Vyberte stranu

Druhov vín je na dnešnom trhu skutočne veľa. Ak by sme chceli hovoriť o nejakej klasifikácii druhov vín, tak prvým by bolo uvedenie vín na alkoholické a nealkoholické. Aj napriek bohatému obsahu nealkoholických vín, väčšina ľudí siaha po tých alkoholických. Druhým osobitným delením by boli vína červené, vína ružové či biele. Tretím základným delením by bolo to, z čoho sú dané vína vyrábané – či ide o víno hroznové (ktoré trh pohltili oveľa viac ako iné druhy) alebo o vína, ktoré sú vyrábané z iného ovocia – napríklad čučoriedok, jahôd, ríbezlí a podobne. A tu sa dostávame ku štvrtému deleniu vín a to na vína, ktoré Váš jazyk prekvapia bublinkami alebo tie, ktoré sú bezbublinkové.

Moët & Chandon Ice Imperial Demi-Sec 0,75 l - 0

Tip redakcie: Moët & Chandon Ice Imperial

 • svieža, ovocná a zvodná chuť
 • je dostupné iba sezónne (máj – september), do vyčerpania zásob
 • špecialne vytvorené tak, aby sa podávalo s ľadom

 

Biele šumivé víno so závanom exotiky

Biele víno je ľahšie stráviteľné a pre náš žalúdok teda oveľa lepšie. Najmä víno šumivé je svetložltej farby, ktoré navyše v niektorých prípadoch môže obsahovať aj jemné perletie. Na jeho vôňu nedáte dopustiť. Šumivé biele vína, ktoré sú vyrábané z prezretých jabĺk Vás očaria svojou arómou. Podobne ej to s broskyňovou arómou, keď je do vína pridaný ešte aj med. Prevažuje najmä chuť ovocia, no kombinácia jabĺk a broskýň je jednoducho neodolateľná. Sladkosť, ktorá je v tomto víne touto kombinácii obsiahnutá, dodáva bielemu šumivému vínu šmrnc. Môžete po ňom siahnuť každý deň a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

šumivé víno

 

Viac o šumivom víne

Predaj šumivého vína (sektu či šampanského) je v Slovenskej republike pod záštitou prísnej legislatívy. Šumivé víno môže byť vyrábané z hrozna, muštu či iného ďalšieho ovocia. Ak však toto víno neprešlo cez prvotné alebo druhotné kvasenie muštov, nemožno ho nazývať sektom. Podľa obsahu cukru vo svojom zložení sa delia do viacerých kategórií. Ide najmä o vína sladké, polosuché, suché, surové, obzvlášť surové a prírodne surové. Kúpu osobitného vína už nechávame na Vás. Ulahoďte teda svojím chuťovým bunkám.

Odporúčame vyskúšať aj kvalitné ružové víno, biele víno, víno Pereg.

Tipy na šumivé vína:

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Zistiť cenu

Hubert De Luxe 1,5l

Hubert De Luxe 1,5l

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#1fb41f”]

 • najznámejšie šumivé víno
 • biele víno, sladké
 • jedinečná chuť k rôznym dezertom

[/su_list]

 
Matyšák sekt brut

Matyšák Sekt Brut 1933 0,75 l - 0

 • zrenie vo fľaši minimálne 9 mesiacov
 • má vanilkovo-krémový buket
 • vyznačuje sa sviežov ovocnou chuťou
bevmarket

Chateau Topoľčianky Prezident Blanc Demi Sec

Obrázok (4140)

 • má zelenkavú farbu zo zlatým odleskom
 • nasladlá chuť
 • 8-10° je ideálna teplota na podávanie

 

Ako sa šumivé víno dostalo vôbec na Slovensko?

Prvým miestom kde sa vo svete začalo vyrábať šumivé víno bolo ako inak Francúzsko, presnejšie v malej dedine Francúzska – v Champagni. Tu sa šumivé víno začalo vyrábať technológiou nazývanou champenoise. Nejde o nič zvláštne ako o obyčajné kvasenie, ktoré prebiehalo kde inde ako vo fľašiach. Neskôr sa výroba šumivého vína rozšírila aj do Bratislavy. Ako ej to možné? „za všetkým hľadaj lásku“ ako raz povedal jeden múdry človek. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Keď raz mladý francúzsky vojak prechádzal územím Slovenska, zastavil sa v Bratislave a tu sa zamiloval do zdravotnej sestričky – preňho osudovej ženy. Volal sa Hubert a kto vie prečo sa aj dodnes najznámejšie šampanské volá práve takisto.

 

Farsky - Pekné víno

Tip na kvalitné ružové víno: Farsky – Pekné víno

 • ocenené víno na Slovensku aj v zahraničí
 • polosuché víno
 • z odrody hrozna Cabernet Sauvignom

 

Metóda Champenoise alebo Charmatova metóda?

Tieto dva spomínané názvy sú zodpovedné za vznik a celkovú výrobu kvalitných šumivých vín. Prvá spomínaná metóda bola vynájdená vo Francúzsku a prebieha tak, že víno sa kvasí vo fľaši. Obmenou tejto metódy je druhá spomínaná, ktorá hovorí o dozrievaní a kvasení vína nie vo fľaši, ale v tankoch. Metóda Champenoise však nevyžaduje na výrobu šumivého vína toľko času ako druhá spomínaná metóda. Ide o čas približne deväť mesiacov a chuť šumivého vína je sladká a vynikajúca.

šumivé víno

 

Ako to, že šumivé víno obsahuje tak veľa bubliniek?

Nie je žiadnym tajomstvom, že o výrobu šumivého vína sa v značnej miere stará aj oxid uhličitý. Ním sú totiž do vína pridávané bublinky. Ak však šumivé víno pomenuje šampanským, buďte si svojou výpoveďou stopercentne istý. Pomenovanie „šampanské“ je len pre tie druhy šumivého vína, ktoré sú vyrábané francúzskou chapenoise metódou. Pre zvýraznenie chuti šampanského sa preto do tohto osviežujúceho nápoja pridávajú aj rôzne kúsky ovocia – najčastejšie jahody.

 

Tip na e-shop

bevmarket

Šumivé víno k nám prišlo z Francúzska vďaka vojakovi Hubertovi!
Páčil sa Vám tento článok?
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+