Vyberte stranu

V 21. storočí asi len ťažko narazíte na niekoho, kto by sa rozhodol v byte či dome zametať. Logickou voľbou je teda vysávač. Kúpa vysávača je tak v rámci domácnosti nevyhnutnosťou. I keď naša prirodzená ľudská vlastnosť lenivosť nám sprotivila už aj túto pomerne jednoduchú aktivitu.

Ak sa teda v rámci domácnosti chcete zbaviť smetí, prachu a neporiadku, výber vysávača musíte zvládnuť. Dnes však nájdete aj vysávače, ktoré zvládnu povysávať omnoho väčší neporiadok na terase, balkóne alebo v jeho okolí. Ako si teda vysávač vybrať? Čo je pri výbere dôležité? Okrem najdôležitejších parametrov pri výbere vysávača dostanete aj naše odporúčania pre najlepšie vysávače na trhu.

 

Kategórie vysávačov

Podlahové vysávače

Samozrejme, kategória vysávačov využívaná v domácnostiach najviac. Určené sú pre každú podlahovú krytinu, koberce a takisto na čalúnený nábytok. Pochopiteľne aj v rámci tejto kategórie sa vysávače delia podľa určitých parametrov a funkcií. Vysávať môžete na sucho/mokro a rovnako tak sa líšia zbernou nádobou či spôsobom vysávania.

Vreckové – vysatú nečistotu vysávač zbiera do papierového alebo textilného vrecka. Papierové vrecká sú z pravidla vymeniteľné podľa toho, aký objem nečistoty vysajete. Textilné vrecká sa zvyčajne vysýpajú (respektíve vytriasajú) alebo takisto menia. V prípade vreckových vysávačov je vhodné, ak má vysávač kvalitný HEPA filter. Rovnako tak nepodceňujte výmenu vreciek.

Tip na produkt:  Vysávač na suché a mokré sanie IVC

Vysávač na suché a mokré sanie IVC

 • Vysávač na suché a mokré sanie s výkonom 3000 W
 • Dvojkolesový motor na silnejší výkon
 • Uzatvárateľná 70-centimetrová hadica na odsávanie vody s úchytkou
 • Príjemná hmotnosť – prenos zvládne jedna osoba

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Bezvreckové/zberná nádoba – samozrejme, ak nie je vrecko musí byť nejaká alternatíva. Takou je práve zberná nádoba. Vysávaním sa nečistoty zbierajú do zbernej nádoby. Nečistoty prechádzajú takisto filtrom, ktorý zachytáva aj tie najmenšie čiastočky. Výhodou je to ,že zberná nádoba prepúšťa omnoho menšie percento alergénov. Pochopiteľne, treba opäť myslieť na výmenu filtrov. Rovnako tak nádobu je potrebné po vysávaní vyprázdniť.

Cyklónové vysávače – ide takisto o kategóriu podlahových vysávačov s tým, že sa líšia formou vysávania. Za pomoci vírenia vzduchu (cyklónu) vysávač nasáva nečistoty a oddeľuje tak najmenšie čiastočky od väčších nečistôt. Tieto vysávače sú vybavené HEPA filtrami. Majú vysoký výkon, o niečo väčší hluk, no dokonale zbavujú priestor nečistôt a alergénov.

Nádrž s vodou – tentokrát nemáme na mysli vysávanie sucho/mokro. K tomu sa ešte dostaneme. Ide o ďalší spôsob vysávania, kedy nečistoty prúdia cez nádobu s vodou a filtrujú tak i najmenšie nečistoty. Zachytáva takmer 99% baktérií a roztočov. Takisto sa využíva HEPA filter, čo účinnosť ešte znásobuje. Sú však náročnejšie na údržbu. Nádobu je potrebné po každom vysávaní vyprázdniť a vyčistiť. Pre bežné domácnosti sú tak trochu menej praktické.

 

Náš tip: Nakupujte v overených e-shopoch! Eshop 4home.skhej.sk a andreashop.sk ponúkajú najširší výber podlahových, tyčových alebo robotických vysávačov za najvýhodnejšie ceny.

 

Ručné vysávače/tyčové vysávače

Sú jednoduché, ľahké a vynikajúce na manipuláciu. Samozrejme, slúžia na vysávanie menších plôch, keďže ich kapacity i výkon je obmedzený. Delia sa na akumulátorové alebo klasické elektrické. Vhodné sú na vysávanie skríň, áut, nábytku alebo priestorov, kde sa s bežným vysávačom nedostanete. Fungujú na princípe zbernej nádoby alebo vrecka.

Niektoré modely sú dokonca odnímateľné. Nazývame ich tyčové vysávače. Môžete nimi vysávať podlahu a následne ich odpojiť od samotnej konštrukcie a premeniť na ručný vysávač.

vysávače

Priemyselné vysávače

Čoraz populárnejšia kategória. Z názvu možno vyvodiť, že sa hodia na údržbu značne znečistených priestorov a veľkých plôch. Zvládajú mokré si suché vysávanie a zbavia priestory i hrubšej nečistoty. Disponujú vysokým výkonom, a teda sú o niečo hlučnejšie. Majú však jednoduchú filtráciu, ktorá nie je pre bežné vysávanie úplne ideálna. Vysajú však sutinu, omietku alebo aj popol.

 

Robotické vysávače

Ak hovoríme o 21. storočí, nesmieme vynechať tento druh vysávačov. Stačí ich zapnúť a o vysávanie sa postarajú samostatne. Ich sací výkon nie je príliš veľký, rovnako ako kapacita zbernej nádoby. Ideálne je používať ich pravidelne, denne, kedy udržujú čistotu v domácnosti. Sú nabíjateľné a majú tzv. domovskú základňu, kde sa nabíjajú. Výdrž sa líši kapacitou batérie, čo sa odráža aj na cene. V priestore sa pohybujú za pomoci senzorov, ktoré im umožňujú sa orientovať. Samozrejme, majú svoje limity. Niektoré zvládnu aj koberce, iné vyhodnotia koberec ako schod či stenu. Lacnejšie modely sa môžu zaseknúť pod nábytkom alebo v rohu miestnosti. Každopádne však na vysávanie podlahy v čase keď nie ste doma sú ideálne. Odradiť môže ich vyššia cena.

 

Tip: Na kvalitné vysávače

Názov Popis produktu Pozrieť cenu
ETA 1502 90000 Mio

ETA 1502 90000 Mio

 • Príkon až 700 W
 • Vreckový vysávač pre suché vysávanie
 • Objem nádoby 4 l
 • záruka 5 rokov na motor
 

button_do-obchodu

Rowenta RO 2669 EA

 • Príkon 750 W
 • Nízka hlučnosť iba 78 dB
 • Objem prachovej nádoby 2,5 l
 • Určený pre suché vysávanie
 • Energetická trieda A
 

button_do-obchodu

Prenosný vysávač do auta

Prenosný vysávač do auta

 • Ľahký
 • Praktický
 • Ideálny do auta
 

button_do-obchodu

Samsung VCo7M2110SR/GE
 • Bezvreckový podlahový vysávač
 • HEPA filter
 • Príkon 700 W
 • Samonavíjací kábel (6m)
 • Energetická trieda A
 

button_do-obchodu

Najdôležitejšie parametre pri výbere vysávača

Príkon/Sací výkon

Tieto dva údaje spolu značne súvisia. Približne 25% zo samotného príkonu totiž tvorí práve sací výkon. Aj pri vysávačoch, rovnako ako pri iných spotrebičoch platí, že čím je vyšší príkon tým vyšší je výkon, ale zvyčajne aj spotreba. Moderné ECO vysávače majú reguláciu sacieho výkonu, ktorý prispôsobujete podľa toho, aký povrch vysávate.

Nové údaje o výkone však sú značené nie informáciou o sacom výkone, ale energetickým štítkom. Ten bude mať kategórie v rozhraní A – G. Vysávače budú mať uvádzané špeciálne údaje pre tvrdé povrchy a zvlášť údaj pre koberce. A značí najekonomickejší chod a G naopak najmenej šetrný. Na trhu už nenájdete vysávače s výkonom/príkonom vyšším ako 1 600 W. Výnimky nájdete maximálne v prípade priemyselných vysávačov.

Filtrácia

Podstatným parametrom pri výbere vysávača je určite druh filtrácie. Vysoké množstvo roztočov, baktérií môže spôsobovať tvorbu alergénov. Práve účinná filtrácia eliminuje toto nebezpečenstvo. Najlepšou možnosťou sú HEPA filtre, ktoré majú svoje osobitné číselné zoradenie. Najúčinnejším je číslo H14, ktoré dokáže filtrovať viac ako 99% alergénov. Samozrejme, poznáme aj iné druhy filtrov, ktoré je však nutné častejšie umývať alebo vymieňať.

vysávače

Sucho/Mokro

Funkciou, ktorá pri vysávaní určite poteší je, ak môžete použiť vysávanie na mokro. Týmto spôsobom vysávač obsahuje príslušenstvo, kedy zapojíte nádržku s vodou, vymeníte filter a môžete napríklad na mokro umývať koberec, okná alebo aj samotnú podlahu.

 

Náš tip: Nakupujte v overených e-shopoch! Eshop 4home.skhej.sk a andreashop.sk ponúkajú najlepšie elektrospotrebiče určené pre domácnosť za najvýhodnejšie ceny.

 

Akčný rádius

Znie to možno príliš vedecky, no akčný  rádius znamená, kde vás vysávač pustí. Ide totiž o dĺžku napájacej šnúry. Mohlo by sa to zdať ako nepodstatný fakt, no dnešný výrobcovia na tomto aspekte pomerne šetria. Nájdeme vysávače s  šnúrou 3, 5 až 8 metrov. Pre bežné vysávanie postačujúce, no niekedy nie jen na škodu mať dlhší kábel. Takisto sa na akčný rádius vzťahuje aj dĺžka hadice. Dohromady tak akčný rádius môže byť 15-20 metrov. Ak je kábel dlhší, je vítané ak je vysávač vybavený samonavíjacím mechanizmom.

 

Výber najlepších vysávačov!

Konštrukcia vysávača

Podstatným parametrom je takisto aj konštrukcia vysávača. Spoľahlivý filter, vysoký výkon a sacia sila nemusia postačovať, ak bude konštrukcia nekvalitná a netesná. Treba preto myslieť na hadice a kvalitné tesnenie. Pozor takisto na nekvalitné upínanie, nádobky či nekvalitné plasty, ktoré sa ľahko poškodia.

 

 

Podľa čoho vyberať vysávače? Vyberte si ten najlepší.
3.9 (78.18%) 11 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+