Pre niekoho je slovíčko „vintage“ bezvýznamným brakom a pre iného je to pre zmenu niečo jedinečné. Vintage štýl, vintage móda či vintage doplnky. Všetko spolu súvisí. Riadiť sa určitým štýlom znamená, že mu musíte niečo podriadiť. Rovnako tak to platí aj pri vintage štýle, ktorý má svoje určité zásady. Aby sme sa však dostali hlbšie a pochopili, ako vintage štýl a vintage doplnky môžu udávať štýl, musíme vedieť ako vintage štýl vznikol, ako vyzerá a kde sú jeho počiatky.
Čo je vintage?
Vintage je štýlom, ktorý zaplavil nielen oblasť interiérového dizajnu, ale rovnako i oblasť módy, obliekania či rôznych doplnkov. Vintage sa dotýka histórie veľmi intenzívne. Pretože vintage nábytok či rôzne vintage doplnky sú charakteristické svojou jedinečnosťou, originalitou a neopakovateľnosťou. Ide o jedinečné kúsky, ktoré nemajú žiadnu kópiu. Nejde o štýl, ktorý zariadite behom jednej noci. Vintage doplnky budete zháňať týždne, mesiace a možno aj roky. Starožitníctva, antikvariáty či povaly starých rodičov. Hľadať môžete tam, kde veríte, že historický kúsok nájdete. V bežnom obchode vintage nehľadajte. Tento štýl je nenapodobiteľný. Neexistujú žiadne novovytvorené alternatívy, ktoré kúpite v obchode s nábytkom. Každý jeden kúsok si so sebou prináša originálny a vlastný príbeh.
Vintage nie je retro
Najčastejšia chyba, ktorá má v podstate dve obete. Vintage nie je retro a retro nie je vintage. Toto je zásadný rozdiel. Retro štýl sa môže tváriť ako vintage, no je nemožné, aby sa vintage štýl tváril ako retro. Ako je to možné? Zásadný rozdiel. Predmety vintage si môžu prejsť reštaurovaním, rekonštrukciou či čiastočnou renováciou, no nemožno ich vyrobiť nanovo. Naproti tomu, retro nábytok či rôzne retro doplnky sú v podstate nové veci, ktoré si so sebou žiadny historický príbeh neprinášajú. Mnohokrát sa stáva, že pre dosiahnutie štýlu vintage siahame po nových doplnkoch, ktoré pripomínajú vintage. Vedzte však ,že klamete samých seba. Iba pravý vintage so sebou prináša čaro originálu, ktoré je nespochybniteľné.
Kedy sa vintage dostal do domácností?
Aby sme začali pekne od podlahy, musíme sa pozrieť hlboko na dno čaše. Čaše preto, že práve slovíčko vintage pochádza z termínov, ktorými označujeme kvalitný výber vín. V móde pre istotu ide o druh oblečenia, ktoré sa považuje za staršie, plus – mínus 80 rokov. Štatisticky by sa teda mohlo zdať, že všetko, čo bolo vyrobené pred rokom 1930 je vintage. My sa však bavíme o interiérovom dizajne a vintage doplnky do bytu teda nie sú nejakým obyčajným artiklom, ktorý je ohraničený určitým časom.
Vintge v rámci interiérového dizajnu nemá tak pevné pravidlá ako v prípade módy. Môžeme teda pokojne povedať, že určité doplnky z 80-90-tych rokov pokojne môžu byť vintage.
Ak ste príliš poriadny, vintage vás neohúri
Vintage je neporiadok. Nie až tak celkom. Vedzte však, že skutočný vintage štýl aj vďaka množstvu maličkostí a detailov, naozaj môže pôsobiť neusporiadane, nepokojne alebo neporiadne. V skutočnosti to tak samozrejme nie je, no už len samotný historický „look“ môže evokovať niečo staré a neporiadne. Všeobecne sa vintage vyznačuje ako štýl, ktorý nie je vzdušným a veselým. Skôr sa snaží priestor vyplniť a skultúrniť. Takisto využíva rôzne farby, vzory a kombinácie starého a ešte staršieho. Niekomu sa teda môže zdať, že množstvo doplnkov pôsobí ako lapač prachu.
Kde môžete mať vintage?
V zásade môžete mať vintage doplnky a vlastne vintage štýl kdekoľvek v dome. Rozhodnite sa však či chcete mať vintage v celom dome, alebo len v určitých miestnostiach. Nie všetkým váš štýl musí byť po chuti, no manžel sa s tým zrejme bude musieť zmieriť. Ak však niektorý člen domácnosti preferuje moderný štýl, neznamená to, že vintage nemožno kombinovať s modernými prvkami. Ide o kontrast, kde sa dá zachovať harmónia bez toho, aby sa v priestore bili. Vintage kúpeľňa, kuchyňa, obývačka či vintage spálňa sú teda úplne reálne.
Materiály
Drevo, kov a zastaraný, možno až zanedbaný vizuálny efekt. Presne materiály tohto typu sú ideálnymi. Treba však vedieť, že i keď vintage môže pôsobiť trocha hýrivo, určite nejde o žiadnu gýčovú záležitosť. I keď je doplnkov kopec, každý je originál. Preto ani odlišnosť v rámci materiálov nemusí zákonite spôsobovať neporiadok.
Riadime sa vintage
Už od začiatku premýšľajte, do akej hĺbky sa chcete štýlu vintage držať. Začnite už od podlahy. Staré parkety či vzorovaný koberec sú perfektným základom. Farby by mali byť v jemných odtieňoch. Typickými sú hnedá, slabohnedá, maslová, béžová či biela. Tieto farby nepôsobia príliš moderne a zároveň v určitom svetle vyzerajú ako ošumelé a staré. Vo vintage majú svoje miesto aj tapety. Konkrétne s rôznymi ornamentmi. Závesy a záclony vo farbe sedačky, ozdobné vankúšiky, kvetináče na parapete či vázy na konferenčnom stolíku.
Vintage doplnky ako svietniky, staré rámy na fotky, obrazy a rôzne maľby. Všetko musí byť originál, nič nesmie byť rovnaké. Aj keď kombinujete vintage s modernými prvkami, rozhodne nájdete v obchodoch aj rôzne imitácie, ktoré môžu štýlom vintage pôsobiť (v zásade ide o retro). Ak vám do vášho štýlu zapasujú, prečo nie.
Vyrobte si vintage doplnky
Zrejem na to bude treba trocha zručnosti, no nie je to nemožné. Klasická drevená stolička získa patinovaním efekt zastaranej haraburdy. Dorobené ryhy a škrabance znásobia jej púť časom. Rovnako tak existujú aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú renováciu a reštauráciou nábytku a rôznych doplnkov. Často dokážu z niečoho nového vytvoriť niečo staré, čo so sebou prináša svoj príbeh. Hoci ide v mnohých prípadoch o haraburdy a staré „gýčoviny“, majú svoju hodnotu a mnohokrát väčšiu, akoby ste na prvý pohľad odhadovali.