Vyberte stranu

Whisky je alhokolickým nápojom, ktorý je destilovaný z obilnín. Ako hovoria znalci, tak podľa nich žiadne dve značky whisky nechutia rovnako. Vôbec nie je pravda, že whisky, ktoré sú miešané, tak strácajú na kvalite. Dostáva sa tak ľuďom mylná informácia. Americká whiskey je jedna z najlepších.

Zopár slov o americkej  whiskey

Snáď je na svete len málo ľudí, ktorí by nemilovali chuť americkej whiskey, pretože zaručuje pitie, jeho omamná aróma.

Americkú whiskey asi najviac vystihuje najlepšie wihskey značky Jack Daniels, a jeho výroba pochádza zo štátu Tenessee. Whiskey Jack Daniels sa vyrába len z čistej jaskynnej vody. Dokáže tak prepožičať unikátnu mäkkosť. Najdokonalejšou značkou americkej whiskey je Jim Beam, a tá Vám dokáže priniesť intenzívnu, vanilkovú a karamelovú Burboun Whiskey. Preslávila sa nielen v štáte Kentucky, z ktorého pochádza. Je známa po celom svete. Hovorí sa, že kto neskúsil americkú whiskey, nerozpozná ani to aký je človek a aký je jeho charakter.

 

Tip redakcie: Jack Daniels Single Barrel 100 Proof

Jack Daniels Single Barrel 100 Proof

 • chutný ražný nápoj
 • vonia po lieskových orieškoch, mandliach, korenistom obilí a náznaku kukurice
 • po vypití pocítite pretrvávajúce korenisté teplo

 

Americká whiskey je destilovaná z kukurice

Burbon je americká whiskey, ktorá pochádza zo štátu Kentucky a obsahuje najmenej 51% kukurice. Ako príklad môžeme uviesť Jim Beam. Pri zretí sa ukladá len do nových dubových sudov, ktoré sú zvnútra nahriaté, čo Burbonu vie dodať veľmi charakteristickú dymovo-drevitú chuť.

Ak je whisky z iných amerických štátov, tak sa neoznačuje ako burbon, aj keď ho potravinárske americké firmy označili, že medzi tie najznámejšie patria Tennessee whiskey (napr. Jack Daniel ‘s).

 

Aby americká whiskey bola naozaj americká

Pár pravidiel musí byť splnených aby bola americká whiskey taká ako má byť. Definujú ju priamo zákony, ktoré platia v Amerike, a to konkrétne v USA. Najčastejšie sa vyrába z kukurice alebo zo žita, zreje v sudoch, ktoré sú drevené a vyrobené z amerického dubu. Sudy musia byť nové a čo je veľmi podstatné – musia sa použiť len jeden jediný raz. Vďaka tomu má americká whiskey typicky dymovú drevitú chuť.

Základný destilát sa vypaľuje na 80% alkoholu, čo je maximálne povolené množstvo. Jeho maximálna hodnota je 62,5% a fľašuje sa minimálne o sile 40%. Zretie je zo zákona sta novené na dva roky. Ale sú aj výnimky, pri ktorých platí, že musia zrieť dlhšiu dobu a to aj viac ako 4 roky, ako napríklad Jim Beam a Jack Daniel´s.

Pri výrobe nie je povolené okrem obilia, kvasníc a vody a prírodného karamelu použitie žiadnych ďalších prímesí. Pokiaľ sa tam pridá med alebo iná igrediencia, tak v tom prípade sa nedá už hovoriť o whisky.

Pre milovníkov vína, ponúkame červené víno, biele víno a ružové víno. 

 

Tipy na americké whiskey:

Názov Popis produktu Kde kúpiť? Zistiť cenu

Jack Daniels Single Barrel 100 Proof

Jack Daniels Single Barrel 100 Proof

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#1fb41f”]

 • chutný ražný napáj
 • vonia po lieskových orieškoch, mandliach, korenistom obilí  a náznaku kukurice
 • po vypití pocítite pretrvávajúce korenisté teplo

[/su_list]

 
Jim Beam White Label

Whiskey Jim Beam

 • zreje najmenej 4 roky
 • ľahká a delikátna chuť
 • intenzívne doznievanie chuti  na podnebí
bevmarket

Bulleit Bourbon

Whiskey Bulleit Bourbon

 • ponúka sa v staromódnych fľašiach
 • obsahuje vysoký podiel raže
 • v roku 2004 získal zlatú medailu

Aké sú najznámejšie druhy americkej whiskey?

 • Burboun
 • Tenessee whiskey[/su_note]

Ako by ste mali správne piť americkú whiskey?

Bola by veľká škoda, ak by ste pili kvalitnú whisky spôsobom, ktorý by bol zlý. Veľa ľudí sa domnieva, že sa najlepšie je, ak sa pije ľadom ako aj ostatné nápoje. No v tomto prípade je však opak pravdou. Úplne najlepšie vynikne jeho chuť pokiaľ má len izbovú teplotu, Ľad totižto dosť dokáže otupiť jeho jemnú chuť.

Ak ste ten, pre ktorého je samotná whiskey veľmi ostrá, v žiadnom prípade sa ju nepokúšajte zriediť nijakou minerálnou vodou, ale radšej vodou z kohútika, a to najlepšie keď je odstáta.

 

Tip na kvalitný produkt: Gentleman Jack

Whiskey Gentleman Jack

 • veľmi jemná whiskey
 • chuť je delikátna a vyvážená
 • chuťou pripomína exkluzívny koňak

button_chcem-vediet-viac

[/su_note]

 

Správny pohár na degustovanie má stopku a je vyrobený z tenkého skla, navrchu sa trochu zužuje. Pre bežné popíjanie je možné použiť nízky s masívnym dnom, ktorý dobre poznáte pod názvom whiskovka.

Z whiskey sa dajú pripraviť skvelé koktejly. Vyskúšajte napríklad koktejl Honey Punch z rady Jack Daniel´s, limonády sour mix, jablčného a brusnicového džúsu, narch ozdobeného koktejlovou čerešňou.

Známy je aj Burboun. Aby mohla byť whisky označená za burbon, tak jeho obsah kukurice musí byť aspoň 51% kukurice (zvyšok je už len žito a pšenica).

 

Tip na e-shop

Americká whiskey zo štátu Kentucky, aká je jej cena?
5 (100%) 1 hlasov
Získajte zľavu 40€ na ubytovanie a užite si letnú dovolenku za výhodné ceny!Získať zľavu
+