Vyberte stranu

Kuchyňa, kuchyňa a kuchyňa. Niekto vraví, že jadrom domova je obývačka. My súhlasíme, že obývačka je akýmsi jadrom, no srdcom bude vždy práve kuchyňa. Veď kuchyňa je miesto, kde sa pripravujú tie najlepšie a najvoňavejšie dobroty. Okrem iného, kuchyňa jednoducho dokáže spájať ľudí i priestor. Aby však všetko fungovalo v akejsi harmónii, je potrebné okrem našej predstavy poznať aj aspekty, ktoré sú súčasťou tohto jedinečného priestoru. Takýmto aspektom je aj , respektíve pracovná doska. Pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa je večná dilema. Okrem týchto dvoch druhov pracovných dosiek, poznáme ešte mnoho iných materiálov pracovných dosiek, ktoré si v spojení s kuchyňou spomenieme.

 

Čo má pracovná doska spĺňať?

Kuchynská doska v kuchyni je jednoducho alfou a omegou. V tomto priestore ide o prvok, ktorý nemožno dávať do úzadia a práve naopak výber kuchynskej dosky je nutné dôkladne zvážiť. Zvyčajne nám ide len a len o farbu a materiál nás príliš nezaujíma. Kuchynská doska nie je spotrebný tovar a kuchyňu predsa takisto neprerábate rok čo rok. Preto investícia do takéhoto vybavenia si vyžaduje riadnu úvahu. Cena, kvalita, materiál. Tieto tri veličiny idú ruke. Čím je vyššia cena, tým ide o kvalitnejšiu výrobu a o to odolnejší materiál. Dizajn už v dnešnej dobe nie je žiadnym problémom, pretože všetko sa dá zladiť tak, aby to vášmu vkusu vyhovovalo. Pracovná doska rozhodne musí byť odolná, tepluvzodrná, vodeodolná a musí zvládnuť i určitý tlak a mechanickú záťaž.

KUCHYNSKÁ LINKA 2,4 M, BIELA, FABIANA

Prírodný kameň

Prírodný kameň sa stáva čoraz populárnejším a obľúbenejším materiálom v interiérovom dizajne. V rámci kuchyne mal svoje miesto vždy, či už šlo o podlahy alebo obklady. Pracovná doska z prírodného kameňa je ekologickým produktom, ktorý sa vyrába z čistého opracovaného kameňa. Zvyčajne ide o žulu a kremeň.

Menšou nevýhodou by sa mohla zdať vlastnosť, že žula aj kremeň do istej miery absorbujú vlhkosť, čo sa v kuchyni môže javiť ako istý problém. Obrúsená pracovná doska je tak vždy ošetrené chemickou no zdraviu neškodlivou politúrou, ktorá pôsobí ako akýsi filter a zabraňuje vstrebávaniu. Obrovskou výhodou a takisto vizuálnou vlastnosťou je štruktúra, ktorú prírodný kameň má. Žula i kremeň sú veľmi odolné materiály, ktoré si nevyžadujú špecifickú údržbu, čo v kuchyni rozhodne oceníte. Oproti mramoru či laminátu síce prírodný kameň nedisponuje takým leskom, no práve schopnosť odolať mechanickému poškodeniu a takisto vysokou odolnosťou voči teplu je zaručená kompenzácia. Pracovná doska z prírodného kameňa však naberá lesk povrchovou úpravou. Navyše cena prírodného kameňa nie je až tak ohlušujúca a začína niekde na hodnote 300 € za bežný meter.

 

Inšpirujte sa týmito kúskami

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kuchynská zostava, Steel, Extra lesk 636,00 € 

tlačidlo

Kuchynská linka, Fabiana 299,00 € 

tlačidlo

Kuchyňa, Chramonix 338,90 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Porto 599,00 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Clera 620,00 € 

tlačidlo

Umelý kameň

Pracovná doska z umelého alebo technického kameňa. Obe pomenovania determinujú rovnaký materiál. Už dlhšiu dobu ide o materiál, ktorý patrí medzi najpredávanejšie, najdostupnejšie a najpopulárnejšie v rámci tejto triedy. Kuchynská doska je v tomto prípade vyrábaná zo zložiek hydroxidu hlinitého (drvená žula či kremeň) a hybridnej živice. Výhodou je, že materiál sa opracováva a tvaruje jednoduchšie a variabilnejšie ako prírodný kameň. Svojou odolnosťou a vlastnosťami sa technický kameň bez problémov vyrovná prírodnému kolegovi. Rovnako odolný je voči vysokým teplotám.

Obrovskou výhodou je, že materiál je možné tvarovať a tak je možnosť vytvoriť ucelený kus, ktorý je bez spojov. Nemusíte sa teda starať o napájanie prostredníctvom nejakých líšt alebo silikónu. Materiál síce nedisponuje nepravidelnou štruktúrou ako prírodný kameň, no z hľadiska dizajnu pôsobí takmer totožne.

Umelý kameň má aj takzvanú variantu PSS – Polyston solid surface. Tento materiál je ešte o poznanie odolnejší. Pri umelom kameni je takisto možnosť pri výrobe granulát prifarbiť čím sa docieli želaný efekt farebného odtieňa. Paradoxom je, že za bežný meter pri umelom kameni príliš neušetríte. Samozrejme v porovnaní s kameňom prírodným. Aj tu sa cena pohybuje na úrovni približne 300 €.

pracovná doska

Laminátová pracovná doska

Najklasickejší a zrejme aj najrozšírenejší druh kuchynskej linky. Laminátová pracovná doska je vyrábaná lisovaním drevnej štiepky (drevotrieska), ktorá je povrchovo upravená laminátom, ktorý dodáva potrebnú farbu a lesk. Na trhu ide o najlacnejšiu variantu, kedy za bežný meter zaplatíte v priemere od 50 do 100€. Nevýhodou je však slabšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu, vyššia nasiakavosť čo môže spôsobovať deformáciu a takisto menšia odolnosť voči teplu.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Drevený masív

Drevo má vždy svoje čaro a kuchynské linky v odtieňoch dreva sa nikdy nevytratia. Masívne drevo je materiálom, ktorý vytvára tematickú atmosféru a prináša so sebou štýl. Drevo je ekologickým a čisto naturálnym, „pure“, materiálom. Avšak, dizajnový kúsok má aj svoje slabšie stránky, akými sú napríklad vyššia horľavosť, nasiakavosť či mäkkosť. Pracovná doska je väčšinou vyrábaná z drevených hranolov, ktoré sa tvarujú do potrebnej hrúbky a tvaru. Drevená pracovná doska si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Hodí sa predovšetkým na chaty. Cena za bežný meter je od 400 do 900 €.

 

Inšpirujte sa týmito kúskami

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kuchynská zostava, Steel, Extra lesk 636,00 € 

tlačidlo

Kuchynská linka, Fabiana 299,00 € 

tlačidlo

Kuchyňa, Chramonix 338,90 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Porto 599,00 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Clera 620,00 € 

tlačidlo

 

Keramická pracovná doska

Nadštandardná kvalita za nadštandardný materiál. Ak hovoríme o odolnosti keramická pracovná doska má vo všetkom navrch. Je vodeodolná, nehorľavá, odolá rezom či mechanickému poškodeniu i vysokému tlaku. Keramická pracovná doska je spojenie kremeňa, živice a hliny. Povrch je antibakteriálny, neabsorbuje tekutiny ani pachy, lesklý a mimoriadne tvrdý. Na keramickej doske môžete priamo flambovať či krájať akékoľvek suroviny. Bežný meter keramickej dosky vás však nevyjde menej ako 600 – 700 € za bežný meter.

 

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

 

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami
Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 10. 7. 2018.
Pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa
4.1 (82.5%) 8 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+