Vyberte stranu

Detská izba, miesto, kde každý z nás strávil jedno z najkrajších období života. Detská izba je doslova rozprávkou, ktorá má svoj príbeh a svoje rozprávkové postavičky. Tentoraz sa zameriame práve na princípy zariaďovania detskej izby. Aby sme však určili hranicu, idem sa baviť o interiéri v detskej izbe detí do veku približne 12 rokov, pretože práve do tohto veku je možno v detskej izbe ukázať našu kreativitu a plniť detské sny. Ako zariadiť detskú izbu? Jemné a mäkké materiály, oblé hrany, koberce a praktické usporiadanie. Čo v detskej izbe nesmie chýbať?

 

Netradičné je také detské

Detská fantázia je plná predstáv a detské sny sú geniálnou inšpiráciou, ktorá nás môže inšpirovať práve pri zariaďovaní detskej izby. Ako zariadiť detskú izbu, keď mi chýba inšpirácia? Spýtajte sa vašich ratolestí. Autíčko, hrad, šmykľavka, pirátska loď alebo krajina zázrakov. Aj takéto nápady sa zrodia v detskej mysli a veru že, niekedy to dá zabrať takéto prostredie vytvoriť. No vedzte, že dnes nejde o nič nemožné a máte kopec možností ako efekt docieliť. Tematické zariadenie dnes nie je žiadny problém. Hoci, takéto zariadenie v podobe stolov, stoličiek, postelí, rôznych doplnkov a všeobecne nábytku zaťaží aj rozpočet, pohľad do detských očí vás vždy presvedčí. Množstvo kusov nábytku v detskej izbe je v podstate, akoby hračkou, čo nie je úplne praktické, no výsledok hovorí za všetko.

ako zariadiť detskú izbu

Hra farieb a svetla

Tento efekt docielime tzv. surovými úpravami. Ak hovoríme o detskej izbe, máme na mysli steny, podlahy a koberce. Samozrejme, farebnosť stien sa líši v závislosti od preferencie vašich detí i vás. Ak máte dievčatko a ružová farba hrá hlavnú úlohu, všetko je potrebné prispôsobiť tomuto odtieňu. To isté platí v prípade, že vás syn chce byť pirát, čo brázdi svetové oceány a moria. V detskej izbe platí pravidlo, že aspoň 70% plochy by mali tvoriť koberce. Áno, vyžaduje si to pravidelné upratovanie, no má to svoje opodstatnenie. Prvým z nich je, prirodzene, bezpečnosť vašich detí. Druhým dôvodom je pohodlie, ale takisto dizajn.

Deti a veselé farby sú logickou možnosťou a nečudo, že žiarivé farby dúhy sú trendom. Ak teda nepotrebujete vyčleniť čisto rozprávkovú tému. Zelená, oranžová, žltá, azurová, fialová alebo iná pastelová farba je úplne akceptovateľnou. Príklad: ak je napríklad koberec v izbe sýtej oranžovej farby, stenám doprajte menej kontrastu a dajte im jemnejšie tóny.

 

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop 4home.sk, temponabytok.sk a novynabytok.sk ponúkajú nábytok a iné domáce zariadenia za najvýhodnejšiu cenu.

Viac Informácii

 

Praktický štýl nie je vždy tematický

Zatiaľ sme tu hovorili o štýle zariaďovania na určitú tému. Pravdepodobne si uvedomujete, že takéto kusy nábytku nie sú úplne praktickým riešením, no predsa len detská izba si časom vyžaduje svoju premenu, keďže deti dospievajú. Praktický štýl je však už zameraný na praktické používanie a z praktického hľadiska ide o spôsob, akým ušetriť množstvo financií.

Ak vám teda môžeme odporučiť, praktické zariaďovanie je teda omnoho rozumnejšie. Hoci je predstava zariaďovania podľa rozprávky krásna, nemusí to nutne znamenať, že celá izba bude nutne vyzerať ako barbie palác. Zamerajte sa na potreby vášho dieťaťa a nielen na estetický výsledok. Ak chcete predsa len zabezpečiť autentickú tematiku, zvoľte vhodné dekorácie a každý rok môže izba vyzerať inak.

 

Nábytok do detskej izby

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Detská izba, Codi I 746,00 € 

tlačidlo

Detská izba, Lavendon I 455,70 € 

tlačidlo

Detská posteľ, Happy jungle 108,90 € 

tlačidlo

Detská posteľ, Speed 127,90 € 

tlačidlo

Posteľ s úložným priestorom, Oto 206,00 € 

tlačidlo

 

Vyčleňte miesto na hranie

Hoci, detská izba môže pôsobiť ako jedno veľké ihrisko, ak už do nábytku a doplnkov investujete, zrejme nechcete, aby ste rok čo rok museli kupovať nové koberce, stôl alebo maľovať steny. Priestor teda rozdeľte na určité zóny. Tou prvotnou je rozhodne priestor, kde sa vaše dieťa zabaví. Koberec, stolík, sedací vak alebo plastový box plný hračiek. Hračky nemusia byť po celej izbe, ak vyčleníte dieťaťu „kútik“, ktorý bude pre ich hry vyčlenený. Samozrejme, poznáme realitu a vieme, že predstava sa od pravdy trochu líši.

ako zariadiť detskú izbu

Komfortná zóna – miesto pre pokojný spánok

V tomto prípade je komfortnou zónou, posteľ. Ide teda o miesto, kde sa vašim ratolestiam snívajú tie najkrajšie sny. Ak by sme sa riadili pravidlami Feng Šuej, posteľ by mala byť ďalej od okna i dverí. Dôvodom je predovšetkým to, že ide o miesta, ktoré môžu často pôsobiť ako rušivé elementy a teda, rozhodne nemožno hovoriť o komfortnej zóne. Rovnako tak by v blízkosti detskej postele nemala byť umiestnená žiadna elektronika. Všeobecne televízor v detskej izbe nemá svoje miesto. Počítač by mal mať jasne vyčlenené svoje miesto na písacom stole. Prekvapí vás možno fakt, že detské poschodové postele sú z hľadiska Feng Šuej absolútnym nezmyslom. Výber miesta na spánok by mal byť jednoznačný bez toho, aby si deti vyberali či hore alebo dole. Inak to môže oslabiť ich vnútornú energiu.

 

Nábytok do detskej izby

Produkt Cena Najlepšia ponuka
Detská izba, Codi I 746,00 € 

tlačidlo

Detská izba, Lavendon I 455,70 € 

tlačidlo

Detská posteľ, Happy jungle 108,90 € 

tlačidlo

Detská posteľ, Speed 127,90 € 

tlačidlo

Posteľ s úložným priestorom, Oto 206,00 € 

tlačidlo

 

Doplnky v detskej izbe

O kobercoch či menších koberčekoch sme už hovorili a pravda je tá, že kobercom nikdy nič nepokazíte. Ďalším doplnkom, ktorý by vás možno prioritne nenapadol sú kvety. Väčšinou na parapete, v stojatej váze alebo kvetináči. Zväčša by malo ísť o rastliny, ktoré nekvitnú a teda skôr o listnaté druhy s oblými listami. Doplnky typu DVD prehrávač alebo domáce kino sú už skôr pre staršie deti ako 12 rokov, no či má dieťa 5 alebo 15, elektronika nie je vhodnou možnosťou doplnku.

Tabuľa na kreslenie alebo počítadlo. Takéto doplnky sú praktické a zároveň sú i elementom, ktorý poteší. Rovnako tak poličky a odkladacie boxy sú dôležitým prvkom. Nemusí byť všetko po zásuvkách a skriniach. Praktickým nápadom sú boxy alebo truhlice pre hračky. Odkladacích priestorov veru nikdy nie je dosť.

 

Najvýhodnejšie ponuky a nábytku a bytových doplnkov

 

tempo kondela
novynabytok-sk
bonami
Ceny uvedené v článku sa vzťahujú k dátumu 11. 7. 2018.
Ako zariadiť detskú izbu – Detské predstavy realitou
5 (100%) 28 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+