Vyberte stranu

Vodka patrí celosvetovo medzi najznámejšie destiláty. Je to alkohol, ktorý za život ochutnal už hádam každý. O vodkách traduje tiež množstvo legiend a mýtov. Nie je na nich nič zlé, a preto ju ľudia vyhľadávajú stále. Druhov vodiek je vo svete neskutočne veľké množstvo a kolujú o nich všelijaké fámy. Známymi sú napríklad tie, ktoré hovoria, že vo vodkách sú zamiešané diamantové alebo zlaté filtre a preto sú špeciálne vo svojej unikátnosti. O vodke tiež traduje to, že jej vynálezcom a prvým výrobcom bol Dmitrij Ivanovič Mendelejev. Tiež sa hovorí, že kvalitné vodky sú len také, ktoré sú drahé a za ich kvalitu si priplatíte. Kde je ale pravda, nevie nikto.

 

Viac o vodke v článku nižšie

V tomto článku sme si pripravili množstvo zaujímavých informácii o tomto druhu alkoholu a tiež prehľad tých najznámejších značiek. O vodke sa hovorí, že k nám prišla z východného Ruska a ďalších jej susedných krajín. Jej výrobcovia sa odvolávajú na to, že vo svojich vodkách majú kúsky zlata či striebra či dokonca diamantu. To však ale v skutočnosti a po poriadnom zamyslení sa nad tým nie je vôbec pravda. Čo tvorí teda základ pri výrobe vodky? Je to lieh a voda – nič iné. Lieh je veľmi čistým produktom a môže za to aj to, že technológie postupujú čoraz viac dopredu. Konkrétna chuť vodky ale záleží od toho akú vodu do jej zloženia primiešate – napríklad Rusi primiešavajú veľmi čistú vodku zo svojej severnej oblasti a preto je ich ruský štandard taký kvalitný.

 

vodka

 

Kto vlastne vodku vynašiel?

Veľa jazykov hovorí, že za vznik a otca vodky je pokladaný akýsi mních , ktorý pochádzal z Čudova (v Kremli) Hovorí sa, že sa tomu tak stalo v roku 1430. Podobne je to s mýtom o šampanskom, ktoré pochádza z neďalekého Francúzska. Za jeho vznik je považovaná Dom Pérignonon, ktorý sa neskôr zaslúžil o výrobu vodky. Na čej strane je pravda, to skutočne nevieme. Usúďte sami.

kremlin

Tip redakcie: LEGEND OF KREMLIN

 • prémiová ruská vodka
 • vyrobená z obilia tej najvyššej kvality a jemnej pramenitej vody z artézskych studní
 • má jemnú  a hladkú chuť po obilných zrnách, mede a vanilke s korenistou a jemne sladkastou arómou

 

Mních Izidor a zaujímavosti o ňom. Čo má tento mních spoločné s vodkou?

V histórii vodky je meno Izidor veľmi známe. Je totiž považovaný za zakladateľa vodky, ktorý sa už pred mnohými rokmi zapísal do histórie. História však nehovorí presne o tom, odkiaľ tento mních vlastne v skutočnosti pochádzal. Kým jedny hovoria, že pochádzal z Bulharska, iní tvrdia, že z Grécka. Je ale jedno odkiaľ pochádzal, pretože sa usídlil v Moskve. V roku 1439 podpísal za ortodoxnú cirkev tzv. Florentskú úniu, ktorá mala zaručovať, že katolícke štáty zo západu majú pomáhať Byzantskej a Osmanskej ríši. Príčinou a hlavný dôvodom prečo vlastne táto Florentská únia vznikla bolo to aby sa konečne zjednotili katolícka a ortodoxná cirkev.

 

 absoluth

Náš tip: Kvalitnú ochutenú vodku nájdete v overenom e-shope Svetnapojov

 • cca 1000 položiek exkluzívneho alkoholu
 • konzistentná dostupnosť tovaru
 • individuálny prístup ku každému zákazníkovi

 

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

 

Mních Izidor priniesol svetu prvý destilačný stroj

Mnícha Izidora však za tento počin odsúdili do väzenia v Moskve – konkrétne v Čudovskom kláštore. Ten bol však veľmi vynaliezavým človekom a z väzenia sa mu bystrým umom podarilo ujsť. Jeho útek finišoval v talianskom meste Rím. Tam svoj život napokon aj dožil a v roku 1462 zomrel. Tento mních sa ale zaslúžil o vynájdenie prvého destilačného prístroja, ktorým sa tým pádom zaslúžil o vznik tento druhu liehu. Tento prístroj však ale dodnes spolu s podobizňou mnícha Izidora vystavujú v múzeu Ruskej vodky. Francúzi to odkukali a preto začali vyrábať aj lieh z hroznového muštu, ktorý sa spočiatku v Európe ale aj v Rusku považoval za veľmi liečivý nápoj.

 nikolaus vodka

Vyskúšajte aj: St. Nicolaus 

 • vyrobená mnohonásobnou destiláciou
 • jemnosť je dosiahnutá filtráciou cez špeciálne filtre z aktívneho striebra
 • vyrobená na základe dlhoročných skúseností

Prečítajte si tiež našu recenziu na tento alkoholický nápojt!

Vodka – a jej cena

Veľa zlých jazykov hovorí, že kvalitná vodka je drahá vodka. To však ale nie je úplne pravda. Je to len ďalší obyčajný mýtus, ktorým si predajcovia drahých vodiek chceli zvýšiť svoje tržby. Je to obyčajné klamstvo a preto dajte stále len na svoj vlastný rozum a úsudok. Vodku (ako sme vyššie spomínali) tvoria dve základné „suroviny“ Sú nimi lieh a voda. Výroba liehu je ale vo všeobecnosti v súčasnej dobe veľmi lacnou záležitosťou – kvalitný a dobrý lieh si viete vyrobiť rýchlo a šikovne, no nevyjde Vás to viac ako jedno euro. Voda je pomerne dostupnou a preto kvalitná vodka je aj tá lacná. Pri jej kúpe si ale overte, či v nej „omylom“ nie je primiešaná voda vo väčšom množstve ako by mala byť. Preto ak máte obľúbené značky alkoholu a konkrétne vodku, kupujte len tie. Prípadne tie, ktoré Vám odporučia známi s tým, že sú skutočne dobré a oplatí sa ich kúpiť.

 

vodka

 

Za pôvodom vzniku vodky stojí Dmitrij Ivanovič Mendelejev

Z časti by sme mohli povedať, že to je pravda no z druhej ani nie tak celkom. Veľa ľudí si totiž myslí, že sa súčasnou receptúrou vodky, akú ju poznáme dnes, stojí práve táto veľmi známa historická osobnosť. Nie to ale úplne tak. Mendelejev raz v minulosti písal o liehu a vode doktorskú prácu. V nej však nespomínal nič o kombinácii týchto dvoch látok, no ľudia to tak zaužívali. Mendelejev o vodke nespomínal nič, dokonca sám preferoval skôr víno. To, že sa o jeho práce odrazili výrobcovia vodky, už s Mendelejevom nemá nič spoločné. Aj napriek tomu, veľa ľudí zásluhu vzniku vodky prisudzuje práve tomu vynálezcovi periodickej tabuľky chemických prvkov.

 

kremlin

Tip redakcie: LEGEND OF KREMLIN

 • prémiová ruská vodka
 • vyrobená z obilia tej najvyššej kvality a jemnej pramenitej vody z artézskych studní
 • má jemnú  a hladkú chuť po obilných zrnách, mede a vanilke s korenistou a jemne sladkastou arómou

 

Ako konzumovať vodku tak, aby bola čo najchutnejšia?

Vodka by sa v prvom rade nikdy, ale nikdy nemala piť teplá. Teplá vodka je doslova nechutná a ak ju chcete piť teplú, vytvoríte si ku nej jedine ak odpor. Preto sa vodka pije vychladená. Vychladená by mala byť v rozmedzí teplôt od +5 do +10 °C. Po vychladení na túto teplotu, bude fľaša vodky ideálne orosená alebo po rusky „spotetá“.Vodku je možné vopred schladiť aj v pohárikoch, z ktorých sa chystáte piť. To zabezpečuje to, že sa aróma vodky krásne rozplynie. Ako to ale skutočne chodí vo svete? Aj u nás na Slovensku sa to robí tak, že do pohárika s vodkou Vám v reštaurácii alebo bare hodia kocky ľadu. To však rozrieďuje chuť vodky a to je presne to čomu sa treba vyhnúť.

 

Absolut vodka

Absolut vodka je pôvodom švédsky destilát. Táto značka pripravuje pre svojich nadšencov od roku 2006 aj zaujímavú kolekciu fliaš, ktoré si môžete zbierať. Dokonca zlatá fľaša Bling-bling od tejto spoločnosti zaujala celý svet, no bola to len limitovaná edícia a preto táto spoločnosť vyrobila iba 1, 6 milióna kusov čo je v porovnaní dosť málo. Druhý prelom tejto spoločnosti nastal hneď rok na to, v roku 2007, keby svetlo sveta uzrela ďalšia limitovaná edícia pod názvom Absolut Disco a jej bolo vyrobených 1, 3 milióna kusov preto v momente ako vyšli na svet, sa po nich zem hneď aj zľahla. Tieto dva kúsky preto sú považované za jedných z najcennejších!

 

Nicolaus vodka

Táto vodka pôvodom zo Slovenska. O tejto vodke sa hovorí, že je filtrovaná striebrom. Táto firma začala sídliť v Liptovskom Mikuláši a sídli tam dodnes. Neskôr sa výroba Nicolaus vodky rozšírila aj do Leopoldova. Tu však hranice tejto spoločnosti rozhodne nekončia. Jej výroba sa rozšírila aj do našich susedných krajín – konkrétne do Maďarska a Českej republiky, bo dokonca do indických a mexických krajín. Nicolaus vodky je veľa druhov, záleží len to, načo máte práve chuť. Okrem toho v tomto roku prišla táto spoločnosť s novinkou a to bylinnou nicolaus vodkou, ktorá je v dvoch príchutiach – horec a baza & mäta.

 

 nikolaus vodka

Tip redakcie: St. Nicolaus 

 • vyrobená mnohonásobnou destiláciou
 • jemnosť je dosiahnutá filtráciou cez špeciálne filtre z aktívneho striebra
 • vyrobená na základe dlhoročných skúseností

 

Kremlin vodka

Poznáte Kremlínsku vodku? Táto vodka bola ako prvá vyrobená z dôvodu zákazky na Kremľa. Túto vodku môžeme považovať za tradičnú ruskú vodku, ktorá sa radí do kategórie Prémium. Jej chuť je veľmi jemná, no výrazná. Je v nej cítiť aj štipku žita a preto je táto vodka veľmi decentná. Vyznačuje aj svojou zamatovou chuťou a po jej vypití, ju budete v ústach cítiť ešte veľmi dlho. Necháva totiž na jazyku nezameniteľnú chuť. Avšak niektorí ľudia ju môžu v ústach pociťovať ako horkastú. V jej zložení je zahrnutý aj výťažok z ovsených vločiek a tvorí ju aj voda, ktorá je dokonca až šesťkrát prečisťovaná.

 

vodka

 

 

Ruský štandard vodka

Dmitrij Ivanovič Mendelejev – najmä s týmto menom sa spája vznik a pôvod tejto vodky. Nie je to ale úplná pravda – o tom sme napísala v článku vyššie. O ruskej vodke bolo napísaných už aj viacero kníh. Dokonca ruská vodka neraz písala históriu ruských dejín. Ruský štandard je vyrábaný z liehu a vody a spomínaná voda je pokladaná za najčistejšiu v celom Rusku – získava sa zo severných oblastí Ruska a preto si na nej pochutnajú naozaj rôznorodí a aj tí najvyberanejší ľudia z celého sveta.

 

 ruský štandart

Tip redakcie: Ruský štandard

 • originálna vodka destilovaná na žiadosť cára
 • filtrácia prebieha cez filtre z brezového dreveného uhlia
 • jej štandard kvality bol stanovený v roku 1894

 

Druhy vodiek celosvetovo známe

 • Ruský štandard
 • Stalinove slzy
 • Amundsen vodka
 • Chopim vodka
 • Dánska vodka
 • Nicolaus vodka
 • Absolu vodka
 • Finlandia vodka
 • Puškinova vodka 

 

Ako sa vodka vyrába?

Základným krokom je nazbierať kvalitné suroviny. Môže ísť o rôzne obilniny ako raž či pšenica, zemiaky alebo prípadne aj škrob. Táto zmes sa potom mieša s vodou. Privedie sa do varu a varí sa. Voda ale musí byť maximálne čistá a filtrovaná. Z tejto zaujímavej zmesi potom vzniká kaša, ktorá je pripravená na proces fermentácie. Toto obdobie je dlhé zvyčajne od dvoch až po štyri týždne. Nasleduje destilácia. Niektorí výrobcovia si dávajú záležať na opakovanej destilácie, a to z dôvodu, aby bola vodka čo najkvalitnejšia. Destilácia by mala byť opakovaná minimálne trikrát a v niektorých krajinách, ktoré vodku vyrábajú je toto podmienkou, ktorá vyplýva zo zákona danej krajiny. Po opakovanej destilácii sa pridáva samotný alkohol. Ako posledný krok pri výrobe vodky je jej prefiltrovanie cez prírodné látky.

 

Tip na e-shop

Prípravky je najvhodnejšie nakupovať v overenom e-shope. K takým určite patrí aj internetový obchod bevmarket.sk. Zákazníci sú spokojní s prehľadnosťou obchodu, cenami, i rýchlou dopravou.

bevmarket

Vodka – skutočná kráľovná medzi destilátmi
5 (100%) 2 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+