Vyberte stranu

Pár rokov dozadu boli drony iba vojenským projektom, ktorý mal slúžiť ako špionážny nástroj, no dnes sú drony takpovediac horúcim zbožím. Predovšetkým spektrum ich využitia je naozaj rôznorodé. Niekto chce dron iba ako jednoduchú zábavku, niekto chce naopak najlepšie drony pre pretekanie alebo pre natáčanie videí. Ich technické parametre, funkčnosť a určenie však môže zákazníka poriadne zmiasť a preto sme si pre vás pripravili sprievodcu výberom pre najlepšie drony.

 

Ako vybrať dron?

Ako prvé musíme spomenúť, že pri výbere drona treba postupovať systematicky. Ide o v skutku rýchlo sa vyvíjajúci segment na trhu a preto je potrebné sa orientovať. Ak ste však začiatočník, neutrácajte stovky až tisícky eur a začnite radšej lacnejším modelom, s ktorým čo to nalietate a neskôr sa môžete dostať k výkonnejším a drahším modelom.

 

Najlepšie drony

Typy dronov

Typy dronov je možné rozdeliť jednoducho podľa množstva rotorov (vrtúľ). Samozrejme, niekedy sa môžeme stretnúť aj s iným delením. Takisto môže ísť o drony pretekárske, športové alebo tzv. výhliadkové, ktoré slúžia na tvorbu vizuálnych záberov. Známe je však práve základné delenie podľa počtu rotorov. V prípade trojrotorových dronov, poznáme tzv. trikoptéry. Pri počte štyroch rotorov ide o kvadrokoptéru a dvojnásobný počet rotorov, osem, poznáme pod názvom oktokoptéra.

Trikoptéra– je určená predovšetkým pre pretekárske a akrobatické účely. Spôsobené je to hlavne množstvom troch rotorov, čo umožňuje lepšiu pohyblivosť a manévrovanie vo vzduchu.

Kvadrokoptéra- ide o akýsi zlatý stred v oblasti dronov. Disponuje kvalitnou obratnosťou a takisto aj vysokou stabilitou.

Oktokoptéra- označované aj ako najlepšie drony. Ide o stabilnú platformu pre natáčanie. Vďaka ôsmim rotorom má aj vysokú nosnosť. Na nejaké zábavné akrobacie však rozhodne zabudnite.

Najlepšie drony – Test najlepších dronov

Ovládanie drona

Prirodzene, ovládanie drona je jedným z parametrov, ktorí netreba podceňovať. Či ste začiatočník alebo už máte čo to nalietané. Pri kúpe väčšiny lacnejších dronov, nebýva zvykom, že obsahujú aj ovládací terminál. Najlepšie drony, sú vybavené aj týmto zaraidením, no bežné modely sa väčšinou ovládajú prostredníctvom aplikácie vo vašom smarftóne.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Ovládanie smartfónom

Je omnoho jednoduchšie a nepochybne i lacnejšie. Predsa len je pre výrobcu výhodnejšie aktualizovať ovládací softvér v operačnom systéme Androidu, Microsoftu alebo iOs. Takisto ovládanie prostredníctvom dotykového displeja je omnoho menej náročné na samotnú zručnosť. Nevýhodou je však dosah signálu WiFi alebo bluetooth, ktoré je obmedzené a teda ovládanie smartfónom neumožňuje dosiahnuť taký dolet ani výkon.

 

Ovládanie cez panel

Panel, ovládač alebo ovládací terminál. Najlepšie drony využívajú práve tento spôsob riadenia. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Ovládanie prostredníctvom páčok a tlačidiel je omnoho citlivejšie a presnejšie. Umožňuje vám omnoho lepšie manévrovanie vo vzduchu. Komunikačný kanál medzi ovládacím terminálom a dronom je vyspelejší a dosahuje lepší výkon. Najlepšie drony využívajú tzv. Light Bridge signál, vďaka ktorému môžu letieť aj viac ako 3km od ovládacieho panelu. Práve takéto ovládanie páčkami využívajú aj profesionálni „piloti“ dronov. Predovšetkým pri vizuálnej tvorbe (kamera) je tento spôsob ovládania omnoho praktickejší.

 

Dĺžka letu

V tomto prípade je podstatný údaj o batérii, ktorú samotný dron poháňa. U lacnejších modelov ide zvyčajne o dvojčlánkové Li-poly, ktoré umožňujú rôznu dĺžku letu aj v závislosti od technických parametrov samotného drona. Najlepšie drony, dokážu na jedno nabitie letieť aj viac ako 30 minút. Tie lacnejšie v závislosti od kapacity batérie odlietajú 7 až 20 minút. V tomto prípade však veľkú rolu zohráva aj výrobca a v neposlednom rade aj cena drona.

 

GPS orientácia

Opäť sa budeme opierať o samotnú cenu, no nemožno sa diviť. Najlepšie drony sa skladajú zo stoviek až tisícok súčiastok. Navigačná výbava je jednou z nich. Táto funkcia nielenže umožňuje sledovať polohu samotného drona, ale za pomoci gyroskopu je dron schopný udržať výšku a stabilitu. V prípade GPS čipu je dokonca možné, že v prípade straty signálu sa dron vďaka GPS pamäti vráti na miesto, z ktorého vzlietol.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Cenová kategória

Ak máte v pláne utratiť „nejaké“ to nemalé euro práve na dron, musíte vedieť, že nízke ceny dronov môžu byť lákavé, no skutočný zážitok naozaj nečakajte. Najlepšie drony vám ponúknu nielen kvalitné mechanické prevedenie, ale v neposlednom rade vám ponúknu aj kvalitu, výdrž, nosnosť, vyššiu výbavu a sprostredkujú vám zážitok a zábavu z pohľadu vtáčej perspektívy.

Do 300€ ide väčšinou o drony, ktoré sú skôr hračkami a môžete si s nimi zalietať, no nič prevratné čakať nemôžete. Doba letu je do 10 minút a takisto dosah je značne obmedzený.

Nad 500€ už zoženiete drony, ktoré vám umožnia aj spomínané natáčanie videa, vďaka lepšej stabilite (gyroskop). Niektoré samotné drony sú už vybavené kamerou i keď v menšej kvalite.

Do 1000€ ide o drony, ktoré dokážu lietať dlhšie a rovnako tak majú vyšší výkon, kvalitnejšiu stabilizáciu a lepšiu kvalitu záznamu. Takisto si už polietate nejaké tie desiatky minút.

Nad 1000€ môžeme pokojne hovoriť, že najlepšie drony v tejto kategórii vám ponúknu takmer všetko, čo by najlepší dron mal mať. Výnimkou nie je ani 4K kamera, GPS lokalizácia, gyroskop alebo LED podsvietenie a samozrejme veľká výdrž batérie.

Takisto ak sa bavíme o cene, nie pri každom zakúpenom drone máte v krabici to, čo potrebujete. Častokrát je potrebné dokúpiť ochranné prvky, ako puzdrá na rotory, batoh na dron či ovládač, alebo príslušenstvo ako okuliare prípadne aj zakúpenie pilotnej (leteckej) licencie.

Čo to pilotná licencia je? Tento pojem sa týka iba profesionálnych „pilotov“ dronov, ktorí chcú s dronom lietať vo výške väčšej ako 300m nad zemou. Bez papierov by ste teda nemali lietať napríklad nad obytnou zónou či v meste. Pilotná licencia vás môže stáť až 700€.

 

Najlepšie drony

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 30. 7. 2018.

Vyberáte dron? – Pozrite si náš katalóg

elektro katalog

Čo v katalógu nájdete: 

  • všetky drony pokope na jednom mieste
  • prehľad spotrebičov z kvalitných eshopov
  • prehľad spotrebičov podľa ceny

tlačidlo

Najlepšie drony – Test najlepších dronov
4.6 (92.5%) 8 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+