Vyberte stranu

Nábytok ako každý iný? Rozhodne nie. Ak sa na to pozrieme globálne, každá miestnosť v byte má svoj dominantný kus nábytku. V spálni je to posteľ, v kuchyni to je kuchynská linka, no a v obývačke to je rozhodne práve sedačka, ktorá pôsobí dominantne. Výber sedačky nie je len o tom, aby sme si mali kde sadnúť. Sedačka poskytuje oddych, vytvára atmosféru a poskytuje pohodlie. Ide o centrum miestnosti, kde je najintenzívnejší sociálny kontakt. Jednoducho sedačky do každej domácnosti prinášajú veľmi dôležitý prvok.

A na druhej strane z pohľadu interiérového dizajnu je sedačka tvorcom štýlu. Veď často krát máme predstavu o našej sedačke jasnejšiu, ako samotný výber farieb či doplnkov v celej obývačke. Nemožno sa teda čudovať, že práve výber sedačky je kľúčovým. Koniec – koncov, veď na sedačke v obývačke ľudia trávia hodiny a hodiny strávené oddychom alebo sledovaním obľúbeného programu v televízii.

 

Klasické sedačky (3+2+1)

Sedačky v tejto kombinácii budú populárne ešte veľmi dlho. Veď nie je sa prečo čudovať. Medzi sedacími súpravami ide o klasiku, ktorá nám umožňuje manévrovať v priestore. V menších bytoch je možno obľúbenejším typom aj sedenie 3+1+1 alebo 3+2.

Dnes nájdete v ponuke obchodov či eshopov stovky modelov a variácií na výber. Od vzorov, ktoré už trocha strácajú na trende až po typické severské jednofarebné kombinácie. Nemožno tvrdiť, že tento typ sedenia vyhovuje každému. Základom v tomto prípade je látkové čalúnenie. Samozrejme, nájdu sa výnimky, pretože takéto kúsky nájdete aj v pravej či nepravej koži.

Pri výbere tohto typu sedenie je dôležité myslieť na dispozičné riešenie a teda myslieť na to, ako sedačky rozmiestnite, keďže ide o viacprvkovú kombináciu. Ak nemáte zmysel pre rohové sedačky do typu U alebo L, klasické sedenie môže byť skvelou alternatívou a určite ním nič nepokazíte

sedačky

Rohové sedačky

Najpopulárnejší a takisto aj najobľúbenejší typ sú práve rohové sedačky. V obývačke vyniknú v malom či veľkom priestore. Svojimi rozmanitými parametrami si nájdu priestor v rozľahlej miestnosti, tak ako aj v menších priestoroch panelákového bytu. Rohové sedačky svojim fixným tvarom zaručujú dostatok priestoru i komfortu.

Ich obrovskou devízou je takisto, že často poskytujú možnosť rozloženia, prípadne majú aspoň minimálny úložný priestor, ktorý síce človek nevyužije vždy, no jeden nikdy nevie. Rohové sedačky sú skvelým kandidátom na geniálny dizajnový prvok. Kombinovať môžete farby i materiály. Samozrejme, v tomto smere vás zrejme neovplyvníme, keďže máte vlastný vkus. No rozhodne sa nebojte drobnej kombinácie farieb. Zostaňte však v jednom druhu odtieňa. Rafinovaný dizajn, no aj jednoduchosť idú ruka v ruke a týmto spôsobom dosiahnete výsledný efekt živej elegancie. Materiál z kože alebo textilná štruktúra by však mala mať podobné odtiene ako samotná obývačka. Buď totiž ladíte steny k sedačke alebo sedačku k stenám. Podstata je však rovnaká.

 

Vyberajte najlepší nábytok na sedenie

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kreslo, Omega 229,00 € 

tlačidlo

Rohová sedacia súprava, Palio 619,00 € 

tlačidlo

Rohová sedacia súprava, Tempo Kondela 1 550,00 € 

tlačidlo

Sedacia súprava U, Tiger 476,00 € 

tlačidlo

Sedacia súprava L, Toniks 579,00 € 

tlačidlo

 

 

Klasické pohovky

Skvelým nábytkom na sedenie sú aj pohovky. Nejde o klasické sedačky, pretože pohovky nie sú nutným sedením iba v obývačkách. Pohovky sú zvyčajne trojmiestne alebo ešte častejšie dvojmiestne a bežne ich nájdete v kanceláriách, hoteloch, bankách alebo iných inštitúciách. Doménu pohovky je jej praktickosť, ktorá spočíva v rozložení . Mnohé z modelov disponujú touto možnosťou, čo možno práve po 24 h smene v kancelárii isto využijete.

Navyše pohovky môžete dať samozrejme aj do obývačky, no v takom prípade by ste mali špekulovať s klasickým kombinovaným sedením. Pohovky spoznáte ľahko aj podľa toho, že sa odlišujú výškou nožičiek. Pochopiteľne, sedačky sa takisto nedotýkajú zeme a nájdeme ich takisto na nožičkách, no pohovky sú týmto typické. Pohovky sa môžu poľahky stať doplnkom, ktorý zmení štýl vo vašom byte alebo dome. Klasická pohovka je rozhodne dobrým riešením aj v hosťovskej alebo detskej izbe. Nečakaná návšteva alebo kamarát/kamarátka vašich detí tak u vás pokojne môže stráviť noc.

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Sedacie súpravy

Ak chcete pekné a pohodlné sedenie, sedacie súpravy sú takisto skvelou alternatívou. Berte do úvahy, že sedacia súprava, hoci zaberá viac miesta, ponúkne ho o to viac na sedenie a teda poskytne i viac komfortu. Základom je, aby pôsobila naozaj dominantne. Požiadavkou je teda kvalitný materiál a mohutné prevedenie. V bytoch to môže ukrojiť nejaké tie metre štvorcové, no je to základná požiadavka pohodlia.

Ako v prípade každého sedenia aj tu platí, aby bol použitý kvalitný materiál či už samotný rám alebo výplň. Rozhodne je teda ideálne sedačku vyskúšať skôr, ako si ju objednáte a necháte priviesť domov. Materiál je dôležitý i z hľadiska opotrebenia. V prípade látkových povrchov je nutné vedieť, že čalúnenie sa môže časom opotrebovávať, čo je prirodzené. Existujú však i odolnejšie a dokonca antiabsorpčné textílie. Koža či už pravá alebo technická je samotnou kategóriou a vyžaduje si z času na čas údržbu. Prečítajte si aj našu recenziu na sedacie súpravy.

sedačky

 

Sedačky do U

Vo veľkom priestore je tento typ sedenia najvítanejším. Ide o ideálnu voľbu, pretože v otvorenom priestore takéto sedenie vytvára akési jadro a dispozičné riešenie tak dostane bod, na ktorý sa bude všetko sústrediť. Napríklad pri spojení obývačky s kuchyňou je práve sedačka v tvare U akousi deliacou „stenou.“ V tomto prípade je však v hre i variabilita sedenia. Sedačky do tvaru U totiž majú rôzne parametre, čela i oboch ramien. Ramená sú v zásade komponenty, ktoré vám umožňujú relatívnu variabilitu.

Sedačky v tvare U sú často vyrábané aj na mieru, keďže menšie byty si mnohokrát vyžadujú atypické riešenia kvôli výmere. V tomto smere hovoríme o systémových sedačkách, ktoré sa skladajú z rôznych častí a práve tie vám umožňujú manévrovanie v priestore. Sedačku do U tak môžete umiestniť do rohu miestnosti, do stredu alebo kamkoľvek, kde vám to dispozícia dovolí.

 

Sedačky do L

Pri výbere sedačky do tvaru L rozhodne zaváži, pre koľko členov bude sedačka určená. Sedačky do L sú vhodné do malého i veľkého bytu práve vďaka parametrom, v ktorých sú ponúkané. Od veľkosti vašej obývačky, logicky bude závisieť i veľkosť sedačky. Ukončenie sedačky do L je variabilné, no jedno rameno je vždy dlhšie a ide teda o záležitosť vkusu.

Bežne, časť, ktorá je kratšia disponuje aj úložným priestorom. Pochopiteľne nie je to pravidlom a závisí od výrobcu a prevedenia sedačky. Tento typ sedenia sa v priestore však rozhodne stane dominantou izby. Výhodou je, že rovnako ako sedenie do L umožňuje umiestnenie do rohu miestnosti, takisto sa bude vynímať v centre miestnosti. Dokonca sa môže stať aj akousi deliacou priečkou medzi spojenou kuchyňou a obývačkou.

sedačky

Kreslá

Treba povedať, že slovo kreslo malo kedysi v rámci interiérového dizajnu omnoho silnejší ráz. Kedysi kreslá tvorili akúsi časť sedacích súprav alebo aspoň boli súčasťou nábytku v dome či byte. Dnes? Treba povedať, že typ tohto sedenia ide do úzadia. Ak hovoríme o klasickom sedení v kombinácie 3+2+1 alebo 3+1+1, kreslo si tam svoje miesto určite nájde. Skôr ako v domácnosti sa však objaví na pracovisku.

V rámci bytového dizajnu však dnes ide o individuálny prvok, hoci my tvrdíme, že kreslo by v obývačke chýbať nemalo, samozrejme, ak to priestor dovoľuje. Dnes majú kreslá rôzne štýlové podoby a ide o naozaj pohodlný druh sedenia. Relaxačné, masážne, hojdacie či polohovateľné kreslá, ktoré sa nejakým spôsobom odlišujú od zvyšku sedacej súpravy majú čo ponúknuť.

 

Vyberajte najlepší nábytok na sedenie

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kreslo, Omega 229,00 € 

tlačidlo

Rohová sedacia súprava, Palio 619,00 € 

tlačidlo

Rohová sedacia súprava, Tempo Kondela 1 550,00 € 

tlačidlo

Sedacia súprava U, Tiger 476,00 € 

tlačidlo

Sedacia súprava L, Toniks 579,00 € 

tlačidlo

 

Taburetky

Ich korene siahajú do Indického orientu, kde mali vždy svoje pevné miesto. Dnes sú taburetky prítomné v severskom či rustikálnom štýle. Ide o akýsi druh doplnkového sedenia alebo odkladacieho nábytku. Okrem praktického využitia však prinášajú aj štýl.

Špecifické sú zvláštnymi tvarmi, farbami či vzormi. V modernom dizajne sa teda môžete vyšantiť a vyberať skutočne z množstva druhov. V obývačke poslúžia aj ako skvelý doplnok na vyloženie nôh. V detskej izbe poslúžia ako detské sedenie.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Sedacie vaky

V obývačke si ich už zrejme predstaviť nevieme, no do takej detskej izby je to skvelý spôsob sedenia, ktoré si vaše ratolesti obľúbia. Mnohí si myslia, že ide o povaľačské sedenie, ktoré je navyše nezdravé. Ich výplň je však veľmi kvalitná a práve naopak počas posedu v sedacom vaku má chrbtica ideálnu polohu, pretože vak svojím obsahom prispôsobí posed vášmu dieťaťu.

Výplň je tvorená polystyrénovými guličkami (EPS – expandovaný penový polystyrén). Takisto je nutný pevný a kvalitný poťah, ktorý bude pohodlný a takisto odolný voči neustálemu pohybu vnútorného obsahu. Sedacie vaky sú dnes populárne i v kaviarňach či čajovniach.

Svoje využitie nájdu aj pri vonkajšom sedení. Nájdete outdoorové vaky, ktoré sú vhodné na terasu, záhradu či pri bazén. Takisto máte na výber z množstva rozmerov.

Výber sedačky do vášho bytu či domu je veľmi dôležitý. Každý z nás má určitú predstavu, aký štýl sedenia v obývačke chce preferovať, no treba myslieť komplexne a okrem typu sedenia zvážiť aj farbu, čalúnenie alebo pre koľko členov sedenie v obývačke vlastne chcem. Prejdite si ponuku obchodov i eshopov. Vyskúšajte si, čo je pre vás pohodlné a porovnajte kvalitu produktov. Najlepšie si na prvý pohľade rozhodne nevyberiete, skúste dať na prvý pocit.

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

 

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami
Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 10. 7. 2018.
Sedačky alebo sprievodca svetom sedenia pre vašu obývačku
2.5 (50%) 8 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+