Vyberte stranu

Whisky je celosvetovou známou po celom svete. Je jej veľa druhov a vyrába sa v Amerike, Kanade, Japonku, Írsku, ale aj v Škótsku. Viac o nej, o jej druhoch a dopadoch na ľudský organizmus sme si pre Vás pripravili v tomto článku!

Škótska whisky

Škótsku whisky nazývame len jednoduchým jedným slovom Škótska. Všetky zrejú minimálne po dobu približne troch rokov. Najpredávanejšia sladová whisky značky Glenfiffich zreje 4 x dlhšie a to až po dobu dvanástich rokov. Práve to, že jeho doba zrenia je dlhšia, zabezpečí to, že je akýmsi bohémskym nápojom. Bohaté skúsenosti, ktoré sú extrémne rozvinuté a sú pre škótsku whisky typické. Jej chuť je určite lahodná a keď k nej pridáte kocku ľadu, tak je to priam dokonalé. Nechajte sa uniesť tou klasikou. Vo všeobecnosti je škótska whisky je druhom whisky, ktorá je medzi ľuďmi najznámejšia. Destilovanie whisky prebieha približne dvakrát.

Tip redakcie: Chivas Regal

Chivas Regal 12 ročná

 • vyrába sa v jednom z najstarších liehovarov
 • tóny medu a lieskových orechov
 • zreje až 12 rokov

 

Škótska whisky = uisge beatha

Toto slovné spojenie je z galského jazyka a keby sme ho chceli preložiť, doslova by znamenalo „voda“. Skrátením tohto dvojslovného spojenia vzniklo slovo „usky“, ktoré si medzi ľuďmi našlo obľubu a usky a whisky už zase nie je taký rozdiel. Pomenovanie škótska whisky si ale zaslúži len tá whisky, ktorá je priamo vyrábaná v Škótsku.

 

whisky

Írska whisky

Táto liehovina je vyrábaná kotlíkovým destilačným prístrojom. Írska whisky je iná ako škótska whisky. Ich rozlíšenie nájdeme v tom, že na írskej sladovine sa nepoužíva rašelinový oheň. Írskej whisky chýba dymový tón. Predtým bola írska whiskey destilovaná iba sladom. Pred mnohými rokmi (150 rokov) sa kvôli tomu, že dane sa začali zvyšovať, začali do tohto destilátu pridávať surový jačmeň. Podobne ako škótska whisky vyrábaná v škótsku, pravá írska whisky je tá, ktorá je vyrábaná len v Írsku.

Tip redakcie: The Dubliner Irish Whiskey

The Dubliner Irish Whiskey

 • írska whiskey, ktorá je jemná
 • aóma tejto whiskey pripomína ovocný sad s dotykom medu
 • hladká a hrejivá whiskey

 

Zaujímavosti o írskej whisky

Považovaná je za tradičnú liehovinu, ktorá je veľakrát na dennom poriadku každého Íra. Jej výroba siaha dávno do minulosti – až do 11. storočia. Bola vyrobená írskymi mníchmi. Svoju obľubu si ale u ľudí získala až na začiatku 20. storočia. Neobsahuje rašelinový podtón a preto je jej chuť veľmi jemná. Na to aby bola skutočne kvalitná, jej dozrievanie prebieha  dubových sudoch. Ako sa odlišuje od škótskej whisky? Pri výrobe írskej whisky nepoužíva totiž rašelinový dym, preto v nej nie je cítiť dym. V minulosti sa vyrábala tak, že sa destiloval slad. Pred 150timi rokmi však prišlo k zmene, pretože do sladu začali ľudia primiešavať jačmeň, ktorý bol surový. Na to, aby bola írska whisky tou pravou írskou, mali by mať splnené tri dôležité podmienky a to to, aby bola vyrobená v Írsku, aby bola 3x destilovaná a nesmie v nej byť cítiť rašelinu a dym.

Americká whisky

Americká whisky je obilninovým destilátom. Vyrábala sa na území USA. Tento destilát zrel v drevenom sude. Postup výroby je veľmi podobný ako aj u škótskej whisky alebo prípadne írskej whisky, ale aj tam sú nejaké odlišnosti. Najznámejšou obilnou zmesou, ktorá sa do americkej whiskey pridáva je kukurica. Ako definovať americkú whisky? Je daná zákonom a poznáme 6 rôznych typov ako sú: burbon whisky, rye whisky, rey malt whisky, wheat whisky, whisky žitná, pšeničná, žitní sladová a takisto aj kukuričná.

 

Bourbon ako jedna z druhov americkej whisky

Tento druh whisky bol vyrábaný pôvodne v mestečku Bourbon County v Kentucky. V súčasnosti sa ale jeho výroba rozšírila do všetkých krajín v Spojených štátoch amerických. Bourbon je značka, ktorá sa odlišuje od ostatných druhov amerických whishy tým, že obsahuje 51% kukurice a na to, aby bol Bourbons kutočne kvalitný, by mal v sudoch dozrievať minimálne dva roky. Nie je ale sud ako sud a pre výrobu Bourbnu je nutné mať sudy z mladého duba, ktoré sú zvnútra opaľované, rpetože Bourbon by mal zahŕňať aj dymovú chuť. Okrem kukurice je do neho pridávaná aj pšenica, žito a trochu sladu z jačmeňa.

Tip redakcie: Jim Beam White Label

Whiskey Jim Beam

 • zreje najmenej 4 roky
 • ľahká a delikátna chuť
 • intenzívne doznievanie chuti  na podnebí

 

Ballantines

Ide o najpredávanejšiu škótsku whiskey v Európe. Je to elegantná a jemná miešaná škótska whiskey. V každej fľaši sa snúbi 40 rôznych vyzretých whiskey z každého kúta Škótskej vysočiny. Citlivo sa zladia, že ich chuť bude nezameniteľná, bohatá, komplexná a jemná. Nielen dymová, ale aj lahodná, ľahko nasladlá najlepšie vynikne čistá. Tento druh whisky bol v minulosti primárne vyrobený na liečbu viacerých ochorení. Liečitelia ňou liečili kiahne, koliku a veľa ďalších chorôb. Pomenovaná je po jeho obvajiteľovi Georgovi Ballantine a bola uznávaná aj kráľmi (získala kráľovské uznanie). Tejto škótskej whisky bol dokonca pridelený vlastný erb, ktorým sa odlišovala od ostatných. Erb tomuto alkoholu udelil Lord Lyon v roku 1938. Erb obsahujúci štyri znaky dodnes môžete vidieť na každej jednej fľaši Ballantines.

Vyskúšajte tiež: Brandy a Bush

Jameson

Táto whisky disponuje rozmanitou a výnimočnou chuťou. Je trikrát destilovaná so štvorročným dozrievaním. Spoločnosťou je považovaná za ikonu medzi rôznymi druhmi whisky. Jej chuť sa prelína a je niečo medzi korenistou, orechovou a vanilkovou. Skvelú chuť jej tiež dodávajú sladké a jemné višne zároveň. Vôňa prechádza od korenistej, cez kvetinovú až po sladkú, niekedy dokonca môžete ucítiť vôňu dreva. Pre ideálnu chuť sa Jameson pije spolu s ľadom. Ako iné druhy alkoholu, aj tento najlepšie chutí v spoločnosti ostatných. Túto veľmi známu značku založil John Jameson už v roku 1780. Neskôr, v roku 1971, bola jeho výroba presunutá do Dublinu. Jameson whisky je viacero druhov. Za spomenutia určite stoja: Jameson Original, Jameson Gol, Jameson Creasted Ten či Jameson Triplne Distilled.

 

Whiskey Jameson 1l

Tip redakcie: Jameson

 • írska whiskey, neobvykle jemná
 • začala sa vyrábať v roku 1780
 • kvalita Jamesona stúpla za posledných 10-15 rokov

Jack Daniels

Americká whisky, ktorá je považovaná v Amerike za jednu z najpredávanejších. Nečudujeme sa ani tomu, že v 18. storočí bola vybraná ako najpredávanejší destilát na svete. Vyrába sa v štáte Tennessee v Amerike. Drevené uhlie v Jack Daniels zanecháva špecifickú arómu.  Unikátny názov je zachovávaný už od roku 1866 a nikto sa ho ani nepokúsil zmeniť. Je v ňom zahrnutých až 80% kukurice, slad z jačmeňa. Jeho destilácia je zaujímavá – necháva sa po kvapkách odkvapkať až z výšky troch metrov. Touto zaujímavou destiláciou sa tento alkohol zbavuje škodlivín a nečistôt. Ak sa pýtate ako dlh zreje, odpoveďˇ je 4 – 6 rokov. Potom sa rozhoduje či je dostatočne kvalitný a až po jeho odsúhlasení, nastáva fáza naplňovania do fliaš. Obaľ fliaš Jacka Danielsa vypovedá o luxuse a kvalite každého jedného pohárika, ktorý si z času na čas doprajete.

Vyskúšajte tiež: Brandy, Karpatské brandy

 

Tip redakcie: Jack Daniels Single Barrel 100 Proof

Jack Daniels Single Barrel 100 Proof

 • chutný ražný nápoj
 • vonia po lieskových orieškoch, mandliach, korenistom obilí a náznaku kukurice
 • po vypití pocítite pretrvávajúce korenisté teplo

Dalmore

Whisky pod značkou Dalmore je ďalšou kvalitkou na našom zozname, o ktorej by sme Vám chceli povedať viac. Kvalitná whiskey Dalmore je na trhu známa už v devätnástom storočí. Táto bola založená konkrétne v roku 1839 a založil ju Alexander Matheson. Obsah alkoholu v Dalmore je 40% a fľaše sú „sedmičky“. Kto by však povedal, že po otvorení tejto fľaše Vám udrie do nosa smotanová vôňa? Zaujímavé však? Dalmore však vytvorilo niekoľko rôznych edícií – niektoré nájdete s mentolovou, čokoládovou vôňou. Výroba tejto značky bola samozrejmosťou do 1. svetovej vojny. Potom sa ale všetko zmenilo. V hale, kde sa dovtedy Dalmore vyrábala sa zmenila na halu, v ktorej sa začali vyrábať námornícke míny.

Bushmills

Bushmills je druh írskej whisky, na ktorý veľa ľudí nedá dopustiť. Môžete si ho vychutnať na terase v lete či podvečer horúcich dní ako príjemné osvieženie. Jeho chuť si obľúbilo už veľa whisky nadšencov. Táto whisky je vyrábaná a svet ju pozná až od roku 1608. Preto je to liehovareň, ktorá ma najdlhšie licenčnú zmluvu na jej výrobu. Dopriať si kvalitné whisky môžu len praví gentlemani. Áno, je to pravda ale tak tomu bolo najmä v minulosti. Často po nej siaha aj nežnejšia časť populácie.

 

 bushmills

Tip redakcie:  Bushmills

 • dozrieva niekoľko rokov v ručne vyrobených dubových sudoch
 • má nezameniteľnú jemnosť, vôňu a kvalitu známu po celom svete
 • v roku 2007 získala titul najlepšej írskej jedno sladovej whisky 

Whisky – cena

Cena jednotlivých whisiek sa líši od značky konkrétnej. Kým v bežných pultoch v obchodoch nájdete niektoré whisky aj za približne 20€, sú také, ktoré nájdete aj za 35 a vyššie. To však neznamená, že whisky lacnejšia je nekvalitná alebo nejako inak zlá. Záleží len na Vás, ktorú značku obľubujete radšej Vy.

whisky

 

Niekoľko zaujímavostí o whisky, o ktorých ste určite ani netušili!

 • Whisky sa vyrába z jačmeňa – čiže z piva
 • Whisky je možné rozriediť vodou v prípade, že je pre Vás veľmi silnou
 • Vo výnimočných prípadoch filtrácia prebieha za studena
 • Pri výrobe whisky vznikajú mastné kyseliny, vyššie alkoholy, estery, aldehydy
 • Whisky už pri prvom ovoňaní Vás očarí svojou rozmanitou vôňou
 • Prístroj, ktorý sa používa pri výrobe whisky sa nazýva „kolónový destilačný prístroj“
 • Vo svojom obsahu zahŕňa okrem alkoholu aj vodu
 • Látky, ktoré vznikajú pri výrobe whisky sa nazývajú kongenery
 • Pri jej výrobe sú používané sudy z duba
 • Pomalé a decentné popíjanie pohárika whisky sa nazýva „dram“
 • V škótsku sú profesionálni „ochutnávači whisky“
 • V niektorých druhoch je cítiť rašelinový dym
 • Pri výrobe škótskej whisky sa používa aj medený kotol
 • Je rozdiel medzi whisky a whiskey – whisky je vyrábaná v Kanade, Japonsku a Škótsku a whiskey je v americká a írska
 • Z whisky je málo pravdepodobné, že na druhý deň budete mať „opicu“ – to však neplatí pre prípady nadmernej konzumácie
 • Whisky má najmenej kalórií spomedzi piva, vína či rôznych ďalších alkoholických nápojov
 • Vo whisky nenájdete ani len štipku cukru
 • Pravidelným pitím po troške tohto alkoholu predchádzate vzniku krvých zrazenín
 • Prechádzate tiež nepríjemnej alzeihmerovej chorobe a demencii
 • S whisky sa viac nemusíte báť mŕtvice
 • Je pravdou, že znižuje cholesterol v krvi
 • Je super ak Vás trápia žalúdočné a zažívacie problémy

 

Tip na kvalitný e-shop: Kde nakupovať kvalitnú whisky

Odporúčame ho nakupovať v obľúbenom internetovom obchode svetnapojov.sk 

svet napojov

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Tradičná škótska whisky či írska whiskey?
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+