Vyberte stranu

Čističky vzduchu  

Čistička vzduchu môže značne uľaviť od problémov ľuďom, ktorí trpia rôznymi formami respiračných ochorení. Aj preto by ste mali tomuto prístroju venovať zvláštnu pozornosť. Čo všetko zohľadniť pri jeho výbere?

 

Vzduchový výkon

Udáva objem vzduchu, ktorý čistička vzduchu „spracuje“ (čiže prefiltruje a teda vyčistí) za jednu hodinu. Tento objem by mal aspoň 2 až 3krát prevyšovať objem miestnosti, v prípade, že čističku využíva alergik, je žiadúci ešte vyšší výkon. Platí, že čím je výkon čističky vzduchu vyšší, tým rýchlejšie sa vzduchu prečistí.

Čističky vzduchu  

Vypočítajte si objem miestnosti; vynásobte jej šírku, dĺžku a výšku a výsledné číslo vynásobte koeficientom požadovaného výkonu (2 alebo 3 alebo 4). Konečné číslo bude predstavovať výkon potrebný pre prečistenie vzduchu v danej miestnosti.

 

Hlučnosť

Má priamy súvis so vzduchovým výkonom – čím je tento vyšší, tým vyššia je aj hlučnosť. Cez deň nemusíme zapnutú čističku nijak zásadne vnímať, zato v noci sa tento parameter preukáže v celej svojej kráse. Najideálnejšie je, ak čistička pracuje čo najtichšie – prípustná hranica je v noci okolo 30-40 dB, čo predstavuje bežný hluk tichej miestnosti (pre porovnanie: 20 dB – voľná príroda, zvuk padajúcich listov; 50 dB – mierny dážď, bežný hovor). Kliknite na ponuku eshopu Vzdusin.sk a porovnajte si čističky vzduchu aj na základe ich hlučnosti.

Čističky vzduchu

Filtre

Pre väčšinu užívateľov je smerodajný údaj o tom, koľko percent nečistôt dokáže čistička vzduchu zachytiť. Malo by to byť číslo blížiace k hranici 100%. Čistička vzduchu Winix U300 napríklad pracuje s účinnosťou až 99,97%. Tieto hodnoty dokáže čistička dosiahnuť najmä vďaka viacstupňovej filtrácii, pri ktorej využíva niekoľko technológií, prípadne typov filtrov. Čistička odstráni nie len miniatúrne alergény, ale aj zápach či dym. V súvislosti s filtrami je dobré vedieť aspoň približný čas, za ktorý je potrebné ich vymeniť. Môžu to byť mesiace, ale aj roky, v závislosti od intenzity používania a stavu ovzdušia.

Čističky vzduchu – čo je dôležité vedieť pri ich výbere?
5 (100%) 1 hlasov