Vyberte stranu

Prvou vecou, na ktorú by sme chceli upozorniť v článku o ružovom víne je tá, že ružové víno určite nevzniká kombináciou ani zmiešaním vína červeného a bieleho. Tajomstvo jeho výroby spočíta niekde úplne inde. Svojou vôňou a  chuťou si podmanilo jazyky mnohých ľudí po celom svete. A počet jeho milovníkov stále stúpa. Toto skvelé víno je vyrábané z modrých bobúľ hrozna a hovorí sa, že v prvom rade vzniká víno červené, až potom ružové. Kde je však skutočná pravda, vedia len tí, ktorí sa o výrobu tejto lahôdky starajú. V článku nižšie si spomenieme viac o jeho výrobe, no nezabudneme pribaliť aj pár zaujímavosti.

 

Farsky - Pekné víno

Tip na kvalitné víno: Farsky – Pekné víno

 • ocenené víno na Slovensku aj v zahraničí
 • polosuché víno
 • z odrody hrozna Cabernet Sauvignom

 

Je ružové víno najskôr červeným?

Iné jazyky hovoria, že ružové víno je najskôr bielym a necháva sa ležať iba 4 až 6 hodín, aby sa z bobúľ hrozna len v minimálnom množstve uvoľnilo iba málo červeného farbiva a aby ružové víno malo krásnu farbu. Chceli by sme povedať, že už dávno neplatí, že ružové víno už dávno nepijú len dievčatá. Ružové alebo rosé víno je vyrábané rovnakými poctivými technológiami ako aj červené a biele víno. Ak ste teda natrafili na ružové víno, ktoré nebolo dobré, nezavrhnite ho hneď. Tak ako si v obchodoch viete kúpiť nekvalitné biele alebo červené víno, tak sito to je aj s ružovým. Paralelne to platí aj pri kúpe kvalitných vín.

Výskúšajte tiež: ríbezľové víno, biele víno

ružové víno

 

Ako sa teda vyrába ružové víno?

V prvom rade sa hroznové bobule odrznia a nastáva proces kedy sa hrozno melie. Potom nasleduje nakvášanie, pri ktorom je dôležité ustriehnuť si čas nakvášania hrozna v rmutoch, lebo od počtu hodín závisí jeho farba. Potom sa hrozno lisuje a odkaluje sa mušt. Nastáva fáza kvasenia muštu, čo je považované za hlavná krok pri výrobe každého vína. Potom sa už budúce víno samočíri a následne potom je stláčané. Nastáva filtrovanie vína a jeho následné plnenie do jednotlivých fliaš. Plnenie do fliaš je krokom posledným.

 

Tipy na ružové vína:

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Zistiť cenu

Farsky – Pekné víno

Farsky - Pekné víno

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#1fb41f”]

 • ocenené víno na Slovensku aj v zahraničí
 • polosuché víno
 • z odrody hrozna Cabernet Sauvignom

[/su_list]

 
Sommelier select cabernet savignon rosé

 • neskorý zber
 • polosladké ružové víno
 • jemná vôňa v tónoch kôskového ovocia
bevmarket

Winterberg Frankovka Modrá Rosé

Winterberg Frankovka Modrá Rosé, ružové, suché, 2015

 • suché víno
 • krajina pôvodu Slovensko
 • ročník 2015

Ružové víno je väčšinou vínom suchým

Ak ste sa rozhodli pre kúpu ružového vína v obchode, site sete si všimli, že málokedy v regáloch nájdete práve polosladké alebo sladké ružové víno. Je to preto, že ružové víno je vyrábané tak aby bolo suché. Už žiadne zvyšky cukru! Toto víno skvelo padne vhod ak sa chcete osviežiť v letných horúčavách. Celkovo sa biele a ružové vína sa považujú za osviežujúce, červené víno je „ťažké na žalúdok“. Suché ružové vína sú vyrábané predovšetkým v krajinách juhozápadnej Európy. Ďalší výrobcovia vyrábajú ružové víno ešte o čosi suchšie.

 pereg

Tip redakcie: Pereg Víno z čiernych ríbezlí 

 • víno rubínovej farby so sviežou chuťou
 • chuť podporená jemnou perlivosťou
 • vyrába sa výlučne z kultivarov čiernych ríbezlí

 

Ružové víno vyrábané vo veľa krajinách po celom svete

Okrem juhozápadnej Európy je toto skvelé vínko vyrábané aj v Kalifornii či Francúzsku a v mnohých ďalších krajinách po celom svete. Ružové víno z Kalifornie vie byť ideálnym riešením keď ste milovníkom polosladkých vín, pretože Kalifornčania vyrábajú toto víno tak aby bolo jemné. Domovom ružového vína je ale ako inak Francúzsko. V minulosti ho ako prví začali ľudia vyrábať v údolí Rhôny a Loiry. Tu vymysleli aj jeho názov – rosé. Vína z tejto oblasti sú skutočne kvalitné a pri ich degustácii si veľa ľudí príde na svoje. Francúzi doň pridávajú aj jahody, maliny či iné citrusové plody a to jeho chuť ešte viac zdôrazňuje.

ružové víno

 

Ružové víno ku všetkému

Ku každému obedu či večeri. Ľudia si z neho veľakrát vyrábajú aj rôzne limonády či kokteily, ktoré sú mimoriadne osviežujúceho charakteru. Na to aby bolo ružové víno skutočne dobré a ulahodilo jazyku, je ho potrebné konzumovať vtedy keď je dobre vychladené – podobne ako pri víne bielom. So sebou si ho môžete zobrať takmer kdekoľvek – na večerné a letnú grilovačku s priateľmi, na pláž či len tak ak si plánujete sadnúť do trávy a vychutnávať prítomný okamih. Výhodou tohto vína že nie je veľmi drahé, preto si ho môže dopriať v podstate každý.

 

Tip na e-shop

 

Ružové víno pôvodom ako inak než z Francúzska!
5 (100%) 1 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+