Vyberte stranu

Zariaďovanie kuchyne je zväčša a prevažne dominantou ženy. Logicky, žena ak je v domácnosti v kuchyni sa pohybuje najčastejšie a teda má najlepšiu predstavu o tom, akoby toto miesto malo vyzerať. Ako zariadiť kuchyňu je však niekedy otázka, ktorá narobí naozaj množstvo vrások. Kuchyňa v byte či dome, ako každá miestnosť má svoje dispozičné riešenie a s tým treba pracovať. Zákonite však kuchyňa nemôže iba vyzerať.

Okrem štýlu musí mať kuchyňa i praktického ducha a práve ten je niekedy kameňom úrazu. Krásna kuchynská linka, moderný kuchynský ostrov a zabudované spotrebiče, ale nie sú všetko. Práve rozmiestnenie týchto prvkov je potrebné dobre zvážiť. Preto vám ponúkneme zopár tipov, ako zariadiť kuchyňu tak, aby bola praktickou a štýlovou zároveň.

 

Samostatná alebo spojená kuchyňa?

Možno by teraz niekto namietal, že možnosť otvorenej kuchyne sa naskytuje iba v rodinných domoch. Omyl. Rovnako tak aj v bytoch je možnosť spojenej kuchyne s obývačkou v hre. Hoci, občas je to z hľadiska realizácie náročnejšie a i finančne nákladné, baviť sa o tejto možnosti môžeme v oboch prípadoch. Otvorená kuchyňa rozhodne ponúkne viac miesta. Nie je to len tým, že sa zväčší priestor, ale rovnako tak ide o prvok, ktorý má optický efekt. Okrem iného kuchyňa spojená s obývačkou umožňuje komunikáciu s rodinnými príslušníkmi alebo návštevou, dokonca môžete počas varenia pozerať televízor. Devízou je teda priestor a takisto spoločenský kontakt.

Veľkou nevýhodou, ktorá často zaváži je predovšetkým hluk, neporiadok a pach, ktorý z kuchyne nedokáže odsávať ani najvýkonnejší digestor. Pri spojenej kuchyni s obývačkou sa tomuto proste nevyhnete. Všetko čo robíte v kuchyni, robíte v podstate aj obývačke a práve to môže znepríjemňovať pohodlie a čas na oddych, ktorý by niekto iný trávil v obývacej miestnosti. Ak teda budete mať kuchyňu samostatnú, rozhodne je devízou vlastný priestor, izolovaný pach, hluk a aj určité súkromie.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Dispozičné riešenie

Toto závisí predovšetkým na rozhodnutí samostatnej či spojenej kuchyne, no takisto nám dispozičné možnosti a samotná výmera môžu napovedať ešte v predstihu, aký variant je v našich možnostiach. Každá kuchyňa, ktorá je nová vyzerá krásne a novo, avšak je potrebné zvážiť, ako často v kuchyni trávime čas, či varíme často alebo iba príležitostne. Od tohto sa odvíjajú úvahy akými sú tvar kuchynskej linky, zabudované spotrebiče, odsávanie pary a pachov či možnosť izolácie hluku z kuchyne do iných miestností a ešte mnoho iného.

Dispozičné riešenie kuchyne je aspektom, ktorý nám dáva možnosti, s ktorými musíme pracovať. Je potrebné teda urobiť akýsi návrh, respektíve nákres, aká je naša predstava, čo kde bude. Všeobecne teda vedieť, kde bude sporák, chladnička, rúra na pečenie alebo pracovný kútik a sporák. Je potrebné myslieť na pripojenie vody a odtoku, elektrické zásuvky a možnosť ventilácie. Ak je v hre okno, musíme rátať s tým, že nám z celkovej výmery uberá. Dominantou každej kuchyne je kuchynská linka a preto je potrebné priestor vymerať. Ako zaradiť kuchyňu môžeme riešiť následne, pretože mierka nám presne určí, aké sú naše dispozičné možnosti. Okrem iného na tomto závisí to, ako sa v kuchyni budeme pohybovať.

RADA: Do uzatvorenej kuchyne sa kuchynský ostrov neodporúča, ak to výmera nedovoľuje. Tento element by bol málo využitý a zaberal by podstatnú časť miesta.

ako zariadiť kuchyňu

Pracovný sektor

Pracovný sektor alebo ako interiéroví dizajnéri hovoria, magický trojuholník. Ten súvisí práve s pohybom v kuchyni, ktorý je pri práci veľmi dôležitý. Pracovný sektor sa skladá z troch pracovných častí alebo zón. Prvou je príprava potravín, druhou umývanie riadu a tou tretou zónou je samotný priestor vyhradený na varenie. V tomto zmysle treba myslieť na to, že všetky tieto zóny musia byť od seba vzdialené, no nie natoľko, aby nám znepríjemňovali pohodlie pri varení, prílišným behaním. V bytoch tento stav nehrozí tak, ako v domoch. Odporúčaný rozmer sa nedá definovať presne, preto je potrebný akýsi návrh. Rozmiestnenie v podobe trojuholníka vám však môže veľa napovedať.

 

Inšpirujte sa týmito kúskami

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kuchynská zostava, Steel, Extra lesk 636,00 € 

tlačidlo

Kuchynská linka, Fabiana 299,00 € 

tlačidlo

Kuchyňa, Chramonix 338,90 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Porto 599,00 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Clera 620,00 € 

tlačidlo

 

 

Výber zariadenia

Ako zariadiť kuchyňu neznamená iba výber kuchynskej linky. Rovnako je nutné myslieť na spotrebiče, ktoré chcem v kuchyni mať. V závislosti od možností, ktoré kuchyňa ponúka vyberáte i spotrebiče. Výmere priestoru prispôsobíte chladničku, umývačku riadu ale aj sporák či varnú dosku. Takisto medzi zariadenie patrí kuchynský drez. Verte či nie, ale kuchynský drez by mal byť rozhodne dvojdielny. Možno sa vám to zdá zbytočné, keďže máte umývačku riadu. No pri častom varení sa dovjdielny drez náramne hodí aj v prípade oplachovania potravín či surovín.

ako zariadiť kuchyňu

Tmavé farby a svetlo

Tmavé farby v kuchyni sú dnes „in.“ Kombinácia čiernej a bielej či tmavého dreva má svoje opodstatnenie. Veď tmavšie plochy sa mene špinia, sú opticky trvácnejšie a zároveň ako sme spomínali, sú trendy. V menších kuchyniach však s tmavými odtieňmi opatrne, pretože môžu priestor opticky zmenšovať. Naopak bledé, pastelové či lesklé farby vždy opticky zväčšujú priestor.

Svetlo, ak nerátame to, prirodzené je nutnosťou. Osvetlenie pracovnej dosky, kuchynského ostrova či kuchynského drezu by malo byť samozrejmosťou. Bodové LED svetlá či LED pásy sú skutočne efektné a praktické. Nielenže kuchynskej linke dodáte moderný vzhľad, ale takisto docielite praktické osvetlenie.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

Použité materiály

Tu sa zastavíme predovšetkým pri pracovnej ploche, podlahe alebo stenách. Pracovná doska musí byť odolná voči horúcim hrncom, krájaniu či občasným nárazom. Takisto by mala byť ľahko umývateľná. Najideálnejšie materiály sú prírodný či umelý kameň, lisované drevo s povrchovou úpravou, porcelán, nerez alebo laminát. Moderným prvkom je aj obyčajný betón.

Podlaha sa odporúča rovnako tak kamenná (dlažba, linoleum), rozhodne nie drevená, hoci vyzerá efektne a je teplejšia, podlaha má svoje opodstatnenie už len z hľadiska výdrže a odolnosti. Steny nemusia byť nutne obložené kachličkami no, priestor medzi kuchynskými skrinkami a linkou pokojne obložený byť môže.  To ako zariadiť kuchyňu v tomto smere je na vás, no minimálne na miestach, kde sa stena môže ušpiniť sú obkladačky praktickým riešením.

 

Maximalizujte priestor na skladovanie

Nie každý má tú možnosť v byte miesto pre špajzu alebo akýsi sklad pre potraviny. Nákupy do zásoby sú dnes úplne bežné a preto sa oplatí využiť každý centimeter štvorcový, ktorý vám kuchyňa ponúka. Myslite prakticky a používajte skrinky s odklápacím mechanizmom a nie dvierkami do strán. Takisto horné skrinky sa snažte využiť maximálne ako viete a nevyužívať iba ich dno. Samotná linka vám poskytuje pracovný priestor a jej útroby zasa miesto pre inventár či niektoré kuchynské spotrebiče. Zásuvky by mali byť plnovýsuvné , čo zabezpečí, že celý priestor pod pracovnou doskou bude maximálne využitý. Nehovoriac o tom, že ak máte kuchynský ostrov máte o ďalšie centimetre štvorcové navyše.

 

ako zariadiť kuchyňu

Menej je niekedy viac

Nesnažte sa vždy v priestore zbytočne čarovať a kombinovať. Dôkazom toho sú malé kuchyne, ktoré vám ukážu, že aj na malom priestore je možné mať dostatok pracovnej plochy a takisto v stiesnenom priestore pocit voľnosti. Nie je preto nutnosťou, aby ste nejakými doplnkami alebo príliš rozmernými spotrebičmi zabrali veľkú plochu. Ak vám to výmera dovoľuje prosím, no niekedy to môže pôsobiť neesteticky a nevkusne. Ako zariadiť kuchyňu je tak či tak vaše rozhodnutie, no držať sa určitých zásad vám určite pomôže sa lepšie zorientovať.

 

Inšpirujte sa týmito kúskami

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Kuchynská zostava, Steel, Extra lesk 636,00 € 

tlačidlo

Kuchynská linka, Fabiana 299,00 € 

tlačidlo

Kuchyňa, Chramonix 338,90 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Porto 599,00 € 

tlačidlo

Kuchynská zostava, Clera 620,00 € 

tlačidlo

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

 

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami

Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.

Ako zariadiť kuchyňu štýlovo a funkčne
4.7 (93.33%) 3 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+