujímavé, tak je to cena, a tento mixér určite nepatrí k tým najlacnejším. Predáva sa za približne 200 – 400 €, záleží samozrejme hlavne od konkrétneho predajcu. Je ale jasné, že za túto cenu si kupujete už niečo viac, ako len ponorný mixér.

Zdroj: https://www.spotrebitelskytest.cz/smoothie-mixery

Aký smoothie mixér? Bosch, Scencor, Nutribullet alebo Philips
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+