Vyberte stranu

Názov Brandy je pomenovanie vinného destilátu pochádzajúceho z južného Francúzska alebo Španielska, ktoré vymysleli holandskí obchodníci. Odvodené zo slova brandewijn čo v preklade znamená ohnivé pálené víno. Fľaše Brandy obsahujú od 35 do 60 % alkoholu. Stal sa tak svetovým označením vínového destilátu. Sú to destiláty vyrobené výhradne z vína – výluhov z hrozna, vinných kalov, a z vín vytvorených z rôznych ovocných prísad.

Po celom svete nájdeme odrody vinnej brandy. Najpredávanejšie pochádzajú zo Španielska, Talianska a Grécka. Ich spoločná charakteristika spočíva v tom, že destilát nechávajú dozrievať v sudoch po sherry. Poznáme mnoho druhov kvalitných ale aj menej kvalitných Brandy z rôznych krajín, čo sa odráža hlavne na ich cene.

Rozlišujeme Brandy, ktoré dozrievajú v drevených sudoch. Ďalšie sú limitované karamelovým sfarbením, ktoré imitujú vplyv starnutia a iné sú kombináciou farbenia a starnutia.

Stock Brandy XO

Tip na kvalitné víno: Stock XO

 • na výrobu sa používa kvalitný vinný destilát
 • dozrieva v dubových sudoch
 • objem fľaše je 0,7l

 

Brandy aj v kuchyni

Veľkou obľubou je aj pre kuchárov, pretože tento alkoholický nápoj dokáže obohatiť chuť vynikajúcich jedál. Môže sa pridávať do rôznych krémov, dezertov alebo omáčok . Podľa obľúbenosti je vraj  druhým obľúbeným alkoholom na Slovensku. Špecialisti potvrdzujú, že Slováci sa v Brandy skvele vyznajú.

Brandy

 

Metaxa nie je Brandy

Veľkou chybou mnohých reštaurácií a barov po celkom svete je, že medzi kategóriu brandy zahŕňajú aj Metaxu. Toto označenie dostala neprávom, pretože brandy nemôže obsahovať iné prísady len vínny destilát. Rozdiel je v receptúre – do brandy sa primiešavajú ružové lupene a muškátové víno.

Na Gréckej Metaxe nájdeme kvalitatívne rozlíšenie podľa hviezdičiek, ktoré symbolizujú roky zrenia. Označenie „Veľmi špeciálne“ – nesmie pozostávať zo žiadnej pálenky, ktorá by bola mladšia tri roky.

Označenie „Veľmi špeciálne stará bledé“ – nemôže obsahovať pálenku mladšiu než päť rokov.

Označenie „Zvlášť staré“ – sú to koňaky staré desať rokov.

Tipy na ružové vína:

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Zistiť cenu

Stock XO

Stock Brandy XO

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#1fb41f”]

 • na výrobu sa používa kvalitný vinný destilát
 • dozrieva v dubových sudoch
 • objem fľaše je 0,7l

[/su_list]

 

Karpatské Brandy Špeciál

Karpatské Brandy Špeciál VSOP 0,7 l - 0

 • brandy vyrobené klasickou metódou zrenia

 • vyrobené z kvalitného vinného destilátu

 • zlato jantárová faba
bevmarket

Torres 15 Reserva Privada Imperial

Torres 15 Reserva Privada Imperial Brandy

 • vyrobené v Španielsku
 • zreje v amerických dubových sudoch až 15 rokov
 • elegantné, jemné a intenzívne brandy

 

História

Až do 15 storočia bol nebol známy proces používaný na výrobu a vývoj tejto destilácie. Na začiatku sa víno destilovalo ako konzervačná metóda. Bol to spôsob, ktorý uľahčoval prepravu predajcom. Tak isto sa predpokladá aj to, že sa víno destilovalo za účelom zníženia daní, pretože sa zhodnocovali podľa objemu.

Cieľom bolo vodu, ktorá sa odstránila destiláciou pridať späť do brandy krátko predtým ako sa išla piť. Zistilo sa, že keď sa bude skladovať v drevených sudoch, finálna verzia destilovaného alkoholu sa oproti tej starej zlepší.

V roku 1728 sa používala úplne iná metóda destilácie ako teraz. Do destilačnej aparatúry bola plnená len do polovice luhu, z ktorého sa ťahala a zdvíhala brandy s malým ohňom. Tento alkohol bol iba raz destilovaný a nazývaný ako brandy alebo víno. Ak bol alkohol destilovaný ešte raz, nazývali ho alkoholizované víno.

Neskôr bol vynájdený chemický stroj, ktorý znižoval viac destilácií na jednu z dôvodu toho, že viacnásobné destilácie boli veľmi dlhé a nepríjemné. Keď chceli overiť, či je alkohol čistý, časť vína sa zapaľovala. Kvalitu alkoholu potom zistili tým, že ak sa kompletný obsah alkoholu zapálil bez toho aby za sebou nechal nečistoty, tak bol dobrý.

Svetová produkcia sa nachádza hlavne v tých oblastiach, kde má hrozno respektíve vinohradníctvo najlepšie podmienky. V 19. storočí to bolo hlavne západoeurópske trhy, francúzske a španielske brandy a vo východnej Európe dominoval čiernohorský región, samozrejme vrátane Gruzínska, Bulharska a Krymu.  V Gruzínsku založil David Sarajishvili svoju prvú továreň pre turecké, stredoázijské a perzské obchodné cesty. V tej dobe boli za najlepšie na svete považované arménske a gruzínske koňaky/brandy. Tieto boli top na trhu v 20. storočí a dokonca porážali aj francúzskych konkurentov na výstavách, ktoré sa konali v Paríži a Bruseli.

Karpatské Brandy

Považuje sa za slovenskú klasiku vhodná na každú príležitosť. Je veľmi vhodná aj ako darček. Tento kvalitný výrobok zo Slovenských Karpát je vyrobený z vínneho destilátu. Výroba sa na Slovensku rozšírila v 15. storočí a masovo začali vznikať “vinopaly”. Tejto pálenke sa zvyklo hovoriť aj brent.

Tip na kvalitné víno: Danty XO

Brandy Danty XO 0,7 l - 0

 • zrenie brandy sa odohráva v sudoch po americkej sherry
 • má krásnu jantárovú farbu
 • čuchové poháriky vám pohladí vôňa po lieskových orechoc, vanilke a hrozienkach

 

Ako správne vychutnávať

Nesmieme zabúdať na správne pitie brandy, obsahuje niekoľko chuti a preto je veľmi dôležité vedieť ju správne piť a vychutnať si jej všetky aromatické zložky. Tieto zložky sa uvoľňujú postupne ako keby sme lyžicou odkrajovali z dezertu. Jemné pary sú uvoľňované už pri nalievaní a preto sa  nalieva pred konzumentom. Ak už ho máme v pohári, necháme ju asi minútu dýchať aby sa vône a chute jemne rozkvitli pri krúživom pohybe pohári celej ruky. V Anglicku je zaužívané pitie brandy so sódou a najnovšie ho zmiešavajú s tonikom a ľadom v pohári od whisky.

Ak máte radi vína vyskúšajte biele víno, červené víno alebo šumivé víno. 

Brandy

 

Druhy Karpatskej Brandy

KARPATSKÉ KB

 • Do kolekcie pribudla len nedávno, prichádza s príchuťou klinčekov a škorice. Tieto prísady prinášajú nové rozmery vo vôni ale aj chuti. Tá je korenistá, zmiešaná s vinným destilátom a sladkým medom, ktorá prináša harmonické účinky. Dajú sa vychutnať aj samostatne napríklad ku káve alebo rôznych teplých nápojoch, ktoré príjemne zahrejú. Považuje sa aj za najpopulárnejšiu z celej kolekcie už po celé generácie a známa je aj pod skratkou KB-čko.

 

KARPATSKÉ BRANDY ORIGINÁL

 • Pokladá sa za ideálny nápoj pri stretnutí s priateľmi. Je rovnako obľúbený u pánov ako aj u  dám. Jej vôňa pripomína sušené ovocie obohatená o chuť čokolády a karamelom. Výborne sa hodí k čokoládovému dezertu pre jeho harmonickú plnú chuť. Je veľmi vhodný aj na prípravu rôznych miešaných drinkov.

 

KARPATSKÉ BRANDY ŠPECIÁL

 • Považovaná za ikonu kvality medzi slovenskými alkoholickými nápojmi. Osvojili si ju nielen na Slovensku ale aj za hranicami pretože je porovnateľná aj s vysoko kvalitnými zahraničnými destilátmi. Jej chuť je vyznačená sušeným ovocím a farbou zlato-jantárovou. Je detailne zladená a oceňuje je hlavne pri špeciálnych príležitostiach.Tento druh má na etikete 5 hviezdičiek, čo znázorňuje minimálnu dobu zrenia. Je vyrobená zo starostlivo vybraných vínnych destilátov, ktoré dozrievajú v dubových sudoch.

 

KARPATSKÉ BRANDY EXCLUSIVE

 • V kolekcií veľmi výnimočná pre tých, ktorí vyhľadávajú najvyššiu kvalitu. Jej zrelá chuť je vyvážená sušeným ovocím a dokonalým nádychom vanilkového dreva. Jej farba je elegantná zlatisto-jantárová. Na etikete sa nachádza 7 hviezdičiek, ktoré sú znakom minimálneho zrenia v dubových sudoch. Je ideálnym darčekom na každú príležitosť.

 

Tip na e-shop

Brandy – z hrozna do pohára, s ohňom v srdci
5 (100%) 2 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+