Vyberte stranu

Vzduch je živlom, ktorý nám umožňuje žiť, existovať, jednoducho byť súčasťou tejto úžasnej planéty Zem. Ako však už trendom býva, kvalita vzduchu rapídne klesá. Úprimne, ide o dôsledok našej činnosti, ale to je iná téma. Práve tento fakt spôsobuje nárast počtu ľudí s alergickými a respiračnými ochoreniami. Čistý a svieži vzduch však nemusíte hľadať iba v prírode. Test čističiek vzduchu vám teraz ukáže, že aj ovzdušie medzi štyrmi stenami v byte alebo dome môže byť čisté a bez baktérií, mikróbov, roztočov a choroboplodných zárodkov. Čističky vzduchu sú pre astmatikov a alergikov priam nevyhnutným zariadením, ktoré nielen pomáha, ale častokrát dokáže aj liečiť.

Test čističiek vzduchu ukázal, že každá čistička vzduchu má svoje silné i slabšie stránky. Niektoré lepšie odstraňujú čiastočky prachu, alergény a iné si zasa lepšie poradia s mikróbami a baktériami. Tento jav ovplyvňuje hlavne výkon, typ filtru a rovnako tak aj rozloha samotného priestoru, kde sa čistička vzduchu nachádza. Aby ste teda boli spokojní, pripravili sme pre vás test čističiek vzduchu s konkrétnymi modelmi a takisto sme vybrali parametre, ktoré rozhodujú o kvalite samotného zariadenia.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ako vybrať čističku vzduchu

Keďže tento prístroj nie je pomerne bežnou súčasťou každej domácnosti, môže byť pre používateľov problém orientovať sa v daných zariadeniach. Rôzne čističky vzduchu používajú rôzne technológie zadržiavania mikróbov. Výber správneho a vhodného typu teda nie je úplne jednoduchým.

Tip na produkt:  Skyscraper Ice, 4 v 1

Skyscraper Ice, 4 v 1

  • 4 v 1 zariadenie: ventilátor/chladič vzduchu s dodatočným zvlhčovaním vzduchu a funkciou čistenia vzduchu
  • Ekonomická prevádzka, príkon len 45 W
  • Prietok vzduchu 500 m³/h – ideálne pre stredné až veľké miestnosti
  • Zapínateľná oscilácia o 180° pre optimálne prevetranie priestoru
  • 4 pevné inštalované podlahové kolieska pre jednoduché preloženie
  • Vrátane diaľkového ovládača pre pohodlné riadenie

button_zobrazit-najlepsiu-ponuku-1

Použité technológie

Pri rozhodovaní zvažujeme rôzne možnosti. V zásade poznáme tri základné spôsoby, ktoré zabezpečujú elimináciu alergénnych látok z ovzdušia. Tým prvým spôsobom je trieda HEPA filtrov, ktorá zabezpečuje až 99,9% úspešnosť likvidácie škodlivých čiastočiek. Čistička tohto druhu je najcitlivejšia a dokáže vašu domácnosť zbaviť aj cigaretového zápachu.

Elektrostatický filter sa zasa postará o účinnú elimináciu pachov a špeciálne mikróbov. Tretím spôsobom, ako čističky vzduchu likvidujú mikroorganizmy je tzv. TSS, kedy čistička zahriatím na vysokú teplotu sterilizuje prostredie. Vzduch je však ochladzovaný a nejde teda o problém s prehrievaním. Existujú takisto aj špecifické čističky vzduchu, zamerané na jedovaté plyny či špecifické čiastočky vo vzduchu.

Test čističiek vzduchu – Dýchajte svieži vzduch

Vzduchový výkon čističky

Test čističiek vzduchu jednoznačne ukázal, že vzduchový výkon je veľmi podstatný. Samozrejme, výkon sa líši aj v závislosti od použitej technológie. Ide však o parameter, ktorý ukazuje, koľko čistého/filtrovaného vzduchu vyprodukuje čistička za jednu hodinu. Hodnota je uvádzaná v m3/h. Logicky, čím je tento údaj vyšší, čistička je výkonnejšia. Pri kúpe myslite na to, že neplatí pojem rovná sa. Vzduchový výkon by mal byť aspoň jeden a pol násobne vyšší ako je miestnosť, v ktorej sa čistička vzduchu nachádza.

Test čističiek vzduchu

Rozloha miestnosti a umiestnenie

Rozlohu rátame v tomto prípade v metroch kubických. Tomu je prispôsobený aj výkon samotnej čističky vzduchu, ktorý sa udáva v pomere metrov kubických vzduchu vyprodukovaného za hodinu. Platí pravidlo, jedna miestnosť sa rovná jednej čističke vzduchu. Nájdeme však aj údaje o metroch štvorcových, na ktoré výkon čističky postačuje. Kvalitná čistička vzduchu dokáže prečistiť okolo 350 m3 vzduchu za jednu hodinu. Prípadne test čističiek vzduchu ukázal, že spoľahlivá čistička sa postará aj o miestnosti s rozlohou od 25 – 80 m2. V priestore čističku umiestnite na miesto tak, aby mala z každej strany dostatok priestoru pohlcovať samotný vzduch (zabezpečte prúdenie).

 

Filter určuje výsledok

Filter je neodmysliteľnou súčasťou každej čističky vzduchu. V niektorých prípadoch sa dokonca jedná o viac ako jeden filter. Čím viac filtrov tým precíznejšie čistenie vzduchu, no zároveň o niečo väčšia práca pri údržbe čističky. Najodporúčanejšie sú HEPA filtre (pre alergikov), ktoré absorbujú až 99,9% škodlivých čiastočiek. Nájdu sa však aj filtre prachové, vodné, elektrostatické alebo fotokatalytické. Ako sme spomínali, viac filtrov znamená, že pri výmene filtrov siahnete hlbšie do peňaženky a údržba tak bude drahšia, zároveň však máte stabilne čisté prostredie, keďže v prípade, že sa jeden z filtorv upchá, zastúpi ho okamžite druhý.

Fotokatalytický filter– zabraňuje množeniu baktérií a vírusov. Rozkladá chemické látky fotokatalýzou a zabraňuje tak ich šíreniu.

Prachový filter– výhodou je jeho údržba, keďže je umývateľný. Väčšinou je však zameraný na prach či peľ. Nemá však taký dosah na roztoče, zápach a mikróby.

HEPA filter– vysoká účinnosť až 99,7%. Odstraňuje aj minimalistické čiastočky s veľkosťou až 300 nanometrov. Ide o najúčinnejší filter.

Ionizácia- ide o proces vytvárania iónov, ktoré pozitívne vplývajú na výmenu vzduchu. Ionizátor spôsobuje, že vzduch prúdiaci cez filter získava vlastnosti sviežeho a čistého vzduchu omnoho účinnejšie ako iba cez samotný filter.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Hlučnosť

Hladinu spôsobeného hluku vyjadrujeme v decibeloch (dB), kedy je čistička vzduchu používaná. Hlučnosť má čo to dočinenia práve s výkonom. Čím väčší výkon, tým vyššia hlučnosť zariadenia. Počas dňa je táto hodnota takmer irelevantná, no ak chcete vzduch čistiť počas noci, test čističiek vzduchu ukázal, že hodnota hluku by nemala presiahnuť viac ako 30 dB.

 

Spotreba energie – Príkon

Tento údaj je dôležitý, pokiaľ je prístroj aktivovaný často, respektíve na dennej báze. V takom prípade sa oplatí investovať do výkonného, no jednoznačne šetrného prístroja. Existujú čističky, ktoré majú režim pre šetrenie energie, pokiaľ sú zapnuté niekoľko hodín počas dňa. Ideálna spotreba (príkon) má hodnotu približne 25 – 50W (závisí od výkonu).

 

Čističky vzduchu – Cena

Čističku vzduchu môžete kúpiť už od 20€. Jej účinnosť a funkcie sú však značne obmedzené a nemôžete čakať žiadny priepastný rozdiel v kvalite vzduchu. Ak ste alergik alebo máte ťažkosti s dýchaním, investovať do tohto zariadenia sa určite oplatí. Čističky nad 100€ by mali byť rozhodne spoľahlivejšie a predovšetkým účinnejšie. Dbajte však na parametre, ktoré sme vám vyššie predstavili.

 

Test čističiek vzduchu

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.skTpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Test čističiek vzduchu – Dýchajte svieži vzduch
1.4 (27.27%) 22 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+