Vyberte stranu

Ten najväčší domov pre každú whisky sú štáty Írsko a takisto aj Škótsko. A práve budeme spomínať jednu z nich a to je Írska. Áno, Írska whisky. Kedysi bola tou najpredávanejšou, ale pár udalostí, ktoré sa sta v minulosti, všetko zmenilo. Dostala a ta do takej situácie, kedy Íri svoj biznis takmer ukončili. Dnes sa v Írsku nachádza 12 páleníc, no nie každá z nich má produkt, ktorý by bol dozretý.

Tip redakcie: The Dubliner Irish Whiskey

The Dubliner Irish Whiskey

 • írska whiskey, ktorá je jemná
 • aóma tejto whiskey pripomína ovocný sad s dotykom medu
 • hladká a hrejivá whiskey

 

Trochu z histórie írskej whisky

Ak sa prenesieme na začiatok destilácie írskej whisky, tak sa prenesieme do 12. storočia. Ide o prvý silný alkoholický nápoj v Európe. Samotný John Jameson sa podieľal na destilácii a svoju destilériu založil v roku 1780 a táto whisky stále len prekvitala. Ku koncu devätnásteho storočia začala írska whisky ovládať až 90 percent svetového trhu a to predovšetkým v Spojených štátoch. Tam sa považovala za ten najobľúbenejší nápoj spomedzi alkoholu. Keď nastali isté ekonomické udalosti, tak vtedy tento alkohol dostal stopku, Prohibícia v USA a veľká recesia v 20tych rokoch minulého storočia a takisto aj druhá svetová vojna.

Prečítajte si náš súhrnný článok o whiskey a vyskúšajte tiež: škódsku whiskey, Jameson alebo americkú whiskey

 

írska whiskey

 

Ako sa vyrába írska whisky

Tak ako vo väčšine alkoholu, tak aj tu sa začína používať jačmeň. Ten sa polieva vodou, 4 dni klíčil a potom sa sušil v peci, ktorá nemala prístup k dymu. Práve to sa od škótskej whisky odlišuje. Suší sa pomocou rašelinového dymu a tým je jeho chuť charakteristická, zemitá a jeho príchuť je dymová.

Jačmeň, ktorý je naklíčený, tak ten sa následne pomelie, zaleje horúcou vodou a keď sa stále mieša, nechá sa skvasiť vo veľmi veľkých nádobách, ktoré sa volajú tuns. Zmes sa scedí po 4 hodinách a zrno, ktoré sa zvýšilo, sa potom naspäť predalo farmárom. Tak sa robí dodnes. Takže ak v Írsku niekedy stretnete kravu, ktorá bude vyvalená a bude mať blažený úsmev na tvári, tak viete, že prečo je to tak.

Keď kvasenie skončí, na rad príde samotná destilácia. Írske whisky sa trikrát destilujú. Škótska whisky sa destiluje dva razy a americký bourbon sa destiluje dokonca len raz. Keď je alkohol vydestilovaný, vtedy je prakticky bez vône. Jeho chuť je ostrá a je pripravený na ďalšiu fázu – zrenie.

Írska whisky nikdy nezreje v nových sudoch, ale práve naopak, v takých, ktoré boli už použité. Zreje minimálne tri roky. Väčšina whisky zreje od 5 do 7 rokov. Značky, ktoré sú kvalitné, zrejú dlhšie a ich cena je výrazne vyššia. Darčekové balenie Midleton Very Rare ročník 82 v Jamesons Distilery stojí okolo dvetosíc eur.

Tipy na írsku whisky:

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Zistiť cenu

The Dubliner Irish Whiskey

The Dubliner Irish Whiskey

 • írska whiskey, ktorá je jemná
 • aóma tejto whiskey pripomína ovocný sad s dotykom medu
 • hladká a hrejivá whiskey

 

Wild Geese Classic Blend

Wild Geese Classic 0,7 l - 0

 • vyhlásená za najlepšiu írsku whiskey
 • vyrábana špecialnou dvojitou destiláciou
 • svieža a hrejivá
bevmarket

Tullamore Dew

Tullamore Dew 0,7 l - 0

 • získala najvyššie ocenenie v nápojovom priemysle – International Spirits Challenge
 • má farbu svetlého medu
bevmarket

 

Aké podmienky musí spĺňať pravá írska whisky

– írska whisky musí byť vyrobená priamo v Írsku, to znamená, že buď priamo v republike alebo v Severnom Írsku.

– írska whisky musí byť destilovaná trikrát a destilovať sa môže len také víno, ktoré je mladé. Získava sa z obilných zŕn vareí a následnou fregmentáciou.

– írska whisky nesmie mať zrejmú rašelinovú chuť

-výsledný produkt musí mať označenie “blended”, ktorý v preklade  znamená miešaný

Tip redakcie: Jim Beam White Label

Whiskey Jim Beam

 • zreje najmenej 4 roky
 • ľahká a delikátna chuť
 • intenzívne doznievanie chuti  na podnebí

 

Írska whisky má aj medailové ocenenia

Írska whiskey Bushmills triumfovala na súťaži World Spirits Competition 2010 v kalifornskom San Franciscu a získala titul Najlepšia írska whisky.

Bushmills 1608 – k titulu Najlepšia írska whiskey získala dokonca ešte dva zlaté medaile, Bushmills Black Bush bola ocenená tiež dvoma zlatými medailami. Traja ďalší zástupcovia, Bushmills Original, Bushmills desaťročná jednosladová a Bushmills 14 ročná jednosladová whiskey sa môžu spolu každá pochváliť tiež zlatou medailou.

írska whiskey

 

Írska whisky a jej podkategórie

Podkategórie írskej whisky, ktoré sú charakteristické pre whisky. Je to liehovina vyrábaná len a len destiláciou zápary vyrobenej zo sladových obilnín s nesladovými zrnami iných obilnín prípade sa to zaobíde bez nich.

Rozoznáme tieto druhy whisky:

 • Írska blended whiskey
 • Írska single grain whiskey
 • Írska single malt whiskey
 • Írska single pot whiskey

 

Tip na kvalitný e-shop: Kde nakupovať kvalitnú whisky

Odporúčame ho nakupovať v obľúbenom internetovom obchode svetnapojov.sk 

svet napojov

chcem nakupovať kvalitnú kozmetiku

Írska whisky – jedna z najjemnejších whisky na svete
5 (100%) 1 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+