Vyberte stranu

Rum je jeden z nekonečného množstva alkoholických nápojov. Jeho základnou surovinou je cukrová trstina, prípadne melasa (vedľajší produkt, ktorý vzniká pri výrobe a spracovávaní cukrová trstiny). Ak sa pýtate a zamýšľate nad tým koľko percent alkoholu v priemere vo fľaši rumu nájdete, je to od 36 – 40 %. Rum je nápojom, ktorý sa zapísal do dávnej histórie a je považovaný za jedinečný a nadčasový nápoj. Dôkazy dokazujú a hovoria o tom, že prototyp tohto druhu alkoholu vytvorili už staroveká Číňania a ľudia, ktorí žili v Indii. Preto sa prvý odrazový mostík z histórie rumu považujeme už starovek. Rum dnešnej podoby však vznikol až oveľa neskôr – v 17. storočí.

História rumu

Rum vznikol v časoch, keď sa prišlo na to, že melasa (ktorý vzniká pri výrobe cukrovej trstiny) sa dá prekvasiť a dá tak tak vyrobiť alkohol. Melasa sa preto stala základom všetkých rumových nápojov, ktoré aj v dnešnej dobe poznáme. Keď o ľudom nedalo, začali vznikať prvé pokusy o prekvasenie melasy na alkohol, ktoré však boli neúspešné, pretože jeho chuť bola „horná, hrozná a pekelná“. Nenadarmo sa im hovorilo aj „kill-devil“ alebo „rumbullion“. V čase trojstranného obchodu vznikol nápad, aby sa začal dovážať aj rum (koniec 17. storočia). Rum bol teda neskôr vymieňaní za otrokov, ktorí boli potrební na zbieranie cukrovej trstiny.

Z alkoholu vyskúšajte tiež: Jameson, Absolut vodku, Brandy, alebo rôzne vína

Captain Morgan Spiced 1,5 l - 0

Tip redakcie:  Captain Morgan Gold Spiced, 1,5

 • lahodný a vyvážený
 • zrenie trvá minimálne jeden rok
 • počas zrenia sa pridáva tajná kombinácia bylín a korenia

 

Zaujímavosti o rume

Veľmi dobre ste pochopili, že náš celý článok bude zameraný na rum ako taký – na jeho históriu, druhy, zaujímavosti o ňom. Zaujímavostí o rume je skutočne veľa, preto sme ich v článku posunuli hneď dopredu.

 • keďže rum vznikol už v 17. storočí ako jeden z prvkov výmenného obchodu, jeho hodnota sa prirovnáva k zlatu (obidvoje boli totiž platidlami)
 • pri výrobe rumu vzniká tzv. anjelská daň. Toto slovné spojenie predstavuje percentá rumu, ktoré sa pri dozrievaní rumu v sudoch ročne doparí´(je to až takmer 10% ročne)
 • fľaškami najdrahšieho rumu na svete sa môže popýšiť značka Wray & Nephew
 • o rume sa hovorí ako o pirátskom alkohole. Prečo? Piráti a moreplavci obľubovali tento nápoj z jedného prostého dôvodu – na cestách vydržal oveľa dlhšie ako pivo alebo voda
 • Master Blenders – je iba pár ľudí na svete, ktorí vedia ako spraviť to, aby rum prišiel k dokonalosti – títo ľudia sú považovaní za mimoriadne dôležitých, preto majú vlastnú ochranku a osobitné spôsoby dopravy (Bacardi má takýchto ľudí osem).
 • na Kube Havanou alebo Bacardi okúsili aj potkany (sú iné od tých našich a preto voľne žijú medzi ľuďmi). Tí im tento rum dali už dávno ochutnať
 • rum bol na svete tým, čo malo svoju vlastnú značku – žiadnemu alkoholu predtým sa to nepodarilo.
 • prevencia pred skorbutom – námorníci preventívne pili kokteil zložený z rumu, vína a kvapiek limetky
 • admirál Nelson mal rum veľmi v obľube – pochovali ho tiež v truhle, ktorá bola nasiaknutá rumom
 • domovom rumu je Karibik
 • jeden poldecák obsahuje veľmi málo tukov, cholesterolu a sodíku – je veľmi zdravým
 • námorníci z Británie boli veľa rokov platení nie v peniazoch, ale fľaškami rumu

rum

 

Biely rum

Po tradičnom tmavom rume, je biely rum považovaný za druhý najobľúbenejší. Nehovorí sa mu stále len biely, ale aj „silver“ = strieborný. Tento druh rumu, vo väčšine prípadoch obsahuje 37% alkoholu v jednej jeho fľaši. Keď sa vyrába prechádza viacerými fázami výroby – tento rum však pred finálnym plnením do fliaš, prechádza ešte jednou – filtruje sa cez uhlíkový filter. Medzi zaujímavosť patrí aj informácia, že na fľašiach bieleho rumu sa neuvádza jeho vek – z jedného prostého dôvodu: nemá totiž viac ako štyri roky.

Arcane Cane Crush Rum

Tip redakcie:  ARCANE

 • vyrába sa z čistej cukrovej trstiny
 • jemný, ovocný a aromatický
 • destiluje sa 2x

 

Tmavý rum

Tmavý rum sa právom nazýva aj námorníckym rumom. Je silnejším a na etiketách fľaší tmavého rumu sa už jeho vek uvádza. Je to preto, lebo tento rum v sudoch dozrieva viac ako 7 rokov a od toho závisí aj jeho farba. Vo väčšine prípadov je však farba tmavého rumu „dovyrábaná“ umelo. Ak by sme chceli, aby mal farbu prirodzene získanú, musel by v sudoch stáť aj vyše päťdesiat rokov“. Tmavým rumom si piráti, moreplavci a námorníci krátili dlhé chvíle na mori, preto sa aj na falšiach veľakrát zobrazujú postavičky pirátov.

Korenený rum

Korenený rum je číry rum – väčšinou je teda bez farby. Je to rum, ktorý nie je v sude dlho odležaný, no práve preto ľudia prišli na to, ako vykompenzovať jeho chuť. Pridávajú doň množstvo doplnkových korenín, kúskov ovocia, karamel či vanilku – a to pre jeho lepšiu nielen chuť, ale aj vôňu. Okrem vyššie spomínaných prísad sú častými aj vanilka, klinčeky, zázvor, škorica a nesmie chýbať ani limetka. Tieto korenené rumy sa zväčša používajú ako prímes mnohých miešaných nápojov.

Bacardi

Bacardi je biely rum, ktorý sa začal vyrábať na Kube pod rukou a vedením Facunda Bacardiho. Ten si otvoril aj ďalšie pobočky na výrobu tohto skvelého rumu – v Portoriku, New Yorku, Mexiku City. Po prohibícii však Kuba spoločnosť, ktorá sídlila na jeho území zhabala pôvodným vlastníkom – ponechala mu ale meno Bacardi. Tento biely rum je dodnes veľmi známym a ročne sa predá viac ako dvesto miliónov fliaš.

Rum Bacardi Carta Negra

Tip redakcie:  Bacardi

 • zreje v dubových sudoch
 • cítiť v ňom karamel, vanilku a tropické ovocie
 • vhodný aj do miešaných koktejlov

 

Captain Morgan

Hovorí sa mu aj rum námorníkov a pirátov. Vznikol na počesť Henryho Morgana – ktorý bol okrem toho, že zastával funkciu guvernéra a sira, aj moreplavcom a námorníkom. Nemal však dobré srdce. Pôvod tohto rumu siaha na Jamajku. Henry Mogran vo veku devätnásť rokov opustil Wales, z ktorého pochádzal. Prepadával rôzne menšie či väčšie osady a kradol množstvo peňazí – preto sa stal takým bohatým. Ľudia sa ho báli. Za peniaze, ktoré však ukradol na jeden ostrove odkúpil tri plantáže, v ktorých sa vyrábala cukrová trstina.

Captain Morgan Spiced 1,5 l - 0

Tip redakcie:  Captain Morgan Gold Spiced, 1,5

 • lahodný a vyvážený
 • zrenie trvá minimálne jeden rok
 • počas zrenia sa pridáva tajná kombinácia bylín a korenia

 

Havana Club

Tento rum má viacero druhov. Napríklad:

 • Havana Club Añejo 15 Años = tajomstvo jeho výroby tkvie v tom, že vzniká spojením a zmiešaním viacerých druhov rôznych rumov, potom následne zrejme v dubových sudoch ešte ďalších pätnásť rokov
 • Havana Club Añejo 7 Años = primešava sa dpň ešte ovocie, vanilka, čokoláda, rôzne koreniny či dokonca kubánsky tabak. Tak vznikajú ešte jeho poddruhy.
 • Ron Santiago de Cuba 11 Años Añejo Superior Rum je rumom, ktorý pijú domáci Kubánci. Jeho ale veľmi ťažké u nás zohnať.

Rum Havana Club Selección de Maestros

Tip redakcie:  Selección de Maestros

 • jantárovo medová farba
 • vyrábaný v drevených sudoch
 • jemná aróma orechov s chuťou kokosu a kávy

 

Malibu

Malibu je rum alebo likér (ako chcete), ktorý pochádza z Barbadosu. Jeho základ a to čím sa vlastne odlišuje od iných rumov je to, že jeho zloženie tvorí kokosový extrakt. Na Barbadose sa vyrába už do roku 1895. Do fliaš ho ale dávkuje firma Pernod Ricard  na dvoch miestach – Škótsko a Dumbarton. Prečo sme ale v úvode spomenuli, že ho mnohí nazývajú aj likérom? Pretože obsahuje oveľa menej % alkoholu ako jeho ostatní „rumoví kamaráti“ – je to iba 21% alkoholu.

Likér Malibu Red

Tip redakcie: Malibu Red

 • zmes rumu a tequily
 • vhodný do koktejlov
 • krajina pôvodu Barbados

 

Diplomatico rum

Je vyrábaný zväčša v Nemecku, no pôvodom je z Venezuely. Jedna z fariem, ktorá má za úlohu cukrovú trstinu pestovať je Botucal. Tento názov pochádza zo slova „Botulka“ (botulka = zelený vrch), ktorým sa oslavuje krásna regiónu, kde je tento liehovar postavený. Pod týmto názvom tiež nájdete označených množstvo Diplomatico rumov. Tento liehov stojí v blízkosti krásneho národného parku Terepaima, ktorý sa vyznačuje skutočne výnimočným prostredím. Za kľúč k nezabudnuteľnej hutu rumu Doplomatico je zodpovedných ale viacero faktorov. Radíme medzi ne napríklad faktory ako teplé dni, chladnejšie noci, ideálna vlhkosť vzduchu a maximálne čistá voda, no v neposlednom rade úrodná pôda!

Diplomático Mantuano

Tip redakcie:  Diplomático Mantuano

 • predstavený v 2016 na Rumfeste
 • korenisté tôny rumu dodávajú rovnováhu
 • v chuti cítať karamel, hnedý cukor, a sušené ovocie

 

Legenda hovoria o rume Diplomatico

Koncom päťdesiatych rokov niekoľko nadšencov, ktorí sa venovali výrobe rumu podpísalo alianciu so so známou kanadskou spoločnosťou – Licoreciás Unidad SA (LUSA). Takto vzniklo spojenie financií a lásky k pestovaniu čo dáva za výsledok jeden z najlepších rumov na svete – Diplomatico. Stále sa však nachádzame vo Venezuele. Don Juanch, ktorý mal výrobu rumu na starosti sa však s touto kvalitkou chcel podeliť aj so zvyškom sveta. Tento rum medzi ostatnými výrazne prerazil a zradil sa tak na špičku liehovín.

rum

 

Jedinečnosť značky Diplomatico

Nebudeme klamať ak povieme, že Diplomatico sa radí medzi tie najlepšie rumy na trhu. Stojí za tým však každodenná usilovnosť, ochotu a predovšetkým láska k práci. Roky skúseností a nekonečné odhodlanie dali za výsledok tento skutočne kvalitný alkohol. Jedinečným spôsobom sa tiež vyrába a preto je značka Diplomatico špičkou medzi rumami.

Kubánsky rum

Nie nadarmo sa o kubánsky rumoch hovorí, že sú tie najlepšie rumy na svete. Patrí medzi ne napríklad Havana Club alebo známi biely rum Bacardi. Medi zaujímavý druhy ale patrí prémiový rum. Tieto rumy sa radia medzi tie najdrahšie rumy, pretože v dubových sudoch dozrievajú aj vyše tridsať rokov.

 

RON 501 Extra Anejo 8y 0,7 l - 0

Tip redakcie:  Rum 501 Anejo

 • dozrieva v sudoch, kde zrel prastarý kubánsky rum
 • vyrrába sa z panenského rumu
 • má karibský pôvod

 

Tuzemský rum

Nie je pravý rum. Ide iba o akúsi napodobeninu tohto skutočného rumu a tento nápad vznikol v susednej Českej republike. Tuzemák, ako mu mnoho ľudí hovorí musí mať však minimálne 37,5% alkoholu, čo vyplýva z českých zákonov. Nájdete ho aj po názvom „tuzemský um“. Jeho chuť je z časti podobná tomu skutočnému, no praví milovníci kvalitného rumu pocítia rozdiel ihneď.

 

Rum – jeho cena

Aká je cena rumu? Táto kategória je veľmi obšírna, keďže pred kúpu musíme brať do úvahy rôzne druhy týchto liehovín. Čo značka – to iná cena. Tu sa však rozdielnosť v cenách nekončí pretože cena závisí aj od toho, ako dlho daný druh liehoviny je destilovaný v sudoch.

 

Tip na kvalitný e-shop: 

Odporúčame ju nakupovať v obľúbenom internetovom obchode svetnapojov.sk 

svet napojov

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Rum – v minulosti nahradil aj peňažné výplaty Britov!
5 (100%) 1 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+