Vyberte stranu

Mať dobré zdravie, víno je základom fungovania každého jedného človeka. Je darom, ktorý si ani veľakrát neuvedomujeme a nie sme zaň vďační. Hlavnou a prioritnou úlohou človeka by malo byť to, aby si ho chránil najviac ako sa len dá. Za to, aké má každý človek zdravie, je zodpovedný len a len sám. Ako nám naše zdravie bude slúžiť, ovplyvňuje predovšetkým to „ako žijeme“. Myseľ každého človeka si uvedomuje, že chrániť si zdravie je prioritou číslo jeden a je tým najlepším spôsobom, ako sa cítiť šťastný. Bez zdravia totiž nie je nič. Zdravie je podmienkou fungovania celého nášho tela a práve od neho sa odvíjajú ďalšie „záležitosti“ v našom živote.

Mať dobré zdravie ako hlavný atribút kvalitného a šťastného života

Voľné radikály v prostredí, v ktorom žijeme sa nás útočia neustále a náš organizmus je vystavovaná najrôznejším vplyvom prostredia. Útočia na nás z každej strany a preto je potrebné to, aby naše zdravie bolo úplne v poriadku a organizmus s nimi vedel bojovať. V boji proti nepriaznivým vplyvom prostredia nám ľuďom pomáhajú najmä vitamín C, vitamín E, betakarotén a celkovo všetky antioxidanty. Ako však konzumovať antioxidanty, tak aby boli pre naše telo čo najužitočnejšie? Jednoducho – formou nápojov. Viacero výskumov totiž potvrdzuje, že práve vďaka tekutej forme antioxidantov a vitamínov sa organizmus rýchlejšie zotavuje a obnovujú sa niektoré bunky.

 

 pereg

Tip redakcie: Pereg Víno z čiernych ríbezlí 

 • víno rubínovej farby so sviežou chuťou
 • chuť podporená jemnou perlivosťou
 • vyrába sa výlučne z kultivarov čiernych ríbezlí

Prospieva nášmu zdraviu?

Odpoveď je nejednoznačná. Kým jedny tvrdia, že víno je zdraviu prospešné, druhá skupina ľudí tvrdí pravý opak. Je len na Vás, ku ktorému názoru sa prikloníte. Na to, aby naše telo bolo zdravé je potrebné mať v tele dostatok antioxidantov. Keďže sme vyššie spomínali, že do telu najlepšie pomáhajú vo forme nápojov, nie je výnimkou ani víno. Hrozno, z ktorého sa vyrába obsahuje veľa vitamínov. Samotné víno preto veľa ľudí považuje za dokonalý antioxidant pre telo. Opakujeme ale, že to k akému názoru sa prikloníte záleží na Vás. Spoločnosť však o víne uvažuje ako o alkoholickom nápoji, ktorý má na zodpovednosti vznik civilizačných ochorení.

víno

 

Ako a kedy víno vzniklo?

Vínna réva vznikla dávno. Doteraz ľudia nevedia presne určiť kedy to bolo. Avšak záznamy hovoria, že je staršia ako ľudstvo samotné. Objavená bola na pobrežiach Čierneho a Kaspického mora. Neskôr ju objavili starí Gréci, Egypťania či Babylónčania. Starí Egypťania v minulosti verili a presadzovali názor, že je darom. Konkrétne od jedného z mnohých bohov – boha Ozirisa. Vinohradníctvo sa vo vtedajších časoch nesmierne rozšírilo. Víno sa pilo ako voda. Ľudia totiž v jeho liečivé účinky, a ani v dnešnej dobe sa jeho liečivé účinky nedajú úplne vyvrátiť. Pitie vína bolo samozrejmosťou, ľuďom chutilo a neraz sa do jeho opojenia vydávali ľudia v denných hodinách. Opojnú chuť vína neskôr v novoveku objavili aj Afričania. Ako sa to udialo? Na územie Afriky prišli Francúzi, ktorí boli vo vyhnanstve a tí Afričanom ukázali čo je skutočne dobré.

História vzniku lahodného Tokajského vína

Tokajské víno pozná každý z nás. Za týmto názvom sa skrýva kvalita, na ktorú niektorí nedajú naozaj dopustiť. Ako prví víno v tokajskej oblasti začali vyrábať starí Kelti. Bolo to približne na začiatku 17. storočia. Vtedy však bolo považované ešte za víno priemerné a nechutilo tak dobre, ako ho poznáme dnes. Zmena nastala v rozmedzí rokov 1650 – 1665 kedy aj bežným ľuďom bolo vrchnosťou nariadené, aby zbierali v tejto oblasti tzv. cibéby. Takto sa výroba vína rozšírila na viacero oblastí a priemerné víno sa zmenilo na oveľa lahodnejšie. Oblasti, na ktoré sa táto výroba rozšírila, je dnes známa ako Tokajská oblasť a víno sa do nej vyrába dodnes. Proces výroby tokajského vína podlieha viacerým technológiám, ktoré zabezpečujú jeho kvalitu.

Na osvieženie – biele víno

Ľudstvo sa od nepamäti nevie zhodnúť na tom, ktoré – červené alebo biele, je nášmu organizmu prospešnejšie. Kým o červenom víne sa vo všeobecnosti hovorí, o zdravšom variante vína a o jeho prínosoch pre organizmus, nezaostáva za ním ani víno biele. Jeho svieža chuť očarí nejedného vínového nadšenca. Degustátori už podľa vône vedia rozoznať, ktoré je kvalitné a ktoré naopak nie je. Zhrnúť by sme to mohli však tak, že biele, aj červené víno sú pre telo prínosné, čo sa týka antioxidantov. O červenom víne sa tiež zvykne hovorieva, že pomáha práve nášmu srdcu. Biele víno pomáha udržiavať naše pľúca zdravé. Siahnuť po ňom by mali predovšetkým ľudia, ktorí často fajčia. Má za úlohu znižovať nepriaznivé vplyvy nikotínu na telo, to ale však neznamená, že vypitím bieleho vína Vám cigarety nijako neškodia. Najlepšie je tohto celospoločenského zlozvyku sa zbaviť!

 

Tip na kvalitný produkt: Matyšák Prediction Rulandské 

Matyšák Rulandské šedé 2015

 • vyrobené na Slovensku
 • suché
 • ročník 2016

button_chcem-vediet-viac

Červené víno – skutočne pomáha nášmu organizmu?

Je v prvom rade vyrábané na báze hrozna. V jednej vínovej fľaši by malo byť okolo 600 bobúľ tohto ovocia. Obsahuje teda aj flavonoidy, ktoré v našom tele pôsobia ako antioxidanty. Je však dokázané, že dokáže znižovať hladinu cholesterolu v našom tele, čo vedie k lepšiemu a bezproblémovému prietoku krvi v našich cievach. Tomu však prispieva najmä pitie vína každodenné a v menších dávkach. Preto ak sa cez víkend vyberiete do mesta a začnete svojmu telu dopĺňať červené víno až až, na telo to mať pozitívny účinok rozhodne nebude!

Mrva & Stanko Cabernet Sauvignon Mojmírovce

Tip na kvalitné víno: Mrva & Stanko Cabernet Sauvignon

 • neskorý zber
 • suché víno
 • považovaný za kráľa červených vín

 

Lahodné ružové víno pre všetkých fajnšmekrov

Ak ste si doteraz mysleli, že sa vyrába zmiešaním víno bieleho a červeného, ste na veľkom omyle. Je veľa druhov ružového vína. Tak ako aj odtieňov jeho farieb. Pestrofarebná škála, ktorá Vás upúta v regáloch v obchodoch, je skutočne veľká. Kvalitné ružové víno sa dá vyrobiť z akéhokoľvek hrozna na svete a to tak, že hrozno sa necháva dlhšie alebo kratšie macerovať a to spolu so šupkou. Tu ale platí, že čím dlhšie bude hrozno so šupkou macerované, tým tmavšou farbou budete disponovať.

Farsky - Pekné víno

Tip na kvalitné ružové víno: Farsky – Pekné víno

 • ocenené víno na Slovensku aj v zahraničí
 • polosuché víno
 • z odrody hrozna Cabernet Sauvignom

 

Šumivé víno s bublinkami

Šumivé víno alebo ako ho poznáme, šampanské, si svoje miesto našli v obľúbených nápojoch množstva ľudí. Na Slovensku je centrum výroby šumivého vína v Seredi. Na slovenské pulty šumivé víno dodávať už vyše štyridsať rokov. Vyrábajú sa fermentáciou a kvasia sa v kovových tankoch. Nasleduje zrenie vo fľašiach, ktoré trvá od jedného až do troch rokov. V gastronómii sa používané ako základný druh nápoja. Výhodou je jeho univerzálnosť. Podáva sa ku dezertu, ale aj hlavnému menu. Tiež ako aperitív. Šampanské, ktoré sa väčšinou považuje za akýsi symbol osláv, nájdete v pultoch suché, polosladké a samozrejme sladké.

 

Tip redakcie:  Matyšák sekt brut

 • zrenie vo fľaši minimálne 9 mesiacov
 • má vanilkovo-krémový buket
 • vyznačuje sa sviežov ovocnou chuťou

Vermouth – pôvodom talianské víno

Vermouth (čítaj ako „vermut“) je biele víno, ktoré pochádza z Talianska. Pro jeho výrobe sa doň pridáva aj korenie a bublinky. Ľudia si ho ale často dochucujú aj obyčajnou škoricou, chmeľom alebo fenyklom. Aký je však percentuálny podiel alkoholu v víne vermouth? Je to približne v rozmedzí od pätnásť po osemnásť percent. Rozlišuje sa podobne ako klasické biele alebo červené víno na – suché, sladké a dokonca, extrémne suché biele víno. Taliani však chceli toto víno obmeniť a tak na trhu nenájdete oba vermouth biele víno, ale čoraz viac aj ružové a červené vínko.

 

Nealkoholické víno 

Na trhu sa predáva vyše desať rokov, no nie je až tak obľúbených druhom vína. Nie je v ňom totiž alkohol. Veľa ľudí ale vyhľadáva víno práve pre jeho obsah alkoholu. Väčšmi po ňom siahajú najmä tí ľudia, ktorí vo svojom živote alkohol nekonzumujú vôbec. Preferujú zdravý životný štýl, no chuť vína si ale nechcú odopriať úplne. Je ideálnym riešením aj pre všetkých tých, ktorý sú momentálne vodičmi a alkohol za volantom si rozhodne dovoliť nemôžu. Často si ho však kupujú aj budúce mamičky!

Tip na nealkoholické víno: Bon Voyage Chardonnay Sparkling 0,75l

 • víno z fancúzska
 • obsahuje menej ako 0,5% alkoholu
 • zachovaná chuť vína

 

Ríbezľové víno

Veľmi chutné a sladké víno, ktoré je kupované neuveriteľným množstvom ľudí. Labužníci ho však s troškou trpezlivosti vedia vyrobiť aj sami doma. Ríbezľové víno je ovocným vínom vyrábané z ríbezlí. Je veľmi obľúbeným druhom vína, ktorého obsah tvoria veľa kyselín a trieslovín. Môže byť vyrábané z červených, čiernych, no dokonca aj z bielych ríbezlí! Ďalšími obľúbenými ovocnými vínami, ktorú si u ľudí našli obľubu sú vína višňové a jahodové.

 

 pereg

Tip redakcie: Pereg Víno z čiernych ríbezlí 

 • víno rubínovej farby so sviežou chuťou
 • chuť podporená jemnou perlivosťou
 • vyrába sa výlučne z kultivarov čiernych ríbezlí

Pereg víno – sladučké víno pre každého!

Pereg víno je vyrábané slovenským výrobcom a z ríbezlí. Telu dáva množstvo antioxidantov a vitamínov. Jej sladkú a lahodnú chuť by mal každý raz za čas vyskúšať. Kto ho raz vyskúša, nebude naňho môcť dopustiť. Je vhodné aj pri podávaní dezertov. Jeho sladkú chuť budete milovať!

víno

 

Čučoriedkové víno

Svojou farbou pripomína červené víno vyrábané z hrozna, no chuťou je bližšie k vínu ríbezľovému. Čučoriedky by mali byť dostatočne zrelé, no nie prezreté. Aby z kvasenia vyšlo kvalitné čučoriedkové víno, musí obsahovať dostatočné množstvo kyselín. Na domácu prípravu je preto veľmi náročné!

Víno – cena

Ak by sme chceli hovoriť o cene vína, bola by to veľmi diskutabilná téma. Cena jednej fľaše je závislá od toho o aký konkrétny druh vína ide. V tomto prípade sa nedá cena vína zhrnúť do nejakého eurového rozmedzia. Je to záležitosť individuálna a preto o nej ťažko rozprávať. Záleží aj na to , či je víno vyrábané z hrozna, ríbezlí, čučoriedok, jahôd či prípadne višní. Nie stále platí, že drahé víno budete zaručene dobré. Chuť vína tiež ale z časti ovplyvňuje percentuálne zastúpene alkoholu.

 

Tip na e-shop

bevmarket

Víno – červené, biele či šumivé, hroznové, ale aj ríbezľové!
5 (100%) 2 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+